Antwort Jak se správně drží čínské hůlky? Weitere Antworten – Jak se drží čínské hůlky
Čínská etiketa
- konce hůlek musí vždy směřovat dolů
- hůlky se drží tak, aby dlaň směřovala vždy dolů, ukazovat dlaně je nezdvořilé
- je přípustné (a zdvořilé) pomoci hůlkami nabrat porci osobě, pro kterou je to obtížné
- po ukončení jídla se hůlky pokládají společně přes misku, konce směřují vlevo.
Používání jídelních hůlek podléhá specifické etiketě, kterou bychom měli dodržovat. Jídlo by se například hůlkami mělo pouze nabírat, ne napichovat. S hůlkami nikdy neukazujeme kolem sebe, ani je neolizujeme. A pozor, držení hůlek v zaťaté pěsti může v některých zemích dokonce být považováno za výhružku.U japonských pokrmů se hůlky používají při nabírání kousků syrové ryby (sashimi) a rýže. Misku s rýží můžete zvednout a podržet si blíže k ústům. Sushi je možné jíst – pro někoho možná překvapivě – i rukama, rolky se ale vždy konzumuje vcelku.
Jak se drží jídelní hůlky : Spodní hůlka se během jezení nehýbe a je vložená na místo mezi palcem a ukazováčkem, opřená o spodní část kloubu palce. Druhá hůlka je pohyblivá a držíme ji stejně jako tužku. Konce hůlek by měli být v jedné rovině, hůlky se tak nebudou křížit a snáze s nimi naberete jídlo.
Jak odkládat hůlky
Hůlky by se měly odkládat vodorovně na talířek pod miskou nebo na hranu misky, kdyby je někdo píchl kolmo do jídla, bere se to trapas, ve Vietnamu, ale i Japonsku nebo Číně to připomíná prvky pohřebních rituálů.
Jak se pokladaji hůlky : Na nabírání jídla používáme pouze pohyblivou, horní, hůlku. Pohyblivou (vrchní) hůlku umístíme mezi palec, ukazováček a prostředníček. Nepohyblivou (spodní) hůlku pak položíme mezi palec a prsteníkovou hranu. Hůlky držíme tak, aby byly jak špičky, tak tlustší konce stejně dlouhé.
Před vařením musíte rýži důkladně propláchnout pod tekoucí vodou, abyste ji zbavili nečistot a škodlivých látek. Můžete ji také nechat ve vodě namočenou po dobu 30 minut a následně ji opláchnout.
Nejjednodušším způsobem, jak naložit s přebytkem uvařené rýže, je spotřebovat ji do improvizovaného rizota, do kterého lze dále přidat jakoukoli oblíbenou zeleninu, orestované kousky drůbežího nebo vepřového masa nebo podušené houby. Děti jistě ocení, přidáte-li do „rizota“ najemno nastrouhaný sýr.
V jaké ruce se drží příbor
Jen na zopakování: pro každý chod berte vidličku či nůž z vnější strany, tedy od jevzdálenějšího místa směrem k talíři. Co se týče správného držení příboru, tak samozřejmě lžíce a pak následně nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé, konce příborů mají končit v dlaních.V Indonésii se jí rukama. Jí se hodně, rychle a bez řečí. Ušpinit si nejen prsty, ale celé dlaně, je pro Indonésany požitek, který zkrátka k dobrému stolování patří.Během jídla lze hůlky odložit přes misku nebo na speciální stojánek. Hůlky během jídla můžete odkládat buď na misku, nebo na speciální stojánek na stole. Musí být úhledně vedle sebe, zaražené na stejnou délku a bez kousků jídla. Nikdy je nepokládejte na stůl nebo na prostírání.
Postavíme se, lyžařskou hůlku obrátíme madlem směrem k zemi a uchopíme ji pod talířkem, zápěstí by mělo zůstat vodorovné a ruka by v lokti měla svírat pravý úhel.
Proč se musí proplachovat rýže : Proplachování odstraňuje nadbytečný škrob a povrchový prach, což pomáhá rýži oddělit a zabránit jí ve slepení. To znamená, že vaše rýže bude mít lepší texturu a nebude příliš lepkavá.
Jak udělat rýži aby nebyla suchá : Pokud je vaše rýže příliš mokrá, nechte ji déle odstát nebo ji dejte na pár minut na pánvičku, aby se voda odpařila. Pokud je rýže naopak příliš suchá, zalijte ji trochou vody a krátce povařte.
Co že zbyle rýže
Jak využít zbytky rýže
- Asijská smažená rýže Nasi goreng.
- Rýžové placky naslano i nasladko.
- Sladké placky můžete připravit podobně jako u dětí oblíbené lívance, které potřete džemem nebo povidly a posypete moučkovým cukrem.
- Náplň do pečené zeleniny.
- Zahuštění polévek.
- Rýžové krokety jako příloha.
- Rýžová kaše.
Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři.
Co dát miminku do ruky : Nejdřív se připravuje hladké pyré, potom se ovoce může nastrouhat. Jakmile dítě zvládne menší kousky rozmělnit, můžete mu ovoce podávat do ruky. Tvrdé ovoce jako jablko nebo hruška na začátku předvařte v páře a zbavte slupky. Dalšími oblíbenými kousky jsou třeba banány, jahody, broskve a meruňky bez slupky.