Antwort Jak pracovat s dítětem se selektivním Mutismem? Weitere Antworten – Jak pracovat s dítětem s Mutismem
Specifika komunikace se žákem s elektivním mutismem:
Vyvarovat se toho, že před žákem řekneme další osobě (učiteli, žákům), ten stejně nebude mluvit. Vše co děláme komentovat, pracovat s hlasem. Neslibovat odměnu, pokud bude mluvit. Akceptovat všechny formy projevu – šepot je mezistupeň.Efektivní, evidence-based terapie elektivního mutismu by měla být založena na spolupráci pedopsychiatra, klinického psychologa a klinického logopeda. Hlavním cílem klinicko-logopedické péče je zmírnit či eliminovat symptomatologii elektivního mutismu a účinně podpořit verbální komunikaci v různých sociálních situacích.Mutismus je poměrně vzácnou patologií. Jedná se o hraniční problematiku, kterou se zabývá několik vědních oborů: psychiatrie, psychologie, foniatrie a logopedie.
Co je Selektivni Mutismus : Selektivní mutismus (SM) je méně častá porucha, charakterizovaná neschopností verbálně komunikovat v různých sociálních situacích či prostředích, ačkoliv v jiných je to možné. Podle Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (DSM-5, 2015) je SM prozatím definován jako úzkostná porucha.
Co dělat když dítě nechce mluvit
Jestli dítě po třetích narozeninách stále ještě nemluví, potom se jedná o opožděný vývoj řeči. V takovém případě je už potřeba hledat příčiny opožděného vývoje, tedy nejlépe vyhledat odborníka, který dítě vyšetří. Odborníky na řeč jsou: foniatr, neurolog, klinický psycholog, klinický logoped.
Proč dítě nemluví : Příčinou opožděného vývoje řeči často bývá nedostatek mluvního kontaktu – rodiče se dítěti dostatečně nevěnují a většinou na ně mluví v krátkých opakujících se větách. Prakticky od narození se dítě všechno učí od vás. Postupně začíná napodobovat i řečový vzor.
Afázie je získaná porucha produkce a porozumění řeči, která vzniká při ložiskovém poškození mozku. Klinický obraz afázie je velmi variabilní a stupeň poruchy a obtíže v komunikaci mohou být různé, od lehčích, až po velmi těžké.
Ztráta řeči na základě neurotizujících faktorů se označuje jako mutismus . Znamená nepřítomnost nebo ztrátu řečových projevů, která není podmíněna organickým poškozením centrálního nervového systému. Osoba stižená mutismem by ráda komunikovala, ale nemůže.
Jak léčit Breptavost
Pokud se breptavost vyskytuje v kombinaci s koktavostí je u dětí vhodné začít s terapií koktavosti, a naopak u dospělých s terapií breptavosti. Pokud se breptavost zachytí včas a diagnostika s terapií je provedena správně, je její prognóza velmi příznivá.Koktavost (též zejména odborně balbutismus, balbuties) je řečová porucha, při které je plynulost řeči neúmyslně přerušována opakováním jednotlivých slabik či částí slov nebo jejich nechtěným prodlužováním.Druh narušené komunikační schopnosti, označovaný jako selektivní mutismus , je charakterizován ztrátou řečových projevů podle situace. Znamená to, že dítě v určitých situacích, v určitém prostředí nebo s vybranými osobami hovořit nemůže, avšak v situacích jiných je jeho mluvní projev naprosto dostačující a běžný.
Jak se vyvíjí řeč
Některé děti prostě potřebují k rozvoji řeči více času, protože jejich centrální nervový systém není ještě natolik dozrálý a je to tak v pořádku. Pokud ale dítě stále nemluví ve třech letech, je to už nutné řešit a navštívit logopeda.
Kdy by mělo dítě začít mluvit : Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.
Jak poznat Afazii : Afázie může znamenat potíže s:
- – porozuměním – od vážné ztráty porozumění významu slyšených slov, přes obtíže v porozumění složitějším vztahům ve větě, po sníženou schopnost orientovat se v delším projevu či zachytit konverzaci s více lidmi.
- – výbavností slov, pojmenováváním, spontánním řečovým projevem.
Co je to Dysfazie
Pojem vývojová dysfázie se používá pro typ narušeného vývoje řeči, který není projevem jiné diagnózy (např. poruchy intelektu, poruchy autistického spektra, dětské mozkové obrny apod.). Projevuje se u dětí, u kterých vývoj řeči (mluvené, znakové) probíhá nerovnoměrně vzhledem k chronologickému věku a úrovni intelektu.
Neurotické poruchy řeči (mutismus, elektivní mutismus, surdomutismus) Poruchy plynulosti řeči (koktavost, breptavost) Poruchy artikulace (dyslalie, dysartrie) Poruchy grafické podoby řeči (dyslexie, dysgrafie)Terapie breptavosti
- Zlepšení plynulosti řeči.
- Navození správného tempa řeči, tak aby ho člověk mohl automaticky používat při spontánním projevu.
- Zvýšení soustředění, pozornosti.
- Rozvíjení rytmického cítění
- Zlepšení čtení, psaní, vyjadřovacích schopností
Co je to opožděný vývoj řeči : prodloužené fyziologické nemluvnosti.
Často se stává, že se tento typ nemluvnosti objevuje v rodinách opakovaně, a to častěji u chlapců než u děvčátek. Pokud vaše dítě ve třech letech ještě nemluví, nebo mluví méně, než ostatní děti ve stejném věku jedná se o opožděný vývoj řeči.