Antwort Jak ohraničit záhony? Weitere Antworten – Jak ohraničit záhonky
Zahradní obrubníky
Trávníkové obruby váží při délce 1 m od 17 do 35 kg a bez pomoci je většinou nelze zabudovat. U krajnic je kvůli hmotnosti přes 40 kg pomoc nutností. Zahradní obrubníky jsou vhodným materiálem na ohraničení záhonu. Můžete je zapustit tam, kde není třeba oddělit dopravní plochu.Nejlépe působí ty přírodní – kámen a dřevo. Nemusíme je vždy kupovat, využít se dají starší prkna, trámy, kůly, části ze starého nábytku, z nařezaného proutí se zas dá vyplést nízký plůtek. Vděčný je i kámen.Rozdělení dvou různých ploch na zahradě lze vyřešit betonovým zahradním obrubníkem, betonovým travním obrubníkem, palisádovým betonovým nebo dřevěným obrubníkem nebo tzv. neviditelným plastovým obrubníkem. Doporučujeme použít betonové výrobky, které mají velmi dlouhou životnost.
Co na okraj záhonu : Měkké přechody vytvářejí trvalky jako kontryhel, kakost, šanta a zvonek dalmatský, především pokud je necháte naklánět i přes okraj záhonu – a tak jsou první volbou v přírodních zahradách. V pestrých venkovských zahradách můžete smíšené květinové záhony olemovat pažitkou česnekovou a pažitkou pobřežní.
Jak ohraničit trávník nebo záhon
Potřebujete-li vytvořit ohraničení v nepravidelném tvaru, případně do kruhu či oválu, použijte zámkovou dlažbu ve tvaru kostek či obdélníkových dlaždic. Pro vymezení prostoru kolem trávníků či pod stromy jsou vhodné trávníkové lemy, které se snadno pokládají a díky kruhovité výseči na sebe plynule navazují.
Kdy zalévat záhony : Nejlepší je zalévat brzy ráno nebo později večer, kdy je největší vlhkost vzduchu a minimalizuje se tak výpar. Nemá smysl zalévat uprostřed rozpáleného dne. Voda by se rychle vypařila a rostliny by mohly zažít šok z chladnější zálivky. Tak striktní ovšem nemusíme být na jaře a na podzim anebo když je pod mrakem.
Pro ohraničení různých ploch na zahradě jsou vhodné nižší typy betonových obrubníků a zámkových dlažeb. Mohou se umisťovat přímo do výkopu a z bočních stran zasypat pískem a hlínou. V místech, kde je třeba oddělit dopravní plochu od užitné, je nutné betonové obrubníky zasadit do štěrkového lože a zafixovat betonem.
Plastové palisády
K tomu se používají právě palisády. Palisádami přitom můžeme ohraničit záhony místo obrubníků. Stejně tak jimi vytvoříme větší výškové rozdíly pochozí záhonové cesty a záhonu. Palisádami také snadno vytvoříme na pozemku různé půdorysné tvary – vlny, oblouky, obrazce s ostrými úhly.
Co dát na plot aby nebylo vidět
Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.Typicky jde o okrasné části zahrad nebo prostor kolem záhonů mimo přístupové cestičky.
- Betonové obrubníky či zámkové dlažby.
- Cihly a kameny.
- Štěrk.
- Neviditelné plastové obrubníky.
- Mulčovací kůra.
- Lávový mulč
- Palisády.
- Gabiony.
Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.
Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.
Jak často zalévat záhon : Někdo doporučuje zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně (asi tak, aby záhony vodu už téměř nepobíraly). Jiní preferují zálivku pravidelnou, každodenní. Každá půda a každá zahrada se bude chovat odlišně, takže režim zalévání upravte podle potřeb svých záhonů.
Jak rozmístit kameny na skalku : Kameny skládáme tak, abychom napodobili přirozené vrásnění horniny v přírodě. Držíme se zásady, že největší kameny umisťujeme ve spodních partiích a menší v nejvyšší části skalky. Jednotlivé kameny zapouštíme asi z jedné třetiny do terénu.
Jak osadit skalku
Do skalek se nejvíc hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého vzrůstu, které tvoří trsy nebo polštáře. Při výběru přemýšlejte o tom, kam rostlinu ve skalce umístíte, jaké má požadavky na světlo, půdu a zálivku. Vybírejte, kombinujte a rozvrhněte rostliny do skalky také podle vzrůstu, olistění, barvy i doby květu.
Cestičky v trávníku a mezi záhony můžeme vysypat pískem, štěrkopískem, štěrkem nebo oblázky. Na místa sousedící s lesem se hodí také drcená kůra. Jde o poměrně nenáročná a levnější řešení, ale chůze po sypkém povrchu není příliš příjemná. Navíc do těchto materiálů prorůstá plevel.Nejjednodušší, ale také nejméně trvanlivé, jsou nízké dřevěné plůtky z nařezané kulatiny, kterou jednoduše zatlučete kolem záhonu. Další variantou jsou betonové obrubníky, které ale potřebují pevný základ a s jejich instalací vám musí pomoci odborník. Velmi výhodným řešením jsou proto plastové neviditelné obrubníky.
Jak zabránit prorůstání trávy pod plotem : Sekat trávu pod pletivem není nic příjemného, přitom řešení je velmi jednoduché. Pod plot instalujte speciální fólii, která jakýkoliv růst nežádoucích travin a plevelů na dlouhou dobu znemožní. Ze všeho nejhůře se tráva i plevel odstraňují právě z plotu a jeho nejbližšího okolí.