Antwort Jak pěstovat perlorodky? Weitere Antworten – Jaké barvy může mít perla
Dominují perly v odstínech stříbrné,šedé, hnědé – čokoládové, lilkové a perly s převažujícím tmavozeleným zbarvením. K nejvzácnějším Tahitským perlám patří perly v paví modré, zelené a odstíny modrých barev. Popis perel: Tahitské perly jsou jedny z nejkrásnějších a největších mořských perel světa.Sladkovodní perly
K zajímavostem patří, že jedna mušle dokáže vytvořit až 50 perel zároveň, nejčastěji jich však rodí 24-32. Bývají menší než mořské perly a vyznačují se 100% perletí, takže mají velmi kvalitní, přímo dokonalý lesk a jsou velmi odolné.Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.
Jak chovat perlorodky : Perlorodka je chráněna jako druh včetně svého biotopu
(1), 114/1992 Sb.). Je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat.
Které perly jsou nejdražší
Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.
Jaké perly jsou nejvzácnější : Za nejvzácnější perly jsou považovány černé perly z Tahiti, protože pouze v těchto vodách se daří perlorodce s “černými rty” (black lip oyster), která tvoří ty pravé tahitské perly.
Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.
Jejich velikost se pohybuje od 2 do 16 mm. Jedna perlorodka může naráz vyrobit až 20 perel, což je 10× více než mořský mlž. Proto jsou sladkovodní perly levnější (a také menší) než perly mořské.
Jak se pozná pravá perla
Ve stručnosti:
- pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
- tvar a povrch pravé perly není dokonalý
- falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
- u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
- pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.
Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, například zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí. Vlastně se tím brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční (dnes již silně ohrožené kvůli znečištění vod) či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.Pro další osud perlorodek je klíčové šetrné hospodaření v celém povodí, chráníme proto vedle Malše i mnoho jejích přítoků,“ vysvětluje Kateřina Římalová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu. „Perlorodka říční žije z našich živočichů nejdéle, až 140 let.
Potrava: Živí se filtrací detritu (zpracovaný rostlinný opad z nadzemních i podzemních částí rostlin) z proudící vody. Vývoj: Po oplodnění vajíček vypouští dospělá perlorodka své larvy zvané glochidie volně do vody. Malé části larev se podaří uchytit na žábrách pstruhů, kde žijí necelý rok jako parazité.
Jaké perly jsou vzácné : Tahitské perly, které nesplní nastavené parametry, musejí být nenávratně zničeny, aby nemohly být exportovány do světa. Proto jsou Tahitské perly tak vzácné a ceněné. Patří k nejdražším perlám světa a vynikají překrásným leskem a dokonale kulatým tvarem.
Kolik muze mít perlorodka perel : Jejich velikost se pohybuje od 2 do 16 mm. Jedna perlorodka může naráz vyrobit až 20 perel, což je 10× více než mořský mlž. Proto jsou sladkovodní perly levnější (a také menší) než perly mořské.
Jak poznat právě perly
Pokud Vám to prodejce dovolí, zkuste lehce otřít perlu o zub. U pravé perly cítíte zrnitou strukturu, nepravá perla po zubu hladce sklouzne. Pokud nemáte možnost udělat si takový test na zubu, zkuste to alespoň nehtem – po přejetí po povrchu pravé perly cítíte jemnou, zrnitou strukturu povrchu.
Vajíčka, vypuštěná mateřskou perlorodkou, jsou ve vodě oplodněna spermiemi jiných jedinců. Líhnou se z nich mikroskopické larvy glochidie, které žijí 1–2 měsíce paraziticky na žábrách a kůži ryb, zejména pstruhů. Poté hostitele opouštějí a klesnou na dno, kde se mění v maličké perlorodky.Perlotvorka začíná život jako samec a 2–2,5 roky později se změní na samici. Samice produkují miliony vajíček, která jsou náhodně oplozena a poté se z nich vylíhnou plovoucí larvy. Larvy procházejí mnoha stádii a zhruba po měsíci se z nich stanou dospělí nepohybliví jedinci.
Jaký je rozdíl mezi Perlorodkou a Perlotvorkou : Drobnější perly jsou ze sladkovodních měkkýšů – perlorodek, z mořských perlotvorek pak vznikají bílé perly z Perského zálivu, dožluta zbarvené perly jsou pak většinou z Austrálie, která je v současné době největším producentem kultivovaných perel na světě.