Antwort Jak se pozna dobře Natocene pivo? Weitere Antworten – Jak se pozná správně načepované pivo
má hustou krémovitou pěnu, bez viditelných bublin. neřetízkuje (pokud ano příčinu lze hledat v nečisté sklenici nebo čepováním do suché, poškozené sklenice) pěna padá pomalu a kroužkuje (znak dobře načepovaného piva a umyté sklenice)Na baru v hospodě kdysi bývalo takové velké kolo, kterým hospodský zatočil. Tím vehnal vzduch do sudu a díky tomu se mu povedlo pivo natočit. A od tohoto úkonu se právě vžil termín "točené".Čochtan. Pivo načepované téměř bez pěny. Čochtan je velmi osvěžující a ideální na zahnání žízně. Jen jej musíte vypít co nejrychleji, neboť bez pěnové pokličky pivo velmi rychle zvětrává.
Jak správně natočit pivo : Pivo by mělo být natočeno buď najednou (pivo i s mokrou pěnou — hladinka) nebo maximálně nadvakrát (nejdříve vysoká pěna a pak pod ni doplňující pivo — s čepicí) aby se zabránilo oxidaci. Samozřejmostí je čepování po skle v úhlu 45 stupňů s co nejmenší vzdáleností k povrchu sklenice a ode dna sklenice.
Proč padá pěna u piva
K pivům s rychle padající pěnou patří škopky používající jiné suroviny než ječmen. Škopek z rýže nebo kukuřice tak určitě nebude pěnit jako plzeň. Snížená pěnivost může být způsobena i pivním stylem, kdy má pivo na konci málo bílkovin.
Co je to Hladinka u piva : Jedná se o čepování piva, kdy vzniká mokrá pěna, která pomalu dochází. Pivo má příjemný jemnější říz, není přesycené ani chuťově prázdné. Pěna je krásně krémová a po napití vytváří kroužky, kterým se říká hladinky.
Ležák je označení pro spodně kvašená světlá nebo tmavá piva, která kvasí při teplotách kolem 10 °C. Po procesu kvašení leží tento typ piva déle než měsíc při nízkých teplotách. Ve světě je známé pod názvem Lager. Stupňovitost ležáků se pohybuje od 8° do 17°.
Jak správně čepovat
- upustíme pěnu.
- přiložíme půllitr a pod úhlem 45° začneme čepovat pěnu.
- ponoříme kohout pod pěnu a otevřeme kohout naplno.
- se zvyšujícím se množstvím načepovaného piva postupně sklo narovnáváme.
- po zavření kohoutu nenecháváme zbytečně dokapat zbytky pěny.
Proč je na pivu pěna
Toto se typicky stane, když výčepní vezme suché sklo z police a před čepováním ho vůbec nebo nedostatečně opláchne. Mám-li suché sklo, musím ho znovu umýt. V opačném případě pěna rychle spadne.Dalším důvodem, proč se po pivu tloustne, je fakt, že pivo samo o sobě je poměrně kalorický nápoj – odtud také jeho přezdívka „tekutý chléb". Jedna sklenice piva v průměru obsahuje přibližně 150 kalorií, takže pokud si jich dáte dostatek, můžete po nich samotných ztloustnout více než po tučném obědě ve fastfoodu.Přílišná pěnivost piva při čepování může být ovlivněna několika faktory. Jednou z nich je vysoká teplota piva na čepu nebo též špatně nastavený tlak výčepního zařízení. Další příčinou může být příliš velký průtok piva výčepním kohoutem.
Základním stylem, kde se naplno projeví umění výčepního, je hladinka neboli rovné škopek – velké pivo s pěnou až po okraj sklenice, čepované na jeden zátah. Výsledkem je pivo o perfektní teplotě, se správným poměrem piva a krémové pěny s mírným kopečkem.
Kolik je Hladinka : V mnoha restauracích plošně po celé republice se rozrůstá model stejného principu:u točeného piva je uvedena značka a dodatek hladinka. Fígl je v tom, že míra je deklarována v rozpětí 0,4 až 0,5 l při jednotné ceně, například 32 korun za jeden „půllitr“.
Co znamená 12 na pivo : Jedná se především o cukry (zkvasitelné a nezkvasitelné). Ze zkvasitelných cukrů pak při kvašení piva vzniká alkohol. Stupňovitost piva tedy udává plnost (hutnost) piva → 10° tedy obsahuje 10 % těchto látek, 12° pak 12 %, atd. → čím více extraktivních látek, tím plnější pivo.
Co znamená IBU u piva
Internationl Bitterness Units. Jednotky IBU tedy vyjadřují hořkost piva. Konkrétně jedna jednotka IBU představuje jeden gram iso-α-hořký kyselin na jeden litr piva.
Šnyt (z německého Schnitt) je neurčitou objemovou mírou piva, vzniká jediným načepováním piva do půllitru, zbytek tvoří pěna. Šnyt je kompromisem mezi malým pivem, načepováním do třetinky, a právě plným půllitrem.Zkusíme si to zjednodušit: Při konzumaci se alkohol vstřebává do krve přes stěny žaludku a tenkého střeva. Proto jeho efekt nastupuje poměrně rychle. Většinu práce odvádějí játra, kde alkohol metabolizuje v acetaldehyd. To je toxická látka, která může za bolest hlavy, návaly horkosti ve tváři a zvracení.
Kolik piv denně je alkoholismus : Odborníci jsou poměrně přísní. Za nadměrnou dávku alkoholu považují víc než tři až čtyři piva nebo půl litru vína za týden. Tuhle dávku pije pětina dospělých mužů a pět procent žen.