Antwort Jak poznat srnu? Weitere Antworten – Jak vypada srna
Letní zbarvení je žlutě až rezavě červené s málo výrazným nažloutlým zrcadlem. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší. Zrcadlo na zadku je již větší, bíle zbarvené. Srnec ho má oválného tvaru, srna srdčité a na spodní straně je viditelná prodloužená srst zvaná zástěrka.Výrazná bílá skvrna na zadečku, kterou srnci signalizují v případě nebezpečí varování ostatním se „mysliveckou hantýrkou“ nazývá obřitek. V zimě, kdy srnci už mají shozené parohy, se podle tvaru obřitku dá rozeznat pohlaví jedince. Samci mají obřitek oválný, zatímco srny ho mají ve tvaru srdce.Samice srnce se nazývá srna (řidčeji srnka), mládě pak srnče (řidčeji srně).
Kdy Přebarvuje srnci zvěř : Letní zbarvení srnčí zvěře je žluto až rezavě červené s málo výrazným nažloutlým zrcadlem. Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší.
Jak vypadá stopa srnce
Menší stopa srnce je obvykle hluboká, štíhlejší a méně pravidelného (oválného) tvaru. Má méně zřetelná bříška a vysokou hrázku (výstupek mezi kopýtky). U stopní dráhy směřují špičky stop ven. ROZMĚRY: stopa 3 x 3,5-4,5 cm, délka kroku 60-90 cm, šířka kroku 8-15 cm.
Jak se pozná stáří srnce : Stáří ulovených srnců lze s velkou přesností určit podle obrusu zubů ve spodní čelisti, toto je také důvod proč se na chovatelské přehlídky předkládají trofeje parohaté spárkaré zvěře i se spodní čelistí! I v tomto případě však můžeme narazit na různé nejasnosti a nesrovnalosti.
Po zhození paroží v zimním období se srnec pozná podle prodloužené srsti, tzv. střapce kolrém žíly pod břichem. Obřitek u srnce je menší a má okrouhlý tvar, u srny má srdičitý tvar s patrnou zástěrkou (prodloužená srst kolem spodního okraje svírky).
První náznaky srnčí říje můžeme pozorovat již v průběhu července, hlavní část říje pak probíhá na přelomu července a srpna a dozvuky říje probíhají i začátkem září. Říji určuje srna, když je připravena založit novou generaci.
Kdy má srna mládě
V květnu až červnu rodí srna mládě, nejčastěji pouze jedno. Toto období je velice kritické. Narození srnčat koliduje s termínem sečí, které probíhají na všech zemědělských plochách.Srna klade v květnu až červnu nejčastěji dvě, zřídka jedno či tři srnčata. Na podzim se srnčí zveř sdružuje do tlup, jejichž základem jsou srny se srnčaty, k nimž se připojují srnci, popřípadě i nevodící srny. Srnčí zvěř působí v zemědělství rozptýlené a zanedbatelné škody, v lesním hospodářství škodí okusem kultur.Stopy kočky domácí můžeme najít i ve velké vzdálenosti od lidských sídel, proto je určení kočky divoké podle stop téměř nemožné. RYS OSTROVID. Má otisky podobné kočičím stopám, ale mnohem větší a téměř oválné (občas je některý přední prst vysunut dopředu). Přední stopa je dlouhá asi 7 cm, zadní stopa 4,5-6 cm.
Stopa kuny lesní je až 4 cm dlouhá a asi 3,7 cm široká. Kuna skalní má stopu dlouhou přibližně 3,5 cm a širokou 3,2 cm. Kromě prstů a dlaňových polštářků je na otisku přední tlapky patrný i patní (zápěstní) polštářek.
Proč srnčí štěkají : Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.
Kdy vytlouká srnec : Někteří velmi nadějní ročci s vysokou chovnou hodnotou, kteří vynechali první biologický stupeň parůžků (které nasazují v listopadu a shazují v průběhu ledna, resp. února), mohou vytloukat dříve, a to již v polovině dubna, a tím předběhnout některé biologicky starší jedince.
Kdy jít na srnce
Prakticky nejvhodnější dobou pro předběžné a "jisté" obeznání srnce je tudíž měsíc květen. Srnčí zvěř je klidná, po zimě se ještě intenzivně paství a nedochází již k výrazným změnám potravní nabídky.
Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.„Pokud nemůžeme dorazit na místo a srnče je v ohrožení např. u rušné silnice, tak nálezců radíme, aby srnče buď přenesli v rukavicích, případně ho zabalili do trávy. Máme vyzkoušené, že to matku neodradí a podle výzkumů je prý schopná mládě přijmout až do 24 od jeho odebrání z přírody,“ vysvětluje Konvalinová.
Jak poznat srnku od srnce : Po zhození paroží v zimním období se srnec pozná podle prodloužené srsti, tzv. střapce kolrém žíly pod břichem. Obřitek u srnce je menší a má okrouhlý tvar, u srny má srdičitý tvar s patrnou zástěrkou (prodloužená srst kolem spodního okraje svírky).