Antwort Jak poznat stáří u srnce? Weitere Antworten – Jak dlouho se dožívá srnec
Ve volné přírodě se dožívá srnec obvykle 10 let, vzácněji i více – asi 15 nebo 17 let. Přirozeným nepřítelem je liška, která ale útočí jen na mláďata, dospělé srnce ohrožuje pouze vlk nebo rys ostrovid. Ojediněle se mohou srnčata stát kořistí orla skalního.Na jaře se tato zvěř pomalu přebarvuje, bývá to v květnu až červnu. Více se přebarvují mladí jedinci. V říjnu zase rychle mění srst na zimní, která je šedohnědá a hustší. Zrcadlo na zadku je již větší, bíle zbarvené.Zřejmě dochází k pomalejšímu rozrušení horní části kosti pučnice umožňujícího shození parůžků a termíny oproti obvyklému datu shazování jsou o 2 až 3 týdny později. Podle víceletých zkušeností z MS Vítějeves pak staří srnci ve věku 8 až 10 let shazují nejdříve od 20. do 30. října, srnci 5 až 6letí až okolo 15.
Proč srnci štěkají : Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků. Zpracováno podle časopisu Jäger 4/2006, Rš a red.
Jak poznat starou srnu
V porovnání se staršími srnami má většinou štíhlejší postavu, což budí dojem, jakoby stála na vyšších bězích. Hlava je užší, kratší a klínovitého tvaru, výraz je zvídavý a mladistvý. Přebarvování probíhá v závislosti na zvyšujícím se věku stejně jako u srnců s možnými individuálními odchylkami.
Kdy srnec vytlouká : Lýčí se srnci zbavují v červnu (tzv. vytloukání) tak, že si parohy otírají o stromy a keře. Parohy shazují po říji – od října do prosince. Takový cyklus se opakuje každý rok.
Parohy si obvykle nechávají jako ochranu před predátory a na konci zimy je shazují. Nové paroží pak vyrůstá jelenovitým každý rok z jara. Tento periodicky probíhající cyklus nemá u vývojově výše postavených živočichů obdoby.
Nejmohutnější paroží mají samci ve stáří od osmi do dvanácti let. Růst nového paroží a jeho shazování je rozdílný podle zeměpisných šířek, kde los žije. Čím severněji jedinec žije, tím později nasazuje a shazuje paroží. Losi mají slabý zrak a pouze černobílé vidění.
Kdy vábit srnce
Kdy vábit Srnčí říji očekáváme přibližně na rozhraní července a srpna, údaj je to jen orientační, ovlivňují ho počasí či nadmořská výška příslušné oblasti. Zvláště v letošním abnormálně teplém roce, kdy je v přírodě v podstatě vše dříve, lze i předpokládat vliv na průběh srnčí říje.Po celý život má srnec ideálně tvar šesteráka. Paroží srnců patří k jednomu z nejvíce variabilních paroží u jelenovitých. Dokáže překvapit různými tvary, ať již danými geneticky, různým poškozením či spontánním růstem.Lýčí se srnci zbavují v červnu (tzv. vytloukání) tak, že si parohy otírají o stromy a keře. Parohy shazují po říji – od října do prosince. Takový cyklus se opakuje každý rok.
Samice srnce se nazývá srna (řidčeji srnka), mládě pak srnče (řidčeji srně). V České republice se jedná vedle prasete divokého o nejrozšířenější spárkatou zvěř.
Co znamená když myslivci řeknou že srnčí Vytloukají : že podle doby, kdy srnec parůžky vytlouká, se dá dosti spolehlivě odhadnout jeho věk. Staří srnci podle těchto zakořeněných pravidel a zákonitostí vytloukají jako první a mladí jako poslední.
Kdy má srna mládě : Srny mají utajenou březost. Vývoj zárodku se po oplození zastaví a pokračuje až v zimě na konci roku. Srna klade většinou dvě mláďata v květnu a červnu. Kolouch se po dobu dvou měsíců pyšní bílým skvrněním, které je chrání před predátory.
Jak rychle rostou parohy
Každý rok na konci zimy je shazuje. Na jaře jim začnou růst nové. Parohy jsou tvořeny kostí, která může denně vyrůst v průměru o 2,5 centimetru. U dospělých samců se na parohách navíc objevují jakési výrůstky, kterým se odborně říká výsady.
Expoziční celek Severský les se nachází v lesnaté části Zoo Praha a svůj domov zde našli i chladnomilní kopytníci z čeledi jelenovitých – sobi a losi. Zatímco u losů se parožím pyšní pouze samec, u sobů jej nosí i samice.Srna je vydává při pohybu a do různých směrů. V žádném případě nevadí hlasitější tóny. Máme totiž tendenci napodobit zvuky, které slyšíme. Háček je v tom, že tyto zvuky jsou již zeslabené vzdáleností, kterou k nám urazí.
Jak Privolat srnku : Musíme pískat naříkající srnče. "Pííáá, píííáá, pííííá, pííííááá", opakujeme asi osmkrát a asi po minutě zopakujeme. V okamžiku, kdy srna zareaguje, je dobré pískat jen jednotlivé tóny a velmi slabě. Musíme se opravdu vžít do naříkajícího srnčete.