Antwort Jak pěstovat javor ze semene? Weitere Antworten – Kam zasadit javor
Mělo by být obráceno k jihu, chráněné před silnými větry ale lehce přistíněné. Absolutně nevhodný je celodenní úpal! Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená.Javorům, především mladým, nesvědčí příliš slunce a sucho. Naprosto nevhodné je například místo u jižní zdi. Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic, které zakoupíte ve školkách i v zahradnictvích, je od října do poloviny listopadu. Prostokořenné sazenice se sázejí až po opadu listů.Roste jako vyšší keř se vzpřímeným tvarem a jako jeden z mála japonských javorů tvoří zaoblenou korunu. Roste středně rychle, avšak když dosáhne výšky 4 m, svůj růst zpomalí a začne zahušťovat korunu (šířka koruny je max. 3m).
Čím hnojit javor : Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.
Co se hodí k javoru
Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.
Jak pestovat javory : Potřebují humózní, mírně kyselé zahradní půdy, vápník v půdě jim vadí. Půda by neměla být podmáčená, ale pokud je vlhčí, svědčí jim. Javorům prospívá vyšší vzdušná vlhkost, vysazují se proto často poblíž jezírka nebo vodního toku v zahradě. Časně po výsadbě jsou keře japonských javorů více náchylné na namrzání.
Kdy byste měli zasadit strom Ať javor, buk, kaštan, ovocný strom nebo exotické druhy jako olivovník a třešeň sakura: strom se nejlépe sází na podzim. Před zasazením si důkladně prohlédněte místo a připravte si náčiní.
Lze jej rozmnožovat řízky, ale efektivnější a používanější je rozmnožování semeny. Kultivary se množí roubováním na semenáče.
Jak často zalévat japonský javor
Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.Velkou výhodou japonských javorů je jejich velká tolerance k řezu. Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jaké dřevo je javor : Tvrdost dřeva tabulka
Třída tvrdosti | Typ dřeva | Dřeviny |
---|---|---|
2. třída | měkké dřevo | modřín, olše, vrba jíva, douglaska |
3. třída | středně tvrdé | platan, kaštan, líska, jilm |
4. třída | tvrdé | dub, buk, jasan, habr, javor, třešeň, akát |
5. třída | velmi tvrdé | dub pýřitý, dřín, zimostráz |
Jak často zalévat javor : Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.
Co se hodí k javorů
Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.
Zálivka by měla být pravidelná – bez přeschnutí a přemokření substrátu. Přihnojovat můžete rostliny na jaře hnojivem s obsahem dusíku, v létě pak spíše s obsahem železa. Na zimu není nutné rostliny uklízet, ale doporučuje se obalit květináč fólií či jutou nebo do vyšší nádoby nasypat drcený polystyren.Javor mléč (Acer platanoides) je druh stromu z čeledi mýdelníkovité. Javor mléč je statný opadavý strom, dosahuje výšky 25 až 30 m. Dospělosti dosahuje jako solitér ve věku 20–30 let, v zápoji 30–40 let. Dosahuje většinou kratšího věku než 150 let, výjimečně 300 až 400 let.
Jak správně sázet stromy : Vykopejte jámu do země.
Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.