Antwort Jak přijímat konstruktivní kritiku? Weitere Antworten – Jak se naučit snášet kritiku
Můžete reagovat několika způsoby. Pokud je kritika pravdivá, přijměte ji bez projevů viny nebo jiných negativních pocitů. Uznejte, že nejste dokonalí a že učit se můžeme jenom z chyb, zjistěte, co musíte změnit, a jděte dál. Pokud se to hodí, poděkujte kritikovi za odezvu.Oceňujte naše schopnosti a promyšlenost našich řešení, ale říkejte to jasně, stručně a bez emocí. Vyjádřete podstatu a nezacházejte do zbytečných detailů. Kritiku nepotřebujeme, máme v sobě vlastního vnitřního kritika. Chybu vnímáme a štve nás, že jsme na to nepřišli sami.Při jakékoli kritice je důležité zůstat klidný a neztrácet sebekontrolu. Pokud se vám to zcela nepodaří, je alespoň třeba se zdržet reakce, dokud vaše emoce neopadnou. K uklidnění pomůže hluboké dýchání či odpoutání pozornosti, například počítání do deseti. Někdy pomáhá i snaha oddělit obsah kritiky od jejího podání.
Jak se vyrovnat s kritikou v práci : Tipy a články: Jak se vyrovnat s kritikou
- – Uvědomte si, že nejste sami. Nejde o to, jak velká je vaše firma.
- – Není kritika jako kritika. To, že vás někdo kritizuje, může v určitých případech souviset jen s jeho vlastními problémy a s vámi nemít nic společného.
- – Buďte k sobě milí.
- – Pověřte podřízené.
Co přesně dělá kritik
Kritik (z řeckého κριτικός, kritikós – ten, kdo rozlišuje, nebo též ze starořeckého κριτής, krités – soudce) je osoba, která dává k dispozici posouzení, analýzu, interpretaci, nebo pozorování určité skutečnosti. Kritikem může být také nazýván ten, který nesouhlasí s objektem kritiky, či mu oponuje.
Jak čelit kritice : Jak krotit emoce a čelit urážlivé kritice
- Ignorujte poznámky, které mají být "návnadou" Rozpoznejte je a odmítněte se takové hry účastnit.
- Rozpoznejte ponižování, jako zkoušku síly ega.
- Odmítněte "taktiku urážek"
- Vytvořte si vnitřní humor.
- Když urážka vyrazí dech, získejte čas na rozmyšlenou.
- Urážlivou poznámku si zapište.
Konstruktivní kritika je druh zpětné vazby, která dává člověku možnost se zlepšit. Podělte se o své postřehy a vysvětlete, co je možné zlepšit. Zpětnou vazbu poskytujte pravidelně, a ne pouze při výskytu problémů.
Kritizujte podřízené konstruktivně
Nejrozumnější cestou, jak mu něco vytknout a nezbavit ho přitom pracovní motivace, je konstruktivní kritika. Zaměstnanci vysvětlete, kde udělal chybu. Zároveň se ale spolu s ním snažte nalézt řešení, jak problém odstranit a vyhnout se mu i do budoucna.
Jak reagovat na kritiku
Jak na kritiku reagovat Pokud Vás slova komunikačního partnera rozruší (cítíte, jak se Vám stahuje žaludek úzkostí, zvyšuje se Vám tlak, chce se Vám vyskočit z kůže atd.), dejte si čas – často pomůže vědomý nádech a výdech, napití se. Snažte se vyhnout okamžité, automatické reakci.Je důležité být sám motivovaný, jít lidem příkladem, být k nim otevřený a upřímný, zajímat se a najít si na ně čas. Člověku se lépe pracuje pro společnost, které důvěřuje a které rozumí. Zaměstnanci chtějí znát vizi, cíle i výsledky svého zaměstnavatele.Konflikt velmi úzce souvisí s kritikou. Kritika může být oprávněná, pravdivá ale nevhodně podaná, nebo záměrně nepravdivá. Před reakcí na kritiku zvažte zdroje a motivy kritiky, nepospíchejte s obranou napadeného JÁ, odložte explozi, uvědomte si vztah ke kritizující osobě.
Zatímco kritika kritizuje čili pouze hledá chyby, recenze opravdu solidně hodnotí, chválí i kritizuje. “ „ Cílem kritiky je zjistit klady a zápory posuzovaného jevu, jednání, díla, odstranit nedostatky. Recenze je útvar blízký kritice,…
Co je to literární kritika : Literární kritika je pole literární diskuse, které si prostřednictvím recenzí a jiných textů klade za cíl interpretovat, hodnotit a třídit literární díla.
Jak správně podat kritiku : Snažte se druhému nevyčítat. Místo toho, abyste poukazovali na druhého, přeneste pozornost na sebe. Používejte JÁ místo TY. V komunikaci využívejte věty typu: Já pozoruji… Já jsem si všimnul… Já mám jeden problém… Já bych navrhoval…
Jak se píše kritika
Kritiku pište s cílem autorovi pomoci. Můžete ho pochválit, povzbudit, ale i poukázat na slabá místa a upozornit na nedostatky, které může zlepšovat. Cílem recenze ovšem není pomoci k úspěchu kamarádovi či kamarádce – zpravidla je to poznat a recenzent ztrácí na důvěryhodnosti. Existují různé přístupy k psaní recenzí.
Mějte to na paměti, když kritizujete:
Při konstruktivní kritice se zaměřte na pozitivní věci. Neútočte osobně, vždy buďte objektivní. Pamatujte, že účelem je pomoci vašemu spolupracovníkovi a kolegovi, aby se ve svých úkolech ještě více zlepšil. Kritiku vždy zakončete něčím pozitivním!Konstruktivistický přístup vychází ze skutečnosti, že vědění a vzdělanost se netvoří mechanickým skládáním poznatků. Utváří se základní poznávací struktura /asimilační schémata/, což je vlastně jakási síť /osnovy činností/ ústředních bodů, které kolem sebe vytvářejí určitá pole, která se prostupují a překrývají.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.