Antwort Jak se dostat do duty free? Weitere Antworten – Jak funguje duty free na letišti
Bezcelní zóna se nachází na každém letišti, které obsluhuje mezinárodní lety. Jedná se o prostor, ve kterém cestující po odbavení čekají na informace týkající se nástupu na palubu letadla. V obchodech lze koupit různorodé zboží – parfémy, oblečení, bižuterii nebo alkohol.Typickým sortimentem je alkohol, cigarety, parfémy, luxusní zboží a elektronika; jde o zboží, které se nekazí a nemá nějaké speciální požadavky na skladování, takže jej lze ponechat v celních skladech.Číslo check-in přepážky, která odbavuje váš let, najdete vždy na informačních tabulích, které jsou v odletové hale obou terminálů. Přepážek je zpravidla otevřeno více, můžete tak využít všechny přepážky ze zobrazeného intervalu.
Co dělat po příjezdu na letiště : Po příjezdu na letiště (pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem) můžete zamířit přímo k validátorům palubních vstupenek (sledujte navigaci K odletům/To all gates), kde stačí přiložit mobilní telefon s načteným dvojrozměrným kódem a poté pokračovat k pasové (Terminál 1)/bezpečnostní (Terminál 2) kontrole.
Jak postup při odbavení na letišti Praha
Jak probíhá odbavení
- Po příchodu na letiště vyhledejte odbavovací přepážku vaší společnosti a vašeho letu. Orientujte se podle tabulí či nápisech nad přepážkami.
- Na přepážce předložíte cestovní doklad. Obratem vám vystaví palubní lístek.
- Pokud zároveň odbavujete zavazadla, zváží vám je a odevzdají do podpalubí.
Jak udělat check in na letišti : Check-in na přepážce – Běžné aerolinky vám check-in bezplatně umožní přímo na letišti u přepážky. Stačí, když jim předložíte váš občanský průkaz nebo cestovní pas a kód vaší rezervace (najdete jej v potvrzovacím e-mailu).
Přestože dříve mělo pražské letiště nálepku místa, kde si mohou dovolit navštívit restauraci pouze lépe situovaní cestující a turisté, podle Řehoře toto už neplatí. „Pivo je možné koupit od 49 do 150 korun.
Nakupování za ceny bez DPH (tzv. „duty-free shopping", třeba na letištích) mohou využívat pouze ty osoby, které v EU nebydlí a jejichž cíl cesty je mimo její území. Obyvatelé EU musí DPH platit, i když v Unii nakupují mimo svou zemi.
Z jakého terminálu se letí do Turecka
Terminály 1 a 2
Terminál 2 slouží k letům do většiny států Evropské unie a několika dalších evropských zemí (např. Island). Pokud vaše cesta směřuje třeba do Turecka, Bulharska, Chorvatska či na Kypr, poletíte z terminálu 1.Odbavení, zobrazuje se na tabuli odletů s číslem přepážky pro odbavení Tvého letu. "Jdi na bránu", zobrazuje se na tabuli odletů u čísla daného letu a informuje Tě o tom, že musíš jít k bráně (gate).S ní a vaším palubním zavazadlem se už můžete vydat na letištní kontrolu. Tam zkontrolují, že nepřevážíte nic nebezpečného a zakázaného (zbraně, ostré předměty, tekutiny nad 100 ml a jiné). Za kontrolou opět budete potřebovat obrazovku či odletovou tabuli.
Při balení příručního zavazadla myslete na to, že na bezpečnostní kontrole z něj budete muset vyjmout větší elektroniku a sáček obsahující tekutiny, aerosoly a gely. Při bezpečnostní kontrole můžete mít prázdnou lahev na nápoje. Po celém letišti máme desítky fontánek s pitnou vodou, kde můžete svoji lahev doplnit.
Jak dlouho před odletem se zavira check-in : Odbavovací přepážka zpravidla otevírá 2 hodiny před plánovaným odletem a zavírá 40 minut před plánovaným odletem. Tento čas se však může lišit u jednotlivých leteckých společností i destinací.
Jak moc dopredu být na letišti : Pokud letíte do země v rámci Schengenského prostoru, je doporučeno dorazit na letiště 2 hodiny před odletem. U letů do země mimo Schengenský prostor je vhodné být na letišti nejméně 3 hodiny před odletem. Pokud u sebe máte zavazadlo, které potřebujete odbavit, přidejte k dané časové rezervě alespoň 40 minut.
Co je potreba na check-in
Vždycky byste měli cestovat s průkazem totožnosti s fotografií. V některých případech budete potřebovat cestovní pas, v jiných případech může stačit občanský nebo řidičský průkaz. Při online odbavení chtějí letecké společnosti znát číslo vašeho dokladu totožnosti a datum platnosti.
Podle průzkumu se nejdražší pivo na světě prodává v katarském hlavním městě Dauhá. Třetinka tady stojí 11,26 dolaru (247 Kč). Na tuto cenovou hranici se pivo v Kataru vyšplhalo již před dvěma lety, když tamní vláda zavedla stoprocentní daň z dovozu alkoholu.110 litrů piva. 10 litrů destilátů 20 litrů alkoholizovaného vína. 90 litrů vína včetně maximálního množství 60 litrů šumivého vína.
Kolik stojí cigarety v duty free : Cigarety i na cestu domů si zakupte při příletu, Marlboro stojí 20 dolarů. Při odletu v bezcelní zóně už 35 dolarů.