Antwort Jak poznat špatnou chladící kapalinu? Weitere Antworten – Co se stane když Naliju špatnou chladící kapalinu
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.To, že ubude v okruhu chladivo, byste měli poznat na nádobce kapaliny, ve které jednoduše bude velmi zvolna klesat hladina. V tom horším případě se o tom dozvíte za jízdy prostřednictvím kontrolky. Tak jako tak si to vyžaduje řešení.Po doplnění chladicí kapaliny je důležité provést kontrolu na případné úniky. Zkontrolujte, zda není pod vozidlem žádná skvrna nebo stopy kapaliny. Při další jízdě pozorujte teplotní ukazatel na palubní desce. Správná hladina chladicí kapaliny by měla udržovat motor v optimální teplotě.
Co se stane když Přeliju chladící kapalinu : Dolévání chladicí kapaliny do auta
Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.
Kdy dolít chladící kapalinu
Chladící kapalinu doplňujte vždy, když už je motor vychladlý. Také neotvírejte nádobku bezprostředně potom, co jste s automobilem zastavili. Hrozí, že horká kapalina vystříkne ven a dojde k popálení. Může se stát, že z nádobky na chladící kapalinu bude kapalina ubývat poměrně rychle.
Jak Odcerpat chladici kapalinu : Nezapomeňte, že motor musí být studený. Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct. Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče.
Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
Jak často se doleva chladicí kapalina
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je. Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku).
Voda a olej jsou dvě navzájem neslučitelné látky. Voda se v oleji rozpouští jen ve velmi malém, zanedbatelném množství. Když množství vody překročí tuto velmi nízkou koncentraci, vypadává voda ve formě menších či větších kapek a usazuje se na dně olejové vany nebo jakékoliv jiné nádoby.
Jak poznat že jde voda do oleje : V případě, že se do rozpáleného oleje na pánvičce dostane byť jen kapička vody, reakce je velice bouřlivá a pro obsluhu pánvičky i nepříjemná. Podobnou reakci můžeme vyvolat zahřátím malého množství oleje na teplotu nad 100°C, v případě obsahu vody dojde k jejímu odpařování a "prskání".
Jak poznat prasklý chladič : Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.
Kdy měřit chladící kapalinu
Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás. Při dolévání chladicí kapaliny byste vždy měli použít ten typ, který už v potrubí je, některé jsou ale vzájemně kompatibilní. To si raději ověřte v pokynech výrobce.
Olej v expanzní nádržce je známkou netěsnosti mezi olejovým a chladicím systémem. Chladicí kapalina pak může připomínat zředěný olej. Znečištěná chladicí kapalina také mění svůj zápach. Pod víčkem nádržky se hromadí hnědý a hustý maz, kterému mechanici pro jeho konzistenci říkají „máslo“ nebo „majonéza“.Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.
Jak poznat že motor Tlakuje do vody : Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.