Antwort Jak pěstovat avokádo venku? Weitere Antworten – Jak pěstovat avokádo v květináči
Pěstování avokáda z pecky v květináči
Pecku avokáda vložte do sklenice s vodou, aby byla polovina pecky zakryta vodou. Udržujte vodu vždy čistou a měňte ji každý den. Po asi třech až čtyřech týdnech by se měly začít objevovat kořínky. Jakmile jsou kořínky dostatečně dlouhé, přesaďte pecku do květináče s půdou.Avokádo se větví seříznutím a zaštipováním. Počkejte, až bude rostlina vysoká alespoň 15 cm, poté odštípněte horní listy a/nebo rostlinu seřízněte na požadovanou výšku. Zaštipujte vždy nad očkem (kolénkem), použít můžete pouze prsty, jelikož výhonek avokáda je dobře poddajný. Avokádo se poté rozvětví a bude bohatší.Pokud mu dopřejete dostatek slunečního záření, dobře odvodněnou půdu a zabezpečíte ho před mrazem, můžete se těšit na první lístky. Avokádo sice miluje vlhkou půdu (s pH mezi 5,5 až 7,5), ale měla by být propustná, protože jeho kořeny jsou velmi náchylné k hnilobě.
Kdy zasadit avokádo do hlíny : Ve chvíli, kdy má rostlinka už prvních pár listů, můžete ji přesadit do květináče. U přesazování je důležité, aby byla zase zasazená jen do půlky a půlka pecky koukala na povrchu nad zeminou.
Co udělat aby dozrálo avokádo
Tvrdé avokádo vložte do papírového sáčku s banánem a nechte při pokojové teplotě. Za dva až tři dny je připravené ke zpracování. O něco rychlejší variantou je zabalit plod do novin a nechat dozrát na teplém místě, avokádo obvykle změkne do druhého dne.
Co se dá pěstovat v květináči : Patří mezi ni např. lilek, fazole, chilli, okurky, brambory, dýně, kukuřice, melouny, papriky, ředkvičky, rajčata, cuketa a cukrový hrášek. Středomořské bylinky jako šalvěj, oregano, rozmarýn a tymián jsou na jižně orientovaném balkónu také ve svém živlu.
Rozsah barevnosti může být od žlutobílé, přes žlutozelenou až po sytě žlutou. V případě, že je dužina zelená, je ovoce nezralé. Je-li naopak nahnědlé, nebo dokonce vyloženě hnědé, rovnou ho vyhoďte, protože je přezrálé a zkažené.
Jak urychlit zrání avokáda
Plod v tomto případě nesmí být na dotek úplně tvrdý, ale ani příliš měkký. Existují triky, jak u nezralého tvrdého avokáda urychlit změknutí. Zkuste třeba tenhle – vložte ovoce společně s jablkem nebo banánem do papírového sáčku a uzavřete ho.
Jak správně zasadit avokádo
Z mé osobní zkušenosti je nejlepší pecku naklíčit v sáčku, pak dát kořeny do vody a nechat na stonku vyrůst první lístky. Teprve potom celý hruškovec přesadit do květináče s hlínou (používám mix substrátu pro pokojové rostliny a perlitu). Závěrečný tip: Při pěstování avokáda ve vodě můžete použít tzv. klíčící misku.Jídelníček můžete také obohatit o další ovoce – sáhněte spíše po lokálních druzích (bluma, broskev, jahody, meruňky), exotické plody zavádějte až později, zhruba kolem 8. měsíce. Výjimkou je avokádo, které můžete podávat už od 7. měsíce.I po odkvětu vyžaduje péči a zde je klíčové zajistit pro ni dostatečně prostorný květináč s kamínky na dně a humózním substrátem. Doporučujeme kolem rostliny vysypat mulč, který pomáhá udržet půdu déle vlhkou. V zimě je nezbytné zajistit čemeřici dostatek světla v interiéru a omezit přemísťování květináče.
Okurky mají mělkou, ale bohatě se větvící kořenovou soustavu a jsou náročné na dostatek vody a organických látek. Volíme samozavlažovací květináč – doporučujeme nádobu 50 x 50 cm a vysadit do nádoby dvě rostliny, které zajistí bohatou sklizeň a můžete sklízet častěji.
Co když sním shnilé avokádo : Opět platí – plesnivé a shnilé části neodkrajujte. Rovnou vyhoďte celé avokádo. Důležitá informace – Jestliže je dužina hnědá až šedivá hned po nakrojení, tak avokádo raději nejezte. Nejspíše už je přezrálé a začalo hnít.
Jaké hnojivo pro avokádo : Přihnojujeme běžnými tekutými hnojivy. Tyto se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo. Hnojíme od konce února do konce září a to 1x za 2týdny. Pokud je rostlina příliš veliká, můžeme ji tvarovat řezem, který snáší velmi dobře.
Co dělat aby dozrálo avokádo
Co dělat, když koupíte nezralé avokádo
- Dejte avokádo do trouby – s tímto trikem vaše avokádo dozraje už za pouhých deset minut.
- Vložte avokádo do papírového sáčku s banánem – druhou možností je vložit avokádo do sáčku společně s banánem, a sáček umístit na teplé místo.
Čemeřice můžete pěstovat i na půdách horší kvality, ale vyhovuje jim humózní, spíše vápenitá a dobře propustná půda, která je vlhčí. Důležité je, aby půda nebyla trvale zamokřená. Vděčné budou čemeřice tak za pravidelné hnojení. Protože jim vyhovuje vysoký podíl humusu v půdě, doporučujeme je hnojit kompostem.Okurky, které se pnou po opoře, velmi dobře prospívají. Porost je vzdušný a tudíž odolnější vůči nemocem, rostliny dávají velmi kvalitní plody po dlouhou dobu. Na síti je můžete úspěšně pěstovat ve skleníku i na záhonu.
Kdy zasít okurky : Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.