Antwort Jak se dělá těsto na vánočku? Weitere Antworten – Z jaké mouky se dělá vánočka
Před rychlým zbarvením chráníme povrch vánočky pečicím papírem nebo alobalem. Vánočka se pekla také jen z hrubé mouky. Bývala „hutnější“ a delší dobu vláčnější. Ovšem z polohrubé a hladké mouky je jemnější.Co potřebujeme
- 600 h hladké mouky.
- 30 g droždí
- 140 g cukru.
- 120 g Hery.
- 250 ml mléka.
- 2 vejce (do těsta a na potření)
- Lžička soli.
- Citrónová kůra.
Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.
Na jakou teplotu se peče vánočka : Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.
Kolik mouky na jednu vánočku
Na jednu vánočku (750 g):
200 g hladké mouky. 100 g polohrubé mouky. 70 g krupicového cukru. 1 sáček vanilkového cukru.
Jaká mouka je nejlepší na vánočku : Na vánočku je nejlepší hladká výběrová mouka s vysokým obsahem lepku, který vykynuté těsto dobře podrží. Lepek je bílkovina, která vytváří v těstě jeho strukturu. Když mouka nemá dost lepku, neudrží vytvořené vzduchové bubliny a těsto pak spadne. Těsto z hladké mouky během kynutí trochu zřídne a povolí se.
Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.
Co se dává do vánočky Do mísy s moukou, solí a kváskem přidejte mléko, třtinový cukr (nebo cukr krystal), vanilkový cukr, citronovou kůru, žloutky, rozehřáté máslo a pak dle vaší volby rozinky, jiné kandované ovoce či sekané ořechy.
Kdy začít péct vánočku
Vánočky pečeme den před konzumací, což nemusí být nutně před Štědrým dnem. Oblíbené pečivo se dá upéct po celý rok a s máslem a marmeládou bývá oblíbenou snídaní hlavně pro děti.Správné pečení vánočky, aby se nerozjela
Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, které se postará o lesk a těsto mírně na povrchu zpevní. Během pečení neotvíráme troubu. Pouze můžeme kontrolovat správné propečení špejlí. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a krájíme, až zcela vychladne.Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.
Kolik droždí se dává do vánočky
Obecně platí, že na 1 kg mouky potřebujeme 1 kostičku 42g droždí nebo 2 sáčky 14g sušeného droždí. Z těsta, připraveného z kila mouky, lze podle konkrétních receptů upéct 1 – 3 vánočky. Pravidlo je jasné – těžké těsto potřebuje dostatek kypřidla, aby bylo nadýchané a vzdušné.
Kolik minut se peče vánočka : Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.
Proč se plete vánočka z 9 pramenů : Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.
Čím namazat vánočku před pečením
K tomu použijeme klasickou mašlovačku z husích brků, silikonovou mašlovačku nebo štětec. Potíráme rozšlehaným vajíčkem, do kterého můžeme kápnout trošku vody, půjde potom lépe roztírat. Snažíme se dostat vajíčko do všech záhybů, protože nám vánočka v troubě ještě naroste.
Suroviny
- 350 g hladké mouky.
- 150 ml mléka.
- 70 g rozpuštěného vlažného másla.
- 70 g cukru krupice.
- 30 g rozinek.
- 30 g plátkovaných mandlí
- 20 g čerstvého droždí
- 1 vejce.
Vanilkové rohlíčky
I ty byste měli péci alespoň tři týdny před Vánocemi. Jakmile vanilkový cukr provoní vaší domácnost, budete vědět, že se Vánoce skutečně blíží.
Proč Nekyne těsto na vánočku : Příčin může být několik. Zkontrolujte, zda jste přidali do těsta všechny suroviny správně – ve správném pořadí, teplotě a množství. Možná suroviny neměly pokojovou teplotu. Studené potraviny prodlouží proces kynutí o několik hodin.