Antwort Jak poznat Majovku? Weitere Antworten – Jak vypadá Májovka
Třeň je dlouhý 5–10 cm a 2–3 cm silný, klobouk je zbarvený bíle až nažloutle, polokulovitý, o průměru 5–10 cm, na spodní straně má rovněž bílé lupeny, uspořádané tak hustě, že připomínají listy zavřené knihy. Typická je lehce moučná vůně. V kuchyni najde čirůvka májovka široké využití.Klobouk je široký 3 – 10 cm, zpočátku kuželovitý s podvinutým okrajem, později nízce sklenutý a zvlněný, zpravidla se zaobleným hrbolkem. Barva klobouku bývá tmavě šedá, šedohnědá až šedočerná, často s nádechem fialové nebo žluté. Třeň je plný, jeho povrch vláknitý a hedvábně lesklý, barvy bělavé až nažloutlé.Výskyt. Roste hojně od dubna do června, ve vyšších polohách až do léta – na loukách, mezích, sadech, zahradách, na okrajích lesů, v křovinách, často ve skupinách či kruzích, nejvíce pod ovocnými stromy (třešně, trnky, jabloně), někdy však vyroste i pod smrky nebo v trávě bez stromového patra.
Která čirůvka je jedovatá : čirůvka žíhaná (Tricholoma virgatum) – klobouk bez šupinek se špičatým vrcholem. Je nejedlá. čirůvka havelka (Tricholoma portentosum) – nemá šupinkatý klobouk, má ale široký hrbol. Je jedlá.
Kam na májovky
Hledat se vyplatí v listnatých hájích, luzích, často v keřovitých porostech z čeledi růžovitých, kolem planých třešní, višní, pod jasany a osikami. Chuť i uplatnění kačenek jsou podobné jako u smržů, houbaři se je proto velmi cení. Oblíbenou čirůvku májovku na mnoha místech doprovází méně známá závojenka podtrnka.
Kde hledat Ciruvku Majovku : Čirůvku májovku můžete hledat na travnatých místech a na okrajích lesů, v zahradách a parcích, hlavně na vápencových půdách. K růstu potřebuje svoje teplo a vlhko, takže dokud se na jaře neoteplí, nevyroste. Pokud vám můžeme poradit, sledujte bedlivě, kde roste.
Křemenáče (lidově též křemeňáky, na Moravě janky) jsou houby začleněné do rodu (Leccinum), který je jako samostatný rod uznáván od 20. století, dříve náležely k rodu Boletus. Vyskytují se v lesnatých oblastech Evropy a severní Ameriky.
Holubinka kolčaví (Russula mustelina), někdy zvaná hříbková, je jedlá houba z čeledi holubinkovitých. Díky své velikosti a vydatnosti se řadí mezi nejlepší jedlé holubinky.
Jaké houby rostou v Česku
V tuzemských lesích nyní dominuje hřib žlutomasý – čili babka, rostou i lišky nebo hřib smrkový, o něco méně kovář a koloděj, klouzky a začínají „vylézat“ třeba i chutné ryzce – jmenovitě smrkový a černohlávek, tedy už téměř podzimní houby.Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus), též chorošovec sírový či choroš sírový, je dřevokazná houba z čeledi troudnatcovitých. Mladé plodnice tohoto druhu sírovce jsou, na rozdíl od plodnic příbuzného sírovce horského, jedlé.Galerina sulciceps je považována za nejjedovatější houbu světa. Je zástupcem rodu čepičatka (Galerina) a vyskytuje se především v okolí Indonésie.
Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.
Jak najít Smrže : Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.
Kde hledat Smrže : Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.
Kdy roste čirůvka
Čirůvka májovka je první z čirůvek, které v houbařské sezóně rostou. Objevuje se od dubna až do června, téměř se stoprocentní jistotou na ni narazíte během deštivého května. Ve vyšších polohách vydrží až do léta. Poměrně robustní houba roste hojně, mnohdy až plevelně.
Výskyt: Křemenáč březový plodí od poloviny léta do podzimu. Vyskytuje se v lesech a křovích, často pak v jejich blízkosti na řídce zalesněných loukách pod břízami, se kterými žije v symbióze. Vypadá i chutná obdobně jako křemenáč osikový.Roste od června do října, roztroušeně pod osikami, se kterými tvoří mykorrhizu, v listnatých a smíšených lesích, ve stromořadích u cest a v osikovém mlází na bohatých i písčitých půdách. Tato houba je jedlá a tržní.
Co je jedlá houba : Jako jedlé houby jsou označovány plodnice některých druhů makroskopických hub. Jedlost hub je stanovena pomocí kritérií, která zahrnují především nepřítomnost jedovatých látek, poživatelnost a žádoucí chuť. Jedlé houby se konzumují pro svou nutriční a kulinářskou hodnotu.