Antwort Jak odstranit ego? Weitere Antworten – Jak zničit ego
Odpoutat se od ega můžeme jedině tehdy, až přestaneme věřit v jeho skutečnost. Když bude nakonec ego podrobeno a svrženo, Nadjá nám jej vrátí zpět, ale již mu neumožní jeho dominantní postavení. K podrobení ega dojde Milostí, která je nám udělena, nemůžeme to provést sami svým úsilím.Úplně zničit ego by znamenalo zničit fyzické tělo a odstranit jeho speciální individualitu. To nelze učinit, ale je možné podřídit ego vyššímu Já, a učinit tak z něj, nástroj Vyšší vůle.Silné ego bývá zpravidla spojováno s arogancí, sebestředností a neústupností. Silné ego vůdců, nepřesáhne-li určitou mez, je však ve své podstatě příznivé a nezbytné – dodává jim nezbytnou sebedůvěru i asertivitu, podporuje jejich ambice, dává jim odvahu vést bitvy s konkurencí a posiluje jejich schopnost vstupovat do …
Jak zabít ego : Buddhismus je dlouhá cesta obehrávání ega. Musíš využít síly svého já (toho iluzorního, neexistujícího „já“), aby ses dostal tam, kde žádné „já“ neexistuje. Používáš tedy koncept „já“, abys odstranil závoje chybného vnímání, dokud se nedostaneš do stavu, kdy už žádná představa „já“ neexistuje.
Jak se projevuje ego
Každý člověk má své Ego, které se projevuje různými způsoby. Nejenom jako pýcha, arogance či domýšlivost, jak si lidé myslí. Ego je i převlečené nízké sebevědomí či sebeobětování. Podle učení Kabaly je Ego silným oponentem.
Co znamená mít vysoke ego : Dnes pojem ego většina lidí nepoužívá již ve freudovském významu, ale spíše ve významu superega. Často tak slyšíme říkat lidi výroky jako “ten člověk má silné ego”. Mluvčí tím říká, že daný jedinec se projevuje jako (možná až příliš) silná, sebevědomá osobnost.
Ego čerpá energii z idu, aby zajistilo bezpečnost a sebezáchovu organismu, také se vyhýbá bolesti a hledá potěšení, podobně jako id, odlišuje se však od něj tím, že ego hledá realistický způsob, jak získat potěšení. Ego zajímá, jak maximalizovat potěšení a vyhnout se bolesti a potížím.
Nejvyšší instanci naší osobnosti Sigmund Freud v rámci svého strukturálního modelu nazval superego (nadjá). Zahrnuje v sobě naše zvnitřnělé zákazy a příkazy rodičů, všechna jejich přesvědčení o tom, jací bychom měli být, jak bychom se měli chovat a jak bychom měli žít.
Co znamená mít velké ego
Dnes pojem ego většina lidí nepoužívá již ve freudovském významu, ale spíše ve významu superega. Často tak slyšíme říkat lidi výroky jako “ten člověk má silné ego”. Mluvčí tím říká, že daný jedinec se projevuje jako (možná až příliš) silná, sebevědomá osobnost.S kolegy je vhodné promluvit si o důležitých „zlatých pravidlech“ egomanagementu, díky kterým každý vyladí své ego tak akorát:
- Vyjadřujte vděčnost a uznání druhým lidem.
- A když už si všimnete, pochvalte, poděkujte, oceňte.
- Další bod je těžký pro každé silné ego – je jím naučit se přiznat vlastní chybu.
Vzniká působením výchovy, neboli okolí, které na nás má vliv a snaží se nás civilizovat do standardů společnosti, ve které vyrůstáme. Prahne po ideálech a nutí osobnost snažit se jich dosáhnout. Je ze své podstaty iracionální a nevědomé. Je naší zažitou vnitřní morálkou, neboli svědomím.
Snaha vyniknout, soupeřit, upozorňovat na sebe, prokazovat svou jedinečnost či nepoškodit své ego vyžaduje totiž být trvale ve střehu. Pokud ji ze sebe alespoň částečně setřeseme, zbavíme se i významného zdroje stresu. Současně s tím získáme novou energii.
Co znamená kdyz má nekdo ego : Egocentrismus (z lat. doslova sebestřednost) v centru zájmu toho egocentrického člověka je jenom jeho vlastní ego (odtud pak název tohoto slova –centrum ega). V praxi se egocentrismus projevuje tak, že dotyčný člověk buď zčásti, nebo zcela opomíjí jiné dění, problémy ostatních, nevnímá své okolí apod.
Jak někomu snížit ego : Naslouchejte, nevstupujte mu do řeči – a rozhodně se nesnažte přerušit jeho zpětnou vazbu argumentací. I kdyby se na place sebevíc plavalo, přepněte pozornost na výpověď hosta – kritiku je potřeba nejen slyšet, ale také pochopit.
Jak funguje ego
Ego-obranné mechanismy mají chránit naše já, zachovávat pocit vlastní hodnoty v situacích neúspěchu, selhání, při pocitech viny, studu apod. Tyto zážitky totiž vyvolávají vnitřní napětí, úzkost, a tím komplikují normální fungování naší osobnosti.