Antwort Jak ošetřit dřevěnou plovoucí podlahu? Weitere Antworten – Jak ošetřit dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.Pro nalakování dřevěné podlahy není lodní lak nejvhodnější. Vhodné jsou tvrdé laky jako je epoxidový lak S1300 Epolex lak na dřevo, V1305 Lazurol aqua ekohost. V1301 Bakrylex lak akrylurex, případně i syntetický lak S1020 Lazurol lak venkovní pochozí.Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film.
Čím oživit plovoucí podlahu : K běžnému „vlhkému“ setření si vystačíme s vodou a trochou saponátu, kdy je třeba mop či hadr vždy důkladně vyždímat, speciální prostředek na plovoucí podlahy však obsahuje také leštidlo. Existují dokonce i přípravky určené k čištění na sucho, které obsahují leštidlo. Tyto přípravky se prodávají ve spreji.
Jaký mop na dřevěnou podlahu
Mop na dřevěné a plovoucí podlahy
Nejlepší jsou ploché mopy s návlekem z mikrovlákna, které skvěle saje a jde lehce vyždímat. Mop by při vytírání měl být jen lehce vlhký a v žádném případě nesmí nechávat kaluže vody. Proto se zaměřte na mopy, které mají dobrý ždímač.
Jak uklízet dřevěnou podlahu : Doporučit můžeme i koupi speciálního stříkacího mopu, který oceníte především v rámci rychlého úklidu. Pravidelně byste měli dřevo ošetřovat i pomocí voskových lazur či olejových laků. Jsou to právě profesionální přípravky určené přímo na dřevěné podlahy, které je pomohou šetrně oživit.
Druhy podkladu pod dřevěnou podlahu
Pro pokládku dřevěných podlah je vhodný například betonový nebo anhydritový potěr. Používají se také různé desky na bázi dřeva (např. OSB), něco sádrovláknité podlahové dílce, ale za jistých podmínek je možné položit dřevěnou podlahu i na staré linoleum nebo dlaždice.
4. Na podlahy s běžným zatížením aplikujte 1 – 2 vrstvy laku, na podlahy s vysokou zátěží, jako jsou tělocvičny, aplikujte 2 – 3 vrstvy. 5. Mezi vrstvami proveďte jemný mezibrus brusným papírem P180 – 240.
Jak aplikovat olej na podlahu
a Aplikace oleje
Na podlahu naneste tenkou vrstvu oleje pomocí nerezové špachtle nebo gumové stěrky a rovnoměrně jej rozetřete (nikdy nezanechávejte za sebou na dřevěné podlaze louže). Nechte olej absorbovat (prosáknout do pórů dřeva) po dobu 15-20 minut. Přeleštěte podlahu pomocí stroje a béžového padu.Asi Vás nepřekvapí, že dřevěnou podlahu je nejlepší udržovat suchou cestou. Jejím největším nepřítelem je totiž voda. Při běžném úklidu se proto snažte co nejvíce nečistot vysát či zamést. Jednou za čas samozřejmě podlahu můžete setřít, ale nikdy ne tak, aby voda na podlaze stála!Z těchto důvodů se doporučuje dřevěnou podlahu ošetřit v domácnostech lakem a na chalupách, kde vlhkost kolísá, raději tvrdým voskovým olejem. Nezbytné je opravit spáry a rozestoupené lamely k sobě složit tak, aby lícovaly. Následuje zbroušení celé podlahové plochy. Speciální brusné stroje si lze vypůjčit.
Pokud se na plovoucí podlaze objeví hlubší rýhy, je nutné použít podlahářský vosk nebo tmel. Toto příslušenství se vyrábí v řadě dekorů, je nutné si vybrat dekor, který se blíží nejvíce Vaší podlaze. Použití je pak poměrně jednoduché. Vytáhněte si pájku a vosk nebo tmel zahřejte.
Jak vyčistit zašlou dřevěnou podlahu : Skvrny od inkoustu – na skvrnu nasypte sůl, vysajte a dočistěte kyselinou citronovou. Nakonec podlahu setřete čistou vodou. Zaschlé skvrny – se zaschlými skvrnami si dobře poradí také vychladlý černý čaj, který dřevo také vyleští
Co na poškrábanou plovoucí podlahu : Úplně nejjednodušší způsob opravy je využití permanentního fixu na podlahy. Stačí fixem zabarvit poškrábaná místa a nepoznáte, že na podlaze nějaké škrábance byly. Tento způsob je vhodný na méně hluboké škrábance. Pokud se na plovoucí podlaze objeví hlubší rýhy, je nutné použít podlahářský vosk nebo tmel.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pomocí vodováhy a pravítka určíte u podlahy nejvyšší bod. Na vyrovnání podlahy pak budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a poté nanesete na problémová místa. Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny.
K zateplení podlahy se mohou využít desky z minerální vaty, EPS desky či izolační desky (polyuretanové s hliníkovou fólií). Jsou ideální v situacích, kdy není možné podlahu příliš zvyšovat (zvýšení nepřesáhne čtyři centimetry).Podlahová prkna je nutné pokládat celoplošným lepením na pevný a rovný podklad. V praxi to znamená povolenou odchylku 2 mm na metr. Nejběžnější podklad dřevěné podlahy je dnes litý cement či anhydrid. Lze ale pokládat i na osb desky nebo starou dlažbu, pokud splňuje potřebné parametry.
Jak se starat o dřevěné podlahy : Běžná denní údržba. Prach odstraňujte nasucho vysáváním nebo zametáním, občas podlahu vytřete vlhkým (ne mokrým) hadrem nebo speciálním mopem. Používejte neutrální čistící prostředky na bázi mýdla s pH 5 – 6 nebo speciální přípravky pro denní údržbu podlah ošetřených olejem.