Antwort Jak pestovat žížaly doma? Weitere Antworten – Jak krmit žížaly
Prvních pár týdnů přidávejte spíš jen zeleninové zbytky, ovoce vynechte. Pro začátek stačí hrst bioodpadu. Nezapomeňte, že nějakou dobu trvá, než se žížaly rozmnoží. Nakonec vše opět přikryjte podestýlkou, případně již hotovým (vermi)kompostem, který pomůže rychlejšímu namnožení mikroorganismů.Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky.Žížaly vám bez problémů přezimují venku. Nakrmit na podzim, klidně i v během zimy, když máte zbytky ovoce. Stačí jen odhrnout zmrzlou vrstvu a nasypat to pod ni. A když je máte doma, tak krmíte celou zimu.
Jakou krev má žížala : Ano žížala má krev. Je zbarvená červeně.
Jak doma chovat žížaly
Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).
Co pije žížala : Voda je základní podmínkou pro veškerý život na Zemi. Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost.
Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).
Žížaly jsou spolu s dalšími půdními organismy pravou rukou každého zahrádkáře, pracují ve dne v noci, v půdě vytvářejí chodbičky, takže zemina lépe zadržuje vodu, a navíc rozkládají a recyklují odumřelé rostliny, čímž se do půdy uvolňuje velké množství živin.
Na co má žížala opasek
Opasek vytváří kokon, který se naplní vajíčky a pak spermiemi. Vajíčka jsou uložena do půdy. Potom se vylíhnou malé žížaly. Když se mládě podobá dospělému – říká se tomu přímý vývin.Způsob života a potrava
Potravu žížaly tvoří především tlející listí, případně drobní uhynulí živočichové, rozkládající se v půdě. Jejím trávicím traktem tedy projde poměrně velké množství potravy s nízkým obsahem živin.Většina rybářů napichuje dendrobeny, rousnice, ale i další druhy žížal jednoduše, klasicky na háček a to buď tak, že žížala kopíruje tělo háčku, nebo je napíchnutá například jako harmonika. Ovšem pokud nepoužíváme háčky s drobnými protihroty na ramínku, často o žížalu přijdeme, protože se dokáže z háčku sami vysoukat.
Krmení žížal
Žížalky krmíme především zbytky ovoce a zeleniny, vyhovují jim veškeré rostlinné zbytky a je dobré držet se skladby materiálu ke kompostování. Vysloveně nevhodné pro vermikompostování jsou mléčné výrobky, maso, tuky a u interiérového vermikompostování exkrementy.
Co mají rádi žížaly : Naše žížaly mají například rády odkrojky rajčat, ohryzky od jablek, kávový logr nebo listy salátu. Malé kousky a slupky od další zeleniny mizí ve vermikompostéru také rychle. Žížaly si poradí i s celým čajovým sáčkem, zmuchlaným ubrouskem nebo rozmačkanou skořápkou od vajíčka.
Jak doma pěstovat žížaly : Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).
Jak chytat žížaly
V místě, kde žížala vylézá z půdy, ji pohotově přitiskněte prstem k zemi. Tím jí znemožníte prchnout pod zem. Druhou rukou vezměte volný konec rousnice a s citem se ji pokuste z půdy vytáhnout. Když žížala nechce "povolit", začněte s jejím vyčnívajícím koncem jemně kroužit, to mnohdy napomůže dostat rousnici ven.
Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).„Natrhejte bílé papírové sáčky na malé kousky a přidejte je do kompostu, žížaly se k vám budou stěhovat po hejnech. “ tvrdí MUDr. Zbyněk Mlčoch. „Chcete-li na kompost nalákat žížaly, přidejte do něho větší množství kávové sedliny.
Jak se starat o žížaly : Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost. Pokud ji nemají, tak hynou a pokud je ji přebytek, tak utíkají z "mokrého" prostředí, které je živnou půdou pro množení anaerobních bakterií a jiných patogenních organizmů napadajících žížaly.