Antwort Jak se dělá kulajda recept? Weitere Antworten – Jak se vaří kulajda recept
Postup přípravy
Do rozpálené jíšky přilijte vařící vývar (vodu) a metličkou vše rozšlehejte. Do směsi přidejte nakrájené brambory, očištěné houby, kmín, bobkový list a nové koření. Houby předem v rozpálené pánvi orestujte, a až potom je přidejte do polévky. Vařte, dokud brambory nejsou měkké, to trvá asi 10–15 minut.Krémové bílé polévky: např. kulajda. Nejlepší je zahustit žloutkem. Přidejte do hotové vroucí polévky žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou, míchejte, ale už nevařte, aby se žloutek „nezdrcnul“.5 minut vaříme a nemícháme, nebo jen opatrně, aby se nám vejce nerozteklo a zůstalo celistvé.
- Kopr.
- Hřibové koření
- Pepř černý mletý
- Pepř černý mletý BIO.
- Kmín český drcený
- Bobkový list mletý
- Bobkový list celý
Jak ochutit Kulajdu : Můžete použít hříbky ale i žampiony. Někdo je rád osmahne na másle, jiní je vaří přímo v polévce. Kulajda je sladkokyselá omáčka, proto ji je třeba dochutit octem. Pokud ji preferujete více do sladka, můžete přidat i cukr.
Kolik kopru do Kulajdy
na 4 porce polévky
- 2 středně velké brambory.
- svazek čerstvého kopru.
- 3 celé tvrdé čerstvé houby, hrst mražených nebo sušených.
- 1 kelímek smetany na vaření
- 1 litr kvalitního vývaru – zeleninového nebo kuřecího.
- 1 lžíce másla.
- bobkový list, celé nové koření
Co to je kulajda : Kulajda je tradiční česká bílá polévka původem z jižních Čech, která se skládá ze smetany, hub, vajíčka, brambor, kopru a dalšího koření. Typická je pro svoji neobvyklou kombinaci chutí a vůní především díky kopru. Do polévky se přidává vejce na tvrdo nebo nejčastěji zastřené vejce.
Dnes se do polévky používá zakysaná smetana. Receptů na kulajdu je mnoho, během let si každá rodina polévku upravila dle svého gusta. Někdo dává přednost klasické sladké smetaně před zakysanou, jiní nepřidávají kopr. Také houby se používají jak čerstvé, tak sušené nebo dokonce i nakládané.
Postup přípravy receptu
Když jsou brambory skoro měkké, zalijeme je smetanou rozkvedlanou s moukou a povaříme. Potom polévku ochutíme rozsekaným koprem, doplníme vejci a za stálého míchání je necháme v polévce srazit. Při podávání přidáme do polévky podle chuti ocet.
Co použít místo smetany ke šlehání
Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.Kulajda, jež obsahuje brambory, houby, smetanu a vejce, by měla zvládnout až 3denní pobyt v chladu. Totéž platí pro zeleninovou polévku, která ocení i níže nastavenou teplotu. Čočková polévka zde vydrží zpravidla déle, a to 4 až 5 dní.Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky. Jde o směs glukózy a škrobu. Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu. Vmícháme do smetany a ušleháme.
Když máte láhev na 1 l smetany, musíte použít 2 bombičky. Pak musíte i 2x třepat. Aplikujete první bombičku, protřepete, vyšroubujete držák s bombičkou, prázdnou vyměníte v držáku za novou plnou, zašroubujete do hlavy a opět protřepete.
Jaká Smetana se dává do Kulajdy : Dnes se do polévky používá zakysaná smetana. Receptů na kulajdu je mnoho, během let si každá rodina polévku upravila dle svého gusta. Někdo dává přednost klasické sladké smetaně před zakysanou, jiní nepřidávají kopr. Také houby se používají jak čerstvé, tak sušené nebo dokonce i nakládané.
Jak dlouho vydrzi Kyselica v lednici : – Skladujte při pokojové teplotě. – Po otevření uchovávajte v lednici a spotřebujte do 24 hodin.
Co delat kdyz nemám Ztuzovac šlehačky
Pokud máme doma smetanový sýr mascarpone, přidáme ho ke šlehačce a ušleháme do pevné pěny. Také sníh z bílků, našlehaný do hladkých špiček a pomalu stěrkou přimíchaný do šlehačky, směs zachrání. Kousek povoleného másla, vešlehaný do smetany, dokáže směs krásně spojit a šlehačka se po vychlazení ani nehne.
V sušenkách lze často nahradit medem. Ztužovač šlehačky: Ztužovač je pouze směs škrobu a cukru. Smíchejte 1 lžíci bramborového škrobu a 1 lžíci moučkového cukru. Nasypte k vychlazenému kelímku smetany ke šlehání a vyšlehejte do tuha.Jaký ztužovač máme doma
- Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky.
- Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu.
- Pokud máme doma smetanový sýr mascarpone, přidáme ho ke šlehačce a ušleháme do pevné pěny.
Jak správně ušlehat smetanu : Smetanu začněte šlehat pozvolna – nebude stříkat všude kolem. Jakmile však mírně zhoustne, šlehejte na maximální obrátky co nejkratší dobu. Jde o to, aby smetana zbytečně nezteplala. Když se konzistence blíží šlehačce, snižte rychlost a dokončete dílo – zpomalením se vyhnete přešlehání.