Antwort Jak se množí kaktusy? Weitere Antworten – Jak se množí vánoční kaktus
Vánoční kaktus namnožíme řízkováním. V lednu až březnu odlomte stonek o velikosti čtyř článků a ten dejte zakořenit do vody či nádobky se směsí písku a rašeliny. Nádobu postavte na světlé místo o teplotě 20 až 22 oC. Vánoční kaktus lze též roubovat, ovšem to je již záležitost pro profesionály.Rozkošné Kaktusy
Nařež jí na špalíky. Zachovej ale polaritu řízku, nech je zaschnout asi týden na řezné ráně a pak bych je dal nastojato do prázdného květníčku nebo bedýnky. Po čase si pustí zespoda kořínky a pak to klidně můžeš zasadit do substrátu.To zaschnutí je důležité aby se do toho nedostala infekce.Za prvé potřebují světlo, nejlépe jižní okna a světlo přímé sluneční, čili v temných bytech se jim dařit nebude. Za druhé potřebují rozumnou zálivku, za třetí každoroční přesazení do nového substrátu, ze kterého čerpají živiny, nikoli však hnojení a za třetí vyžadují zazimování.
Jak se mnozi sukulenty : Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.
Proč opadávají listy u vánočního kaktusu
Na chladném místě nechte květinu až do vývinu poupat. Pokud ji totiž přenesete do tepla dříve, začnou se poupata rychle rozvíjet a květy budou v teple brzo uvadat. Vánoční kaktus má raději vlhčí vzduch. V místech, kde je sucho, poupata opadávají.
Jak často se má zalévat vánoční kaktus : Jak zalévat a oplodnit vánoční kaktus
Během jarních a letních měsíců, kdy je rostlina v plném růstu, je vhodné ji zalévat přibližně jednou týdně. Během podzimních a zimních měsíců, kdy rostlina vstoupí do klidového období, je však nutné snížit frekvenci zavlažování na jednou za dva až tři týdny.
V období největších veder – přelom červne a srpna – asi 14 dní přerušíme úplně zálivku. Srpen a září: v tomto období zálivku již začínáme omezovat. Říjen: kaktusy před prvními mrazíky přemístíme domů. Rostlinky naposledy zalijeme a zbavíme je případných škůdců.
Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.
Jak zasadit semena kaktusů
Semena se vysévají na povrch substrátu, ten má asi výšku 2 cm a musí být dobře nasáklý vodou. Zasypejte pouze semena opuncií. Box dejte na teplé, světlé místo (přímé slunce nám semena či sazeničky může ale zničit). Chladnomilné druhy klíčí při teplotách okolo 25 °C, teplomilné druhy při teplotách nad 30 °C.Sukulenty zasaďte do květináčů, nebo nádob, s dírkami, aby mohla přebytečná voda vytékat. Pokus budete přece jen chtít použít nádobu bez dírek, na dno umístěte kuličky keramzitu pro přirozenou drenáž. Kořeny rostliny se totiž nesmí utápět ve vodě, nebo vlhké půdě. Semena zatlačte plochým předmětem do substrátu.Kaktusy lze také řízkovat. Postranní výhony nebo u sloupovitě rostoucích kaktusů koncové části nejlépe zjara nebo v létě odřízněte, rány zasypte práškem z dřevěného uhlí. Takto vzniklé řízky nechte několik dní zavadnout neboli zaschnout na vzduchu a poté je vysaďte do mírně vlhkého, písčitého substrátu.
Jakmile kaktus po Vánocích shodí své květy, dopřejte mu opět místo v chladu až do jara. V létě ho pak můžete umístit třeba na balkon či terasu. Stále ale pozor na přímé slunce. Tato květina prospívá dobře i bez hnojení.
Jak dlouho vydrží kaktus bez vody : Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.
Jak dlouho se doziva kaktus : Roubované kaktusy bohužel, většinou nežijí dlouho, dožívají se do 10 let. Po této době je třeba je zmladit a dát jim nový podnož. Často však vytvářejí odnože, kterými se rozmnožují – když jsou dostatečně velké, můžeme oddělit a naroubovat na samostatný podnož.
Jak často kvetou kaktusy
Takže to asi musí být nějaká neopakovatelná událost, ne Zahradník zdaleka tak nejásá, že mu každoročně vykvete rebarbora. A konečně příčina poslední: Nám, co to neumíme, kaktusy kvetou skutečně jednou za sedm až padesát sedm let – ale to je náš problém, a ne problém těch kaktusů.
Miska, sítko a talířek
Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.Většina druhů se seje koncem zimy a začátkem jara (od poloviny ledna). Je třeba to však zvážit podle teplotních podmínek. Pokud máte doma teplo a plánujete vysévat do misek a ty umisťovat na okenní parapet, pod kterým je umístěn radiátor, můžete začít vysévat později.
Kdy a jak přesadit kaktus : „Přesazování dává smysl na jaře, na začátku vegetačního období. Pokud to na jaře nestihnete, můžete je přesadit i v létě, nikdy však během období klidu, tedy v zimě," radí Lenka Hrubá z květinářství Zahrada na niti. Kaktusy zpravidla nepotřebují velké květináče, stačí jim opravdu málo zeminy a méně místa na kořeny.