Antwort Jak se dostat do Planetária Praha? Weitere Antworten – Co je to planetárium
Slovo „planetárium“ označuje projektor určený k promítání hvězd, Slunce, Měsíce, planet a dalších vesmírných objektů. Přeneseně se pak označení „planetárium“ používá i pro budovu (nebo i jen sál či místnost), kde se projekce pomocí planetária odehrává.Diváci v planetáriu sedí v pohodlných křeslech, podobně jako v kině nebo divadle a nad jejich hlavy je na sférický strop promítán obraz noční oblohy.Hvězdárna a planetárium – to není totéž! Na hvězdárně se pozoruje skutečná obloha pomocí dalekohledu. V planetáriu jsou hvězdy promítané na strop nad diváky projektorem zvaným planetárium.
Jak se dostat do planetária : MHD: Nejsnadnější je to tramvají číslo 4. Od Hlavního nádraží, náměstí Svobody, ulice Česká nebo od Červeného kostela. Vystoupíte až na konečné – náměstí Míru/Mararykova čtvrť. Druhou možností – autobus 68, co jede ze Šumavské, kolem Šelepky, Tábora a po Mučednické na náměstí Míru.
Jak se dostat na Kraví horu
K cestě na Kraví horu použijte výhradně městskou hromadnou dopravu. V okolí parku není možné zaparkovat! Nejsnadnější je použít „čtyřku“. Šalina číslo 4 k nám jede od nádraží, Šilingrova náměstí nebo od Červeného kostela každých deset minut.
Jaký byl předcházející název Hvězdárny a planetária Brno : Brněnská hvězdárna vypustila ze svého názvu (z roku 1973) jméno polského astronoma Mikuláše Koperníka a přejmenovala se na Hvězdárnu a planetárium Brno. Název nabyl platnosti od 1. 12. 2010.
Digitárium. Sál digitálního planetária (tzv. digitária) vás pohltí obrazem a zvukem. Série speciálních projektorů v kombinaci s desítkami počítačů dokáže vykouzlit na projekční ploše o průměru 17 metrů překvapivě věrný model vesmíru.
Hvězdárna nebo astronomická observatoř je místo, které se využívá k pozorování dějů na nebeské sféře.
Co to je observatoř
Observatoř je místo, které je využíváno pro pozorování pozemských a nebeských jevů. Mezi obory, které využívají observatoře jako nástroj svých výzkumů patří např.: astronomie, meteorologie, geologie, oceánografie nebo vulkanologie.Hvězdárna nebo astronomická observatoř je místo, které se využívá k pozorování dějů na nebeské sféře.Dvoumetrový dalekohled na observatoři Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově – nyní Perkův dalekohled – je v současnosti největší dalekohled v České republice. Jde o zrcadlový dalekohled (reflektor) s průměrem hlavního zrcadla 2 m.
Všechny dalekohledy mají označení "číslo x číslo", například 10×50 nebo 8×42. První číslo je přiblížení a druhé číslo je průměr objektivu. Přiblížení 10x nám zobrazí pozorovaný objektiv 10x blíž, to znamená, že věž od nás vzdálenou 1000m, budeme přes dalekohled vidět jako ze vzdálenosti 100m.
Jak funguje Keplerův dalekohled : Keplerův dalekohled je tvořen dvěma spojnými systémy (viz obr. 177). Rovnoběžné paprsky velmi vzdáleného předmětu procházejí objektivem o velké ohniskové vzdálenosti a v obrazovém ohnisku objektivu (které splývá s předmětovým ohniskem okuláru) se vytváří obraz, který opět pozorujeme okulárem pod zvětšeným zorným úhlem.
Jaký je nejlepší dalekohled : Nejlepší dalekohledy dle srovnání
Hodnocení | Produkt | Orientační cena |
---|---|---|
Top 1 93,8 % Vítěz srovnání | Vortex Diamondback 10×42 | 7 200 Kč |
Top 2 85,5 % Nejlepší cena/výkon | Olympus 10×50 DPS I | 3 300 Kč |
Top 3 75,0 % Pro nenáročné | Levenhuk Wise Plus 10×42 | 1 700 Kč |
Top 4 90,6 % Nejlepší za šera | Nikon Monarch 5 8×56 | 19 000 Kč |
Jaký je rozdíl mezi dalekohledem a teleskopem
Základní funkcí dalekohledu je pomocí optiky zlepšit možnosti pozorování vzdálených předmětů. Teleskop se skládá ze dvou hlavních částí – z objektivu a okuláru. Objektiv slouží ke shromažďování světla a okulárem potom pozorujeme obraz podobně jako malé věci lupou.
Z poměru ohniskových vzdáleností objektivu a okuláru lze určit zvětšení. Dalekohledy lze dělit podle více kritérií. Podle účelu je možné je rozdělit například na dalekohledy astronomické, pozemní (terestrické) včetně zaměřovacích a geodetických přístrojů, divadelní kukátka, triedry a jiné.Čím větší zvětšení tím menší světelnost. Praxe ukázala, že ideální velikost objektivu na turistiku je 32mm a 40mm, výjimečně 50mm. Pro myslivecké dalekohledy je to 50mm a 56mm. Větší objektivy jsou určeny spíše na pozorování z pevného místa, například z terasy.
Jak se vyznat v dalekohledech : První číslo označuje zvětšení dalekohledu. 7x –> 8x –> 10x –> 12x (–> 20x –> 30x – > 60x –> …): při zachování průměru objektivu roste zvětšení, zmenšuje se zorné pole, snižuje se světelnost. Při pozorování vidíme obraz větší, ale tmavší, současně roste citlivost na chvění a je těžší ptáka dalekohledem najít.