Antwort Jak pusobi kyslík na Doutnajici Spejli? Weitere Antworten – Co je lehčí kyslík nebo vzduch
Fyzikální vlastnosti
Bezbarvý plyn těžší než vzduch. Při teplotě -183 °C kondenzuje na modrou kapalinu. Tvoří jednak molekuly O2, jednak tří atomové molekuly O3 – ozon.Ačkoli kyslík sám o sobě není hořlavý, podporuje hoření a umožňuje, aby všechny materiály zápalné na vzduchu hořely intenzivněji. Tyto vlastnosti podporující spalování nacházejí uplatnění v řadě průmyslových aplikací.Manganistan draselný má silné oxidační vlastnosti, proto se při reakci s peroxidem kyslíku uvolňuje velké množství plynu. Při této reakci se uvolňuje kyslík. Přítomnost vznikajícího kyslíku je dokázána znovuvzplanutím rozžhavené špejle, protože kyslík podporuje hoření.
Co je produktem reakce vodíku a kyslíku : Vzniká reakcí vodíku s kyslíkem. Je to kovalentní hydrid. Další sloučeninou těchto prvků je peroxid vodíku, H2O2, látka se silnými oxidačními účinky. Sulfan H2S je bezbarvý plyn s nakyslou chutí a vůní po zkažených vejcích.
Jak dostat kyslík do těla
Kyslík je potřeba dostat do těla. K tomu slouží nosní kanyly, které se zasouvají přímo do nosních dírek a zachytávají se o uši, hadičkou je pak napojíte na zdroj koncentrovaného kyslíku. Alternativou je kyslíková maska, kterou nasadíte na obličej (nos a ústa) a přichytíte gumičkami podobně jako roušku či respirátor.
Které plyny jsou lehčí než vzduch : Hustota vzácných plynů
Helium je vzácný plyn s nejnižší hustotou, která je 0,1785 kg/m³, díky čemuž je přibližně 7krát lehčí než vzduch! Pro srovnání: hustota argonu je 1,635 kg/m³, neonu: 0,824 kg/m³, kryptonu: 3,430 kg/m³, xenonu: 5,396 kg/m³ a radonu: 9,078 kg/m³.
Produkce kyslíku
- Cca 50 až 85 % kyslíku ve skutečnosti produkuje fytoplankton, tedy řasy a sinice v mořích a oceánech. více.
- Pralesy (Amazonie, Sibiř atd.) produkují cca 5 – 20% světového kyslíku a společně s oceány zajišťují stabilitu ekosystému.
- Fotosyntéza.
Cyanóza: Modravé zabarvení kůže, obzvláště viditelné na rtech a nehtech, je znakem špatného okysličení krve. Změny ve stavu vědomí: Zmatenost, obtížnost soustředění, výkyvy nálady a v krajních případech i ztráta vědomí. Únava: Neobvyklá únavnost nebo slabost může být raným příznakem hypoxie.
Jak dostat kyslík do vody
Kyslík se do vody dostává třemi základními způsoby:
- 89 % fotosyntézou, tedy působením slunečního záření,
- 7 % z ovzduší,
- 4 % přitékající vodou.
Do zkumavky nalijte asi 1 ml peroxidu vodíku a přidejte na špičku malé lžičky pevného burelu. Ve zkumavce probíhá velmi bouřlivá reakce katalytického rozkladu peroxidu vodíku – pomocí doutnající špejle lze dokázat vznik kyslíku, špejle se rozžhne.Peroxid vodíku je také ekologicky šetrný, protože se rozkládá na vodu a kyslík. To znamená, že nezanechává žádné škodlivé zbytky po použití.
Pokud hodnoty saturace kyslíkem klesnou pod 90 % je na místě kontaktovat záchrannou službu. U covid-19 pozitivních pacientů se hodnoty saturace mohou pohybovat právě pod touto hranicí. Pokud saturace klesá pod 80 %, jde o kritický stav, který se projeví během několika desítek minut.
Jak se projevuje nedostatek kyslíku v krvi : Mezi příznaky hypoxie patří dýchací potíže, cyanóza (modravé zbarvení kůže), zmatenost, únava až ztráta vědomí. Existuje několik druhů hypoxie. Hypoxická hypoxie může potrápit horolezce pokud nejsou dostatečně adaptování na vyšší nadmořskou výšku, anemická hypoxie vzniká např. jako otrava oxidem uhelnatým.
Který plyn je nejlehčí : Vodík je nejlehčí a nejjednodušší plynný chemický prvek a tvoří převážnou část hmoty ve vesmíru.
Který plyn je jedovatý
Tichým zabijákem se nazývá plyn, který je jedovatý, je lehčí než vzduch, je to oxid uhelnatý. Zvláště nebezpečné jsou nevětrané malé místnosti, jako jsou například koupelny s hořící karmou. Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý.
Uvádí se, že člověk potřebuje na hodinu 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je kolem 50 m³ vzduchu. Jeden člověk ho tedy vydýchá za dvě až tři hodiny, čtyřem lidem nebude stačit ani na hodinu.Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky.
Jak okysličit vodu v akváriu : Oxydátory slouží obecně k okysličování vody v akváriu díky použití peroxidu vodíku a speciálních keramických katalyzátorů; přitom není nutná další technika jako vzduchování nebo vzduchová čerpadla. Jen volně vázané atomy kyslíku přitom zajišťují rychlejší okysličování než běžně uvolňovaný kyslík.