Antwort Jak se cituje zákoník? Weitere Antworten – Jak se citují zákony
Legislativní dokumenty (harvardský systém jméno-datum)
Tvůrce. Typ dokumentu, číslo a rok zveřejnění ve sbírce, datum schválení, název. In: Sbírka zákonů datum.Skládá se z pořadového čísla předpisu, lomítka a roku, ve kterém byl předpis vyhlášen. (například Ústava České republiky má č. 1/1993 Sb., občanský zákoník č. 89/2012 Sb.).občanský zákoník. In: Sbírka zákonů České republiky. 2012, částka 33, s. 1026-1365.
Jak se zapisuje zákon : Zákony, zákoníky, vyhlášky
Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.
Jak správně citovat
Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Jak citovat text zákona : Jak citovat paragraf zákona Citujeme-li paragraf, před označení příslušného zákona vložíme značku pro paragraf, jeho číslo, nakonec typ dokumentu převedeme do 2. pádu, např.: § 55 zákona č. 262/2006 Sb.
Pokud mám zájem vyhledat konkrétní znění nějakého zákona, na Zákonech pro lidi to můžu udělat velmi jednoduše. Stačí když zadám zkratku a příslušný paragraf, např. noz § 96, a okamžitě se otevře stránka s tímto konkrétním požadovaným předpisem.
V členění textů jiné než právní povahy se paragrafy objevují jen zřídka, např. v učebnicích nebo soustavných pojednáních. Slovem paragraf se nazývá i samotný znak §, který je jedním ze symbolů, synonymem práva, legislativy a předpisů – zejména v množném čísle (např. „vyznat se v paragrafech“).
Jak citovat
Způsob odkazování na citace může být přímo v textu (přes citační identifikátor) nebo v poznámkách pod čarou. Citace může být buď doslovná, nebo parafrázovaná. Doslovnou citací rozumíme doslovný přepis textu jiného autora, který je z obou stran ohraničen uvozovkami.Nemusíme citovat (pkud jsou poprvé uveřejněny v daném textu): vlastní myšlenky, vlastní analýzy, výpočty, popis výsledků vlastních pokusů či pozorování.1.2 Nepřímé citace
Nepřímé citace (shrnující text či parafrázování) nejsou uváděny v uvozovkách, ani nejsou zvýrazněny kurzívou. Rovněž se zde neuvádí strany, na nichž je parafrázovaný text v původním zdroji uveden.
Označení normy. Název normy. Pořadí vydání. Místo vydání: vydavatel, rok vydání.
Kolik máme zákonů : Kolik je tedy zákonů Předseda nejvyššího soudu Pavel Šámal v roce 2018 v rozhovoru uvedl, že se jejich počet jen odhaduje (!) na více než dva miliony platných zákonů, norem, vyhlášek, předpisů a nařízení. A rychle to roste. V roce 1948 u nás bylo právních norem jen 50 000!
Co je to zákoník : Zákoník neboli kodex je právní předpis zahrnující právní normy určitého právního odvětví. V moderním slova smyslu jde především o komplexní úpravu určité oblasti hmotného práva, protože v právu procesním je obdobou zákoníku řád (angl. rules of procedure, franc.
Jak se vyhlašuje zákon
Podpisy pod zákonem, vyhlášení zákona
Zákon podepisuje předseda Poslanecké sněmovny, prezident republiky a předseda vlády. Pokud prezident republiky zákon nevrátí, podepíše jej. V tomto případě není nutno čekat na uplynutí patnáctidenní lhůty a je možno zákon vyhlásit ve Sbírce zákonů.
Celý proces tvorby zákona se nazývá legislativní proces. Návrh zákona může podat poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda nebo zastupitelstvo kraje. Zákon musí být schválen nejdříve v Poslanecké sněmovně, poté se jím zabývá Senát a prezident republiky.V textu se obvykle do kulatých závorek uvádí zkrácená citace použitého informačního zdroje v pořadí příjmení tvůrce/autora a rok publikování. V kulaté závorce, pokud je to nutné, se uvádí i stránkování.
Kdy se musí citovat : Citujeme pokaždé, když přebíráme obsah z jiných děl(myšlenku, teorii, text, tabulky, grafy, statistická data apod.). Citovat bychom měli i myšlenky převzaté z rozhovorů (veřejně publikovaných i soukromých) a neveřejně dostupných pramenů.