Antwort Jak nebezpečná je kýla? Weitere Antworten – Co dělat když mám kýlu
Jedinou možností, jak se kýly zbavit, je operace. Neléčená kýla může skončit uskřinutím, kdy se v kýlním vaku zaškrtí tkáň. K tomuto život ohrožujícímu stavu dochází naprosto zbytečně, protože většina pacientů měla dostatek času na to, aby podstoupila operaci v době, kdy jejich stav nebyl kritický.Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.
Co může zpusobit kýla : Co způsobuje vznik kýly K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, zvedání těžkých břemen a tělesnou námahu spojenou se zvýšeným tlakem v břišní dutině.
Kdy je nutná operace kýly
Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.
Proč vznikne kýla : Příčiny vzniku kýly
Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.
Příčiny vzniku kýly
Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.
K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující např. prohmatání břicha, tedy vyšetření pohmatem. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.
Jak dlouho trvá operace kýly
V případě celkové anestezie vám bude aplikováno léčivo do žíly na ruce. Po několika vteřinách zcela klidně a postupně ztratíte vědomí. Po aplikaci anestezie operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a započne operační výkon, který trvá v závislosti na typu a velikosti kýly 30- 180 minut.Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.Pravidelným cvičením můžete zmenšit kýlu, připravit břišní stěnu na operaci nebo operaci zcela předejít. Předejdete nebo zmírníte již přítomné bolesti zad související s povolenou břišní stěnou. Celkově zlepšíte kondici a se současnou úpravou jídelníčku a navýšením pohybové aktivity snížíte i váhu.
Předcházet zácpě je vhodné i dostatečným příjmem tekutin. Vyvarujte se zvedání těžkých břemen, a především je nezvedejte z předklonu. Nekuřte. Kouření kromě jiných závažných poškození zdraví způsobuje chronický kašel, který namáhá břišní oblast.
Jak dlouho bolí bricho po operaci kýly : Bolesti by měly postupně odeznít za 24-48 hodin. Zvracení je občasným nežádoucím účinkem anestezie, zejména celkové, a odezní většinou do 6-12 hodin po operaci. Chodit můžete již za několik hodin po operaci. Do domácího ošetřování je klient propuštěn v závislosti na typu kýly za několik hodin či dní po výkonu.
Kdy operovat kýlu : Téměř každá břišní kýla je indikována k operaci. Výjimkou je pupeční kýla u malých dětí (ta se může někdy spontánně uzavřít sama), drobná pupeční kýla u dospělých (pokud se nezvětšuje a nepůsobí obtíže) a naopak velká břišní kýla u velmi starých nebo vážně nemocných lidí (riziko operace může být příliš velké).
Jak dlouho trvá hospitalizace po operaci kýly
Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.
V případě celkové anestezie vám bude aplikováno léčivo do žíly na ruce. Po několika vteřinách zcela klidně a postupně ztratíte vědomí. Po aplikaci anestezie operační tým natře operační pole dezinfekční látkou a započne operační výkon, který trvá v závislosti na typu a velikosti kýly 30- 180 minut.Kýlu ošetřujeme nejčastěji laparoskopickou TAPP operací. Princip spočívá v zanoření kýlního vaku zpět do břišní dutiny a uzavření kýlní branky s nebo bez napětí okolních tkání (tension-free technique). Operace může být provedena buď prostým sešitím okrajů kýlní branky nebo s použitím speciální síťky.