Antwort Jak se pozná průjem u miminka? Weitere Antworten – Jak poznat průjem
Akutní průjem vzniká náhle. Cítíte křeče v břiše, nevolnost, slabost, někdy i horečku a za chvíli již hledáte dveře od toalety. Za průjem se označuje častá a řídká stolice 3-5 krát po sobě. Stolice navíc zapáchá a má nepřirozenou barvu.Jestliže miminko kojíte, bude nejdříve stolice zeleno-hnědá nebo žluto-hnědá. Asi po pěti dnech začne být světle hnědá nebo žlutá se zrnitou konzistencí. To je zcela normální a znamená to, že dítě je zdravé. Na druhou stranu stolice uměle živených dětí bývá pastovitá a je žlutá nebo světle hnědá.Pro zácpu bývá typické, že je miminko plačtivé, neklidné a má suché, malé bobečky nebo naopak nezvykle velké. Vylučování pak jde hůř nebo je dokonce bolestivé a dítě podvědomě může stolici zadržovat a zácpa se tak zhoršuje.
Jak má vypadat stolice u kojence na um : Oproti kojenému dítěti mívá stolice u kojence na umělé výživě běžně hnědožlutou barvu a kašovitou konzistenci. Stolice po umělém mléku by se měla vyskytnout nejméně jednou za dva dny, ideálně každý den.
Kdy se jedná o průjem u kojence
O průjmu u kojenců mluvíme tehdy, pokud se stolice dostaví více jak 5x za den, u starších dětí pak více než 3x denně. Průjem by měl odeznít za tři až pět dní. U miminek mladších půl roku by měla proběhnout konzultace s lékařem již po 24 hodinách.
Co dělat když má miminko průjem : Základem léčby průjmu u kojence je doplňování tekutin rehydratačním roztokem v množství 10 ml/kg hmotnosti. Pokud se situace nezlepšuje, miminko pláče a bolí ho bříško, může jít o intoleranci nebo alergii. Lékař v takovém případě doporučí speciální kojeneckou výživu.
Má-li plně kojené dítě jen malé množství hnědé stolice jednou za den nebo ještě méně často a stolice zapáchá, mohlo by jít o tzv. "hladovou" stolici. v takovém případě je třeba hlídat intervaly mezi kojením, případně je zkrátit, nabízet dítěti prs ještě před tím, než začne jevit známky hladu.
Konzistence stolice výlučně kojeného miminka může být řídká, hustá, kašovitá. Je-li miminko výlučně kojené, neměla by být formovaná. Stolice v podobě „míchaných vajíček“ není konečný cíl kojení. Podstatné je, jak se miminko chová.
Co je průjem u kojence
Za průjem považujeme častou a řídkou stolici u dětí, která může mít i nepřirozenou barvu a zápach. Vodnatá stolice může potrápit už novorozence, batole a nevyhýbá se ani větším dětem. Někdy jde pouze o dietní chybu a nevhodnou kombinaci potravin a zvládnete léčbu průjmu doma.O průjmu hovoříme za následujících okolností: kojenci: denně více než pět řídkých stolic, starší děti: denně více než tři řídké stolice.Dobrý den, četnost stolice u miminka na umělém mléku může být od několikrát denně až po 1x za 2-3 dny. Stolice by měla být kašovitá. Pokud se ani v těchto intervalech miminko nedokáže vyprázdnit bez pomoci rourky, e vhodné konzultovat situaci s lékařem.
Za normální odborníci považují stolici, která má válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistenci podobnou zubní pastě, plave na vodě a lehce zapáchá. Zejména změna barvy může nastat v důsledku jídelníčku, ale vždy by se mělo jednat o krátkodobou záležitost (max. 2 dny).
Co zpusobuje průjem u kojence : Průjmová onemocnění jsou nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Někdy může být viníkem průjmu nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik.
Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Jak zastavit průjem u kojence
Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený.
Pokud jsou výkaly bledé, bílé, šedé nebo zbarvené jako hlína, může to znamenat, že žlučové kameny blokují žlučové cesty nebo nejsou v pořádku žlučník, játra nebo slinivka. Takový výkal, který má bledší barvu, je mastný, plave a je páchnoucí, znamená, že tuk ve vašem jídle není správně tráven.Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Kolik mléka vypije 3 měsíční miminko : Kojenec by měl orientačně vypít asi 150 – 180 ml mléka na kilogram tělesné hmotnosti denně.