Antwort Jak postupovat při volání na tísňovou linku? Weitere Antworten – Jak volat na tísňovou linku
Linku 112 můžete využít, i když nehovoříte česky, díky operátorům, kteří hovoří různými jazyky. Můžete volat z jakéhokoliv telefonu, i když nemáte kredit nebo SIM kartu nebo je v daném místě omezený signál. Tato čísla jsou v současné době rovnocenná číslu 112.Volání na linku 155
- Vytočte číslo 155 (ideálně přímo od postiženého)
- Nechte se vést operátorem a odpovídejte na jeho otázky.
- Vždy raději popisujte, co vidíte (např.
- Buďte připraveni sdělit následující informace:
- Adresu / místo kam má sanitka přijet.
- Komu voláte sanitku.
- Co se stalo.
112: jednotné číslo tísňového volání v EU
Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému – policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.
Jak funguje tísňové volání : Tísňovým voláním se rozumí bezplatná volba čísel, která jsou stanovena v číslovacím plánu a uvedena v telefonních seznamech a která je nutno pro záchranu lidských životů, zdraví nebo majetku zpřístupnit. K těmto číslům je garantován bezplatný a nepřetržitý přístup, bez použití mincí či karet.
Jak správně volat
Společensky významnější osoba – klient, nadřízený, starší nebo žena – řídí rozhovor. Pokud vycítíme, že by chtěli hovor ukončit, vedeme ho rychle k závěru. Ke zdvořilosti při telefonování také patří, že čekáme, až zavěsí společensky významnější člověk. Potom teprve můžeme ukončit hovor my.
Kdy volat 112 a kdy 158 : Měli byste volat tedy pouze v případě, že potřebujete pomoc hasičů, policie nebo zdravotnické záchranné služby, a to na známá čísla 150, 158 nebo 155. Pokud si nejste jisti nebo jste se dostali do situace, kdy je nutné využít všech složek integrovaného záchranného systému, volejte na číslo 112.
Pravidla pro správné volání na tísňovou linku
- = základní informace, co se stalo.
- = kde se to stalo.
- = kdo volá
A v následujících situacích:
- zavalený, zasypaný pacient.
- tonutí
- popálení, poleptání
- silná alergická reakce.
- dopravní nehody se zraněním.
- pády z výšek.
- všechny zvláštní situace, u nichž nelze vyloučit akutní ohrožení životních funkcí
- změny chování a jednání ohrožující postiženého nebo jeho okolí
Kdy můžu volat 112 a kdy 155
I když linka 112 poskytuje nezbytnou službu v různých nouzových situacích a je ideální volbou, pokud je potřeba koordinace více záchranných složek, volání na linku 155 je v mnoha případech vhodnější v situacích, kde je vyžadována především zdravotnická pomoc.Pokud člověk v nouzi vytočí číslo 112, jeho hovor je automaticky přepojen na volného operátora. V případě přetížení jednoho centra je hovor přesměrován do nejbližšího kraje. Vyškolený operátor zhodnotí situaci a informace předá policii, hasičům nebo záchranné službě v místě, kde je nutný jejich zásah.Na tísňovou linku se dovoláme zdarma, nepřetržitě, je možné na ni volat bez sim karty, bez signálu operátora nebo bez kreditu. Další výhodou je, že v případě přetížení operátorů linky v daném kraji se hovor automaticky přesměruje na operátory v dalším kraji ČR a volající je ihned a bez čekání odbaven.
Podle etikety telefonování by se měl jako první představit volaný účastník, tedy ten, kdo zvedne telefon. Nejlépe by mělo zaznít celé jméno. Následuje představení volajícího, pozdrav a nastínění tématu hovoru.
Jak zaujmout klienta po telefonu : Otevřenými otázkami citlivě směrujte rozhovor. Klíčové je zaujmout výstižnými informacemi o produktu či službě, která se vztahuje k možné potřebě zákazníka či klienta. Nezbytná je výborná znalost produktu či služby a podmínek prodeje. Mějte připravený soupis možných námitek zákazníka a vašich diplomatických odpovědí.
Jak funguje linka 158 : Integrovaná operační střediska činí na základě příjmu tísňového volání bezodkladná a účinná opatření k odstranění nežádoucího stavu (např. vysílají hlídku na místo události, v případě potřeby zajišťují přítomnost zdravotnické záchranné služby, zajišťují předání dopravních informací veřejnosti).
Jak funguje linka 156
– 156 Obecní (městská) policie, – 158 Policie ČR. Linky tísňového volání slouží k ohlášení situací, kdy dochází k reálnému ohrožení životů, zdraví, životního prostředí nebo majetku, a kdy je nutný okamžitý zásah složek integrovaného záchranného systému.
Pamatujte, že
- číslo 155 lze volat bezplatně ze všech telefonních přístrojů
- pokud nejste schopni se soustředit, nechte se vést operátorkou a odpovídejte na její dotazy.
- telefonní přístroj si pokud možno ponechejte u sebe pro případ, že se s Vámi operátorka, nebo výjezdová skupina bude chtít spojit.
Jde zejména o následující příznaky:
bolesti nebo tlak na hrudi, vysoký krevní tlak s doprovodnými příznaky, jako tlak na hrudi, dušnost nebo točení hlavy. vážná zranění, silná krvácení a velké rány, cizí těleso obzvláště v partiích jako je trup, břicho nebo stehna.
Co se stane když omylem zavolám na tísňovou linku : Tresty za zneužití tísňové linky. „Zneužití tísňové linky je trestné – ten, kdo tísňovou linku zneužije, se může dopustit přestupku, poruší tím zákon o elektronických komunikacích, a v takovém případě mu hrozí ve správním řízení sankce až ve výši 200 tisíc korun.