Antwort Jak se říká masopustní zábavě? Weitere Antworten – Jak se jinak říká masopust
Masopust (lidově ostatky, fašank, morav. voračky, voráčí, končiny či obecně karneval) je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou.Masopust vrcholil v posledních třech dnech – v neděli, pondělí a úterý před Popeleční středou. V lidovém prostředí se toto období nazývalo končiny, fašank, poslední masopust, ostatky nebo šibřinky.Začíná vždy po 6. lednu (po Třech králích) a končí v úterý před Popeleční středou, kdy začíná půst před Velikonocemi. Název masopust se skládá ze dvou slov (maso a půst).
Proč se masopust jmenuje masopust : Slovo masopust klade lidová (tedy mylná) etymologie do souvislosti se slovem půst (postit se), jde však o spojitost se slovesem pustit ve významu ‚opustit maso', ‚upustit od masa'. Jedná se o ekvivalent italského slova carnevale, které vzniklo ze slov carne = maso a levare = odstranit, odložit.
Jak jinak se lidově říká masopustní zábavě
Jaký je význam slova Masopust, lidově fašank nebo jen obecně karneval je slavnostním období čas mezi postními obdobími Vánoc a Velikonoc. Jak už napovídá český název: „masopust“ vychází ze smyslu slov opuštění masa, stejně tak slovo „karneval“, které pochází nejspíš z italského „carne levare“, dát pryč maso.
Co je to tučný čtvrtek : Přípravou na vyvrcholení a poslední dny masopustu je čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný Tučný čtvrtek. Ten den se měli lidí co nejvíc najíst a napít, aby nadcházející postní období až do Velikonoc přečkali v plné síle a zdraví.
Kdy se slaví masopust Masopust začíná po Třech králích, tedy 7. ledna, konec je však pohyblivý, neboť se uzavírá ve vztahu k Velikonocům – je stanoven na masopustní úterý, v den před Popeleční středou, kdy začíná čtyřicetidenní období půstu.
Masopust a Velikonoční půst
Naši předci ale nikdy po Šibřinkách (nebo také Ostatkách, Fašanku či Končinách), jak se závěrečným oslavám Masopustu říkalo, nevynechali období důležité pro své zdraví – čtyřicetidenní půst, který se držel až do Velikonoc. Nebyla to hladovka, ale bylo to období, kdy se jedlo velmi skromně.
Kdy se jí koblihy
Koblihy se dle tradice připravují během masopustu (fašank). Je to období od Tří králů až do Velikonoc, ale můžete si udělat kdykoliv během roku.Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Tento starobylý masopustní obyčej se posléze vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybí žertování, dobrá kořalička, ale i vinšování k novému roku.Ve středověku křesťanští mravokárci masopust odsuzovali. Nelíbilo se jim povykování, převlékání za maškary, velké hodování a pití alkoholu. Zabránit mu ale nemohli. Jako den jeho ukončení určila masopustní úterý, které předcházelo popeleční středě.
Laufr – předbíhá masopustní koledníky, dojednává vstup do domu, vybíral pro ně při jejich obchůzce a taškařicích koledu. Žid/Kramář – postava parodující tehdejší potulné obchodníky a kramáře. Nezaměnitelná maska má dlouhý kabát kaftan, klobouk, velký nos a pejzy.
Co se jí na tucny čtvrtek : Tučný čtvrtek, kterému se také lidově říkalo tučňák, byl den, kdy se hodovalo. K obědu se většinou podávala vepřová pečeně se zelím, knedlíky a samozřejmě s pivem. Každý si měl ten den dopřát tolik mastného jídla, kolik se do něj vešlo. Masopust se pomalu chýlil ke konci a tak si lidé měli udělat radost.
Kdy je tucny čtvrtek 2024 : Podobně jako Popeleční středa je i Tučný čtvrtek pohyblivý svátek. V roce 2024 připadá Tučný čtvrtek na 8. února.
Co je masopust 2024
Vrchol oslav masopustu
2024 – úterý 13. 2. 2024. Tyto dny se nazývají Taneční neděle a Masopustní nebo-li Maškarní úterý.
Tradiční masopustní pochoutky
Jídelníčku vévodí vepřová pečínka, guláš nebo pečený bůček. Aby nepřišlo nic nazmar, z částí prasete, které se nekonzumují přímo, vznikají zabijačkové speciality, jako jsou jelita, klobásy, škvarky, ovar či huspenina neboli sulc.Jak uchovat koblihy / Jak dlouho vydrží koblihy
Koblihy se vždy připravují v den, kdy se budou konzumovat. Čím dříve po usmažení se budou jíst, tím budou lepší. Pokud nám ale zůstanou, tak je můžeme do následujícího dne uchovat při pokojové teplotě, případně uložit až na pět dnů v lednici.
Jak plnit domácí koblihy : Vychladlé koblihy naplňte připraveným džemem. Koblihu stačí ve středu propíchnout tenkým nožíkem a pak plnit cukrářským pytlíkem s úzkou špičkou (dělá se i speciální delší koblihová, ale bez té se klidně obejdete). Úplně ve finále koblihy ozdobte moučkovým cukrem.