Antwort Jak pečovat o javor? Weitere Antworten – Jak se starat o javor
Zálivka by měla být pravidelná – bez přeschnutí a přemokření substrátu. Přihnojovat můžete rostliny na jaře hnojivem s obsahem dusíku, v létě pak spíše s obsahem železa. Na zimu není nutné rostliny uklízet, ale doporučuje se obalit květináč fólií či jutou nebo do vyšší nádoby nasypat drcený polystyren.Japonské javory často trpí houbovými chorobami: Verticillium může způsobit i úplné odumření stromu. Projeví se nejdříve jako usychání větviček, pak celých větví. Včasné odstranění takto napadené větve může strom zachránit.Javory jsou dřeviny vyznačující se silným jarním mízotokem. Z tohoto důvodu je vhodné řez provádět mimo období vegetačního klidu, nejdříve až po úplném olistění – koncem května, začátkem června. Javor je znám relativně špatnou schopností zacelovat rány po řezu – pomalé zavalování řezných ran.
Čím hnojit japonský javor : Pro zdravý a silný růst je nutné půdu kolem stromů na jaře a v létě jednou měsíčně pohnojit humusem a jednou ročně lze přidat hnojivo pro víceleté rostliny. Nikdy ovšem nepoužíváme dusíkaté hnojivo, ani nehnojíme nadbytečně. Pokud jsou pěstovány ve správných podmínkách, netrpí japonské javory prakticky žádnými škůdci.
Co zasadit k javoru
Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.
Kdy se Strihaji javory : Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví.
Plně mrazuvzdorný do -40°C. Můžete jej jakkoli stříhat a tvarovat, nejlépe na podzim po opadu listů nebo během zimy v bezmrazém období.
Velkou výhodou japonských javorů je jejich velká tolerance k řezu. Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června.
Kdy se Zastrihavaji keře
Zastřihávání kvetoucích keřů
Časně kvetoucí keře je vhodné zastřihávat po odkvětu, nejpozději však v létě. K nim patří trojpuky, zlatice, jasmíny,weigelie, kdoulovce, denivky, bezy. Některé kvetoucí keře vyžadují pro stimulaci kvetení stříhání. To je případ vistárie: rostlina po ostřihání krásně rozkvete.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.
Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.
Kdy se sází javory : Kdy byste měli zasadit strom Ať javor, buk, kaštan, ovocný strom nebo exotické druhy jako olivovník a třešeň sakura: strom se nejlépe sází na podzim. Před zasazením si důkladně prohlédněte místo a připravte si náčiní.
Jak Strihat javor MLEC : Řez snáší javory špatně , tvarování a zejména řez na hlavu, který se u nás často provádí, nelze doporučit. Pokud již musíme javory řezat, můžeme odstraňovat živé větve pouze do průměru 60 mm. Jelikož se javory v mládí větví monopodiálně, je poměrně snadné zapěstování a výchova koruny s průběžným kmenem.
Jak rozmnožit javor
Lze jej rozmnožovat řízky, ale efektivnější a používanější je rozmnožování semeny. Kultivary se množí roubováním na semenáče.
MNOŽENÍ : je možné výsevem semene, řízkováním, roubováním a očkováním.Pro většinu zahrádkářů, kteří si chtějí vypěstovat svůj vlastní javor, bude nejsnadnější výsev osiva. Osivo skladujeme v suchu a teprve před výsevem, v březnu či dubnu, jej na 24 hodin namočíme do vlažné vody nebo několik dní stratifikujeme ( tj.Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.
Kdy se stříhá okrasný javor : Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června. Tento řez nám pomůže vyrovnat se s největším nedostatkem výše zmiňovaného kultivaru a to ztrátou červeného zbarvení listů v letních měsících, kdy se barva listů mění v hnědavou až nazelenalou.