Antwort Jak pripravit dobrou čočku? Weitere Antworten – Jak udělat dobrou čočku
Čočku vařte tak, že vodu v hrnci přivedete i s luštěninou k bodu varu a z hladiny odstraňte nežádoucí pěnu. Poté ji schlaďte sklenicí vody a tento postup zopakujte dvakrát. Pokud si chcete ulehčit práci, vařte čočku v papiňáku. Tam se luštěnina skvěle povaří a zbaví přebytečných purinů.Suroviny
- 300 g hnědé čočky v suchém stavu (předem přebrat)
- 1 l vody.
- 3 kusy bobkového listu.
- 2× velká žlutá cibule.
- 3× syrové větší brambory varného typu B.
- 2 lžíce řepkového oleje.
- 800 ml zeleninového vývaru (nebo zeleninového bujónu v bio kvalitě nebo vody)
- ocet (2–4 lžíce dle chuti)
Čočku podáváme s osmaženou cibulkou, kyselou okurkou, vejcem na tvrdo nebo volským okem, uzeným masem nebo osmaženou uzeninou nebo ohřátým párkem či klobásou… Kdo má rád chuť bylinek, může do čočky nechat vyvařit nejen česnek, ale i snítku tymiánu. Použít se dá i nové koření s bobkovým listem.
Jak dlouho namáčet čočku před vařením : Čočku stačí namočit jen na dvě až tři hodiny a rychle se uvaří. Loupanou červenou či žlutou čočku není vůbec nutné namáčet a uvařená je už za 15 minut. Hodí se tak na rychlou sytou polévku (stačí 10 minut povařit a poté rozmixovat).
Kolik vody na vaření čočky
Kolik dát vody Čím větším množstvím čočku zalijete, tím více se "svlékne" ze slupek a rozpadne. Čočka, která přijde do salátu, by měla na konci varu téměř všechnu vodu vstřebat. Na 1 díl čočky je potřeba asi 2 díly vody a tuto čočku se snažte moc nemíchat, abyste měknoucí zrnka nerozbili.
Na co je dobrá čočka : Čočka je vysoce energetická a výživná luštěnina, která obsahuje jen málo tuku. Je bohatá na kyselinu listovou a železo, obě látky, pomáhají předcházet chudokrevnosti. Čočka je jednou z nejstarších pěstovaných plodin. Je vhodná pro seniory, kteří ji velmi dobře znají a jsou zvyklí ji využívat v kuchyni.
Celou čočku (dle druhu) vaříme v poměru 1:3 až 1:4 cca 15-30 minut. Půlená čočka se vaří cca 7-15 minut. Delším varem získáme z čočky kaši. Doba vaření čočky vždy závisí na jejím druhu, dodavateli a jestli je loupaná, nebo ne.
Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání. Plyny vznikající při rozkladu oligosacharidů z luštěnin jsou bez zápachu. Příčinou zápachu je ve skutečnosti sirovodík, který však vzniká při rozkladu bílkovin.
Která čočka se nemusí namáčet
Zelená čočka
Díky jemnější slupce není nutné ji namáčet a vaří se necelou půl hodinu.Čočku je vhodné před vařením alespoň na hodinu namočit, poté vodu slít a v nové vodě uvařit. Říká se, že sůl prodlužuje dobu vaření, ale s ní zase luštěniny lépe chutnají. Vhodné je použít při vaření bylinky, které snižují riziko nadýmání a navíc dodají skvělou chuť – skvělá je například saturejka.Celou čočku (dle druhu) vaříme v poměru 1:3 až 1:4 cca 15-30 minut. Půlená čočka se vaří cca 7-15 minut. Delším varem získáme z čočky kaši. Doba vaření čočky vždy závisí na jejím druhu, dodavateli a jestli je loupaná, nebo ne.
Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.
Která čočka Nenadýmá : Červená čočka neloupaná
Obsahuje také vysoký podíl vlákniny. Protože je červená čočka jedinou luštěninou, která nenadýmá, mohou ji konzumovat i kojící matky.
Která čočka je zdravější : Pro zdraví je černá čočka prospěšná především díky vysokému obsahu vlákniny. Čočku nemusíte odstraňovat ze svého jídelníčku ani v případě, že držíte redukční dietu. Beluga čočka má nízký glykemický index a zároveň vás opravdu zasytí. Francouzská čočka Puy Je označována za nejkvalitnější druh čočky.
Co způsobuje Smradlave prdy
Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.
Černou čočku (beluga) můžete připravit bez namáčení, stačí ji cca 25 minut vařit. Dobu varu zkrátí 2 hodiny namáčení v čisté vodě. Červená čočka bude potřebovat 20-25 minut tepelné přípravy.Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách).
Proč čočka nadýmá : Jde o látky přirozeně se vyskytující v zrnech obilí, luštěninách a zelenině. Vařením lektiny neutralizujete, pro tělo tak nebudou hrozbou. Rozklad oligosacharidů přítomných v luštěninách probíhá až v tlustém střevě střevními bakteriemi, které při své práci produkují odpadní plyny, což způsobuje nadýmání.