Antwort Jak se dělá rozbor díla? Weitere Antworten – Co obsahuje rozbor díla
Jak vytvořit správný rozbor díla
- Rok vydání
- Druh, žánr a směr + vědět proč to tak je (často zazní otázka proč je dílo například román)
- Vypravěč
- Děj ( většinou budete muset velice stručně popsat, ale padnou i konkrétní a detailnější otázky)
- Slovní zásoba + najít důkazy v ukázce.
Při rozboru kompozice se zaměřujeme na to, z jakých prvků je dílo vystavěno a jak jsou tyto prvky řazeny, sledujeme způsob vyprávění a osobu vypravěče a nepomineme ani prolínání řeči autorské a řeči postav. Toto bychom měli určovat u každého prozaického díla – to platí i u próz, které si budete vybírat k maturitě.Téma je hlavní myšlenka celého díla, je to odpověď na otázku "O čem ta kniha je" a často se dá odvodit z nejdůležitějších motivů. Stává se, že různí čtenáři si z té samé knihy odnesou trochu něco jiného, takže v ní vidí i jiná témata – je to subjektivní a nedá se jednoznačně říct, jaké je třeba téma Hamleta.
Co vše se urcuje u poezie : Poezie se od prózy liší tím, že je text psán ve verších. Nemusí být vždy pravda, že v básničkách se vlastně nic neděje, do poezie řadíme i básně epické, tedy ty, které mají nějaký děj. Pro poezii je důležitý také rytmus. Jejím úkolem je vyjadřovat především vnitřní svět autora, jeho city, pocity, dojmy a podobně.
Kdy začít číst na maturitu
Začni s četbou brzy, abys všech dvacet děl přečetla nebo aspoň přelouskala tak, abys o něm měl/a co říct. Protože všichni to známe a víme, jak to chodí – podle neomylného zákonu schválnosti si právě knihu, kterou jsi zanedbal/a, vytáhneš. Takže – začít kolem letních prázdnin před maturitním ročníkem je tak akorát.
Co je motiv díla : motiv = dílo se skládá z určitých motivů, kterými může být cokoliv – postava, zvíře, neživá věc, přírodní jev, promluva, gesto, situace apod. – syžet – představuje způsob vnitřní výstavby děje, konkrétní naplnění fabule – uspořádání jednotlivých výjevů, výběr postav, prostředí apod.
Vydělením slovotvorného základu zjistíme slovotvorný prostředek (formant). Patří k nim předpona, přípona a koncovka. Druhy odvozování, skládáním a zkracováním se v diplomové práci nezabýváme.
Zahrnuje základní i pokročilé informace o složení věty, určení podmětu, predikátu, doplňků, předmětů, předložek, atd. a také o rozpoznání typu věty (např. otázky, rozkazy, vyjádření) a skládání věty (např. hlavní, podřazené, závislé).
Jak určit téma a motiv díla
Téma je předmětem diskuse, písemného díla, myšlenky člověka nebo výstavy; téma nebo zpráva o odchodu. Motiv je charakteristický rys nebo opakující se nápad v umělecké nebo literární kompozici.střední
anekdota | krátké vyprávění s komickou pointou |
---|---|
epika | literární druh založený na ději, vyprávění příběhu |
epos | epická veršovaná báseň, zpravidla o hrdinských činech |
fantasy | umělecký žánr využívající magii či jiné nadpřirozené jevy |
komedie | literární útvar se šťastným koncem, využívá humor a komiku |
Literární druh tvoří nejvyšší genologickou rovinu a dělí veškerou uměleckou literaturu na tři skupiny – podle obsahu na lyriku, epiku a drama (toto dělení pochází až od Goetheho, konec 18. století), nebo podle formy na poezii, prózu a drama (členění, které se rozšířilo v klasicismu).
K lehčí úrovni je třeba přečíst 20 knih, k těžší 30. Tituly, které mají být přečteny, nejsou přesně určeny. Každá škola si musí vytvořit seznam knih a titulů6, které má žák přečíst. K nižší úrovni musí mít žák výběr minimálně ze 40 knih, k těžší má seznam obsahovat alespoň 105 knih.
Co si nebrat k maturitě : Přinášíme ti naši top desítku k maturitě, která tě bude bavit!
- Hovno hoří Petr Šabach.
- Zlodějka knih. Markus Zusak.
- 1984. George Orwell.
- Mechanický pomeranč Anthony Burgess.
- Gulliverovy cesty. Jonathan Swift.
- Hana. Alena Mornštajnová
- Chrám Matky Boží v Paříži. Victor Hugo.
- Vražda v Orient expresu. Agatha Christie.
Jak určit téma a motiv : Téma je předmětem diskuse, písemného díla, myšlenky člověka nebo výstavy; téma nebo zpráva o odchodu. Motiv je charakteristický rys nebo opakující se nápad v umělecké nebo literární kompozici.
Co je hlavni motiv
Za základní (primární) motivy považujeme především motivy spojené s uspokojováním biologických potřeb (žízeň, hlad, exkrece, sexuální uspokojení, vyhýbání se bolesti apod.). Dalším motivem může být např. bezpečí, případně agrese. Takovéto motivy můžeme nazvat jako afektivní.
Slovotvorný rozbor je gramatická analýza slova. Jejím cílem je pochopit, jak dané slovo vzniklo, a to jeho postupným rozložením na slova, která mu předchází. Příklad: cukrárna–cukr, popelář–popel, nabíjecí–nabíjet–nabít atd.Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené!
Jak se pozná hlavní věta : „Hlavní věta
Je věta v souvětí, která není závislá na jiné větě a může tedy stát i samostatně mimo souvětí jako věta jednoduchá. Každé souvětí musí obsahovat alespoň jednu hlavní větu. Značení ve větném rozboru: VH. Na hlavní větu se nelze zeptat!