Antwort Jak se dělí pohyb podle rychlosti? Weitere Antworten – Jaké máme druhy pohybu
Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:
- přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
- křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.
Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý. Přímočarý pohyb je rovný pohyb. Přímočarý pohyb dělá například těleso, které padá rovně k zemi, auto na rovné dálnici. Trajektorie přímočarého pohybu je rovná čára (úsečka).Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý.
Jak se vypočítá pohyb : Vzorec s = v · t platí jen při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráhu nerovnoměrného pohybu nemůžeme určit jednoduchým výpočtem. U některých speciálních nerovnoměrných pohybů ji můžeme vypočítat pomocí složitějších vzorců. Potřebujeme však znát další fyzikální veličinu: zrychlení (popisuje časové změny rychlosti).
Jak značíme pohyb
Značíme ji v a je rovna dráze dělené časem t. Je buď průměrná (tedy podíl dráhy a času za nějakou dlouhou dobu) nebo okamžitá (změny dráhy za malou změnu času). Pokud je rychlost stále stejně velká, mluvíme o rovnoměrném pohybu. Pokud se mění, jde o pohyb nerovnoměrný.
Co to je rychlost : Rychlost je charakteristika pohybu, která určuje, jakým způsobem se mění poloha tělesa (hmotného bodu) v čase.
Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb
Pohyb dělíme na rovnoměrný a nerovnoměrný podle toho, jestli se mění velikost rychlosti. U tohoto dělení naopak nezáleží na tom, jestli se mění směr pohybu (směr rychlosti).
Pohyb můžeme definovat jako proces změny polohy tělesa v prostoru. Pohyb je změna polohy. Pohyb tělesa můžeme popsat jenom v případě, když současně známe jeho polohu a čas. Abychom mohli pohyb studovat jednodušeji, klasifikujeme pohyb jako posuvný, otáčivý a obecný.
Jak se nazyva druh pohybu jehoz trajektorií je přímka
Přímočarý pohyb je pohyb po přímce, tzn. trajektorií pohybu je přímka.
- Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
- dráha = rychlost . čas. s = v . t.
- rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
- s. s=v.t. m, km. čas.
- t. t=s:v. s, h. rychlost.
Použijeme vzorec v = s t v=\frac{s}{t} v=ts, ale přímo známe jen čas t t t.
- Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
- dráha = rychlost . čas. s = v . t.
- rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
- s. s=v.t. m, km. čas.
- t. t=s:v. s, h. rychlost.
Jaká je základní jednotka rychlosti : Její jednotkou v soustavě SI je metr za sekundu, tedy jednotka dráhy dělená jednotkou času (m/s). Jistě znáte další často používanou jednotku kilometr za hodinu (km/h).
Jak dělíme rychlost : Nejběžnější je rozdělení logaritmické, považované za teoreticky nejlépe podložené, a rozdělení mocninné (též parabolické), jejichž výhodou je jednoduchost.
Jak se označuje rychlost
Rychlost | |
---|---|
Název veličiny a její značka | Rychlost v |
Hlavní jednotka SI a její značka | metr za sekundu m·s−1 |
Definiční vztah | (průměrná), (okamžitá) |
Dle transformace složek | skalární (průměrná), vektorová (okamžitá) |
Kruhová rychlost (u Země při povrchu jde o 1. kosmickou rychlost) je rychlost, kterou se pohybuje po kruhové dráze kolem centrálního tělesa v dané výši těleso zanedbatelně malé hmotnosti. kde G je gravitační konstanta. Kruhová rychlost tedy nepřímo úměrně závisí na odmocnině vzdálenosti.Při výpočtu průměrné rychlosti dělíme celkovou dráhu celkovou dobou pohybu tělesa. Dopravní prostředky přizpůsobují svoji rychlost okamžité situaci. Jejich okamžitá rychlost se tedy velmi často mění. Její největší možnou hodnotu omezují dopravní značky.
Co to je dynamika : Dynamika je část mechaniky, která se zabývá příčinami pohybu hmotných objektů (bodů, těles, soustav těles). Zabývá se tedy veličinami spojenými s dynamikou pohybu, jako např. hybnost a energie.