Antwort Jak se starat o šalvěj? Weitere Antworten – Kdy se Striha šalvěj
Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Dbáme na to, aby květináč se šalvějí byl na místě, kde je stále dostatek světla. Nepotřebuje ani příliš výživnou zeminu, ani častou zálivku. V nádobě má šalvěj životnost zhruba 3 roky. Šalvěj nesnáší mrazy, proto ji na zimu musíme zakrýt pečlivě chvojím, aby nevymrzla.Šalvěj keřovitá (Salvia fruticosa) – má velké šedozelené ochlupené listy. Šalvěj vydrží na jednom stanovišti až deset let, miluje slunné stanoviště, kde se příliš nedrží voda. Intenzita její vůně závisí, kromě síly slunečních paprsků i na půdě a podnebí.
Jak stříhat šalvěj po odkvětu : Po odkvětu je vhodné odstranit odkvetlá květenství nebo ještě lépe rostliny seříznout až k zemi. Takto ošetřené velice rychle obrůstají a většina odrůd koncem léta znovu bohatě kvete (remontuje).
Jak zazimovat šalvěj
Šalvěj vyžaduje opatrnou zálivku a zejména s nástupem podzimních dnů je na vodu poměrně citlivá, proto s ní šetřete. Špatně snáší také mrazy, proto ji na zimu pečlivě přikryjte slámou, chvojím či jiným přírodním materiálem, aby nevymrzla. Přibližně po čtyřech letech se bude šalvěj dožadovat přesazení na jiné místo.
Co dělat se šalvějí : Ze šalvěje můžeme připravit nálev, udělat tinkturu nebo si ji přidat do koupele. Šalvěj se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Neměly bychom překročit spotřebu 3 šálků denně. Látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, a proto se tato bylinka nedoporučuje kojícím ženám.
Listy se sbírají těsně před tím, než šalvěj vykvete. Musejí být naprosto suché, protože jinak by šalvěj zhnědla – proto se doporučuje sbírat listy a nať v poledne. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu. Sušená nať by měla mít zelenou až stříbrošedou barvu, pokud při sušení zhnědne, už ji nepoužívejte.
Šalvěj a její účinky
Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Látky obsažené v šalvěji lékařské prospívají zdravému fungování dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti i normálnímu procesu trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže v období podzimních a zimních časů.
Co se Salveji na podzim
Rostlině se bude dařit, pokud půdu na podzim obohatíte draslíkem, fosforem a po zimě ledkem vápenatým. Přestože se jedná o vytrvalou rostlinu, je dobré ji na zimu překrýt chvojím či slámou, aby nevymrzla. Pokud ji pěstujete v květináči, pak ji přemístěte do chladné místnosti.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.Šalvějím nesvědčí těžká jílovitá půda. Před výsadbou stanoviště vylepšíme hrubým pískem, štěrkem a vyzrálým kompostem. Nekvetou-li, je potřeba je zmladit. Trsy na jaře přesadíme – vyjmeme, rozdělíme rýčem a znovu zasadíme mladé, zdravé části rostlin.
Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku. Rovněž se nedoporučuje epileptikům a k dlouhodobému užívání (z důvodu obsahu thujonu).
Jak často pít šalvěj : Tak jako všechny bylinky, i šalvěj má své nežádoucí účinky. Obsahuje totiž mírně jedovatý thujon, proto se musí konzumovat v rozumné míře, obecně se doporučují maximálně tři šálky denně.
Na co pomáhá šalvěj : Účinky Šalvěje lékařské
Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.
Jak zazimovat šalvěj lékařskou
Šalvěj vyžaduje opatrnou zálivku a zejména s nástupem podzimních dnů je na vodu poměrně citlivá, proto s ní šetřete. Špatně snáší také mrazy, proto ji na zimu pečlivě přikryjte slámou, chvojím či jiným přírodním materiálem, aby nevymrzla. Přibližně po čtyřech letech se bude šalvěj dožadovat přesazení na jiné místo.
Většina bylinek zimu zvládne. Mrazivé počasí snese petržel, pažitka, máta, meduňka, tymián šalvěj, yzop, oregano, levandule i libeček. Pro jistotu ale k jejich kořenům přihrňte zeminu. Použít můžete i mulčovací kůru, která bude kořenový systém chránit před mrazy.Ze šalvěje můžeme připravit nálev, udělat tinkturu nebo si ji přidat do koupele. Šalvěj se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Neměly bychom překročit spotřebu 3 šálků denně. Látky obsažené v šalvěji mohou snižovat tvorbu mateřského mléka, a proto se tato bylinka nedoporučuje kojícím ženám.
Jak často kloktat šalvěj : Nálev ke kloktání – 1 lžíce šalvěje se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 10 minut vyluhovat. Po scezení se kloktá vlažným nálevem 3 x denně. Ke kloktání můžeme využít také již předem vyrobený šalvějový extrakt, který naředíme dle doporučení výrobce.