Antwort Jak pestovat javory? Weitere Antworten – Kam zasadit červený javor
Javoru vyberte světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu, chráněné před větrem. Půda by měla být lehká, propustná, s příměsí rašeliny. Vhodné je přimíchat i uleželý kompost.Velmi vhodné je javory v době vegetace občas přihnojit. Můžeme použít běžná hnojiva pro okrasné dřeviny, a také jim dopřát dostatek vláhy, ale pozor na přemokření. Zálivku bychom měli provádět i za zimních dnů bez mrazů. Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, proto se obvykle vysazují do blízkosti vodního prvku.Podzim, ideální čas pro výsadbu
Javorům, především mladým, nesvědčí příliš slunce a sucho.
Jakou zeminu pro javor : Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.
Jak dlouho roste javor
Javor mléč je statný opadavý strom, dosahuje výšky 25 až 30 m. Dospělosti dosahuje jako solitér ve věku 20–30 let, v zápoji 30–40 let. Dosahuje většinou kratšího věku než 150 let, výjimečně 300 až 400 let.
Jak často zalévat japonský javor : Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.
Pro zdravý a silný růst je nutné půdu kolem stromů na jaře a v létě jednou měsíčně pohnojit humusem a jednou ročně lze přidat hnojivo pro víceleté rostliny. Nikdy ovšem nepoužíváme dusíkaté hnojivo, ani nehnojíme nadbytečně. Pokud jsou pěstovány ve správných podmínkách, netrpí japonské javory prakticky žádnými škůdci.
Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.
Co zasadit k japonskému javorů
Nižší kultivary se také skvěle hodí pro pěstování v nádobách. Vzhledem k tomu, že japonské javory preferují mírně kyselé půdy, výbornými společníky jim budou rostliny se stejnými nároky jako jsou rododendrony, azalky, mamota širokolistá, čemeřice, bohyšky, čechravy, tlustonitníky, rákosníky japonské, nebo ostřice.Lze jej rozmnožovat řízky, ale efektivnější a používanější je rozmnožování semeny. Kultivary se množí roubováním na semenáče.Javory jsou důležité dřeviny v lesnictví, a to jak jako cílové, tak jako meliorační a zpevňující druhy, a také v okrasném pěstování. Jejich světlé a tvrdé dřevo je využíváno na výrobu nábytku, podlah, hudebních nástrojů a v papírenském průmyslu. Jedná se také o významné rostliny včelařské.
Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Jak hnojit javor : Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.
Jak zazimovat javor : Na zimu mladé rostliny vždy zakrývejte a paty kmínků nasteleme např. listím. Pro výsadbu určitě upřednostněte jaro, ve vyšších polohách je jarní termín nezbytnou podmínkou. Od jara do podzimu (v průběhu vegetace) mohou rostliny lépe zakořenit na novém stanovišti a následnou zimu překonají lépe.
Jak zasadit javor
Z pravidla platí, že druhy a kultivary s červenými listy se během celého roku vysazují do polostínu, kde není prudké slunce. Tím předejdete spálení listů. Zároveň jeho sytá červená, bordó až karmínová barva rozsvítí tmavší kout, který pak vynikne opravdu poutavě a zajímavě. Zelenolisté kultivary snesou i přímé slunce.
Velkou výhodou japonských javorů je jejich velká tolerance k řezu. Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června.Plod javoru je tvořen dvěma srostlými nažkami, proto se plody javorů nazývají dvounažky. Každá nažka je opatřena dlouhým křídlem a obsahuje jedno semeno. Naše domácí druhy javorů poznáme podle plodů s pomocí úhlu, který mezi sebou nažky svírají.
Jaké dřevo je javor : Tvrdost dřeva tabulka
Třída tvrdosti | Typ dřeva | Dřeviny |
---|---|---|
2. třída | měkké dřevo | modřín, olše, vrba jíva, douglaska |
3. třída | středně tvrdé | platan, kaštan, líska, jilm |
4. třída | tvrdé | dub, buk, jasan, habr, javor, třešeň, akát |
5. třída | velmi tvrdé | dub pýřitý, dřín, zimostráz |