Antwort Jak psát přímou řeč v přímé řeči? Weitere Antworten – Jak napsat přímou řeč v přímé řeči
Pamatujte si, že přímá řeč vždy začíná velkým písmenem. Pokud za přímou řečí stojí uvozovací věta, nemůžeme ji zakončit tečkou. V uvozovací větě, pokud nestojí před přímou řečí, píšeme malé počáteční písmeno. Uvozovací věta vložená do přímé řeči je z obou stran oddělena čárkou.Uvozovky používáme k vyznačení přímé řeči i doslovných citátů, přesných názvů (např. knih, skladeb, článků, časopisů, spolků – z důvodu zachování zřetelnosti textu, nejsou‑li vyznačeny jinak), výrazů z cizího prostředí, nespisovných výrazů, výrazů ironických, výkladů významů slov apod.Psaní uvozovek a zároveň i závorek s odkazem na literaturu při citacích v textu se řídí podle toho, zda je v uvozovkách celá věta nebo pouze část věty. Pokud je citace tvořena celou větou, pište uvozovky až za tečkou a závorku s citací až za uvozovkami – tedy: Adam Novák uvádí: „Český lid byl založen v roce 1891.
Jak psát nepřímou řeč : Nepřímá řeč reprodukuje promluvu či myšlenku postavy vedlejší větou; ta je přitom uvozena větou hlavní se slovesy (většinou v minulém čase), která označují či naznačují něčí výpověď, odborně verba dicendi: např. řekl, sdělil, zeptal se, odvětil, chtěl vědět – variant jsou desítky: Karel řekl Elišce, že ji miluje.
Jak citovat přímou řeč
Začínám klasickými uvozovkami „ “ pro celý úryvek. Pro první přímou řeč, použiji uvozovky jednoduché ‚ '. V rámci této přímé řeči potřebuji použít třetí uvozovky, pro citát, který postava pronáší.
Jak udělat přímou řeč : Přímá řeč zachycuje výpověď či promluvu jednoho nebo více mluvčích. Je zpravidla uvozena uvozovací větou, jež informuje o situaci, kdo a jak mluví, jaké jsou jeho postoje. Přímá řeč je ohraničena na začátku uvozovkami dole a na konci uvozovkami nahoře. Uvozovky ve tvaru čísel 99 a 66 píšeme bez mezer.
– přímá řeč končí čárkou, může být i vykřičník a otazník („Pojďte na bábovku! “ volala babička.), pak následují uvozovky nahoře, mezerník a uvozovací věta začíná vždy malým písmenem. „Pojďte,“ volala babička, „na bábovku.
Nejvýraznějším prvkem přímé řeči vlastní jsou uvozovky, jimiž je oddělena od zbytku textu. Důležité je, pamatovat si také, že přímá řeč je samostatná věta. Musí proto začínat velkým písmenem a být ukončena interpunkčním znaménkem.
Jak správně citovat v textu
V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.Přímá řeč začíná uvozovkami dole („) a končí uvozovkami nahoře (“). Nikdy ne naopak. Interpunkční znaménka (.,!) píšeme vždy dovnitř uvozovek.Způsoby převzetí původního textu:
Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.
Slouží ve vypravování jako doslovný citát nějaké osoby, jiné než je sám vypravěč. Bývá těsně uzavřena do uvozovek a může být doprovozena uvozovací větou. Přímá řeč slouží k oživení vyprávění.
Jak poznat nepřímou řeč : Nepřímá řeč
- Používá se k reprodukci promluvy jedné osoby druhou osobou, tím dochází ke změně osoby, času i způsobu původní výpovědi.
- Jedná se o jeden z druhů přímé řeči.
- Vyjadřujeme, co řekl někdo jiný, bez toho, aniž bychom použili citaci.
- Nevyužívá uvozovací věty ani uvozovky.
Jak vypada Neprima řeč : “ Přímá řeč je tedy vlastně buď monolog nebo dialog. Nepřímá řeč (zprostředkovaná vypravěčem) vypadá takto: Řekla mu, že s ním potřebuje mluvit.
Co je nepřímá řeč
Nepřímou řeč používáme k tomu, abychom někomu sdělili, co řekla jiná osoba, aniž bychom použili její přesná slova. She said she was coming to class. I told you I wouldn't be able to come. You said you would help me!
Uvozovky píšeme například v těchto případech:
- přímá řeč
- doslovné citáty.
- označení ironie.
- přesné názvy.
- nespisovné výrazy.
- cizí výrazy.
- vymyšlená slova.
Pásmo vypravěče (rovina vyprávění): je tvořeno promluvou vypravěče, tzv. autorskou řečí, nejčastěji er-formou (3. osoba jednotného čísla), ich-formou (1.
Jak se píše jedna Uvozovka : Jednoduché uvozovky se píšou pomocí Alt+0130 (dolní) a Alt+0145 (horní), dvojité pomocí Alt+0132 (dolní) a Alt+0147 (horní) a boční uvozovky napíšete pomocí Alt+0187 (přední) nebo Alt+0171 (zadní). Při psaní těchto zkratek je vždy potřeba použít levý Alt.