Antwort Jak se starat o žížaly? Weitere Antworten – Jak často krmit žížaly
4/ Žížaly pravidelně krmte
Zpočátku krmte jen jednou až dvakrát týdně a potravu žížalám važte. Původně kilogramová násada žížal by měla (po třech měsících) v rozjetém vermikompostéru zkonzumovat zhruba 0,5 kg bioodpadu denně. Postupně (podle vzrůstajícího počtu žížal) tedy můžete množství podávané potravy zvyšovat.Ano, i ve sklepě se může žížalám dařit. Seženeme si větší dřevěnou bednu, na dno položíme pytel od brambor, další vrstva by měla být písek z řeky, další lehká země, skvělá je například hlína z krtinců, ale lze i koupit zeminu v zahradnictví. Poslední vrstva by měla být nějaké tlející listy a vlhký mech.Žížaly vám bez problémů přezimují venku. Nakrmit na podzim, klidně i v během zimy, když máte zbytky ovoce. Stačí jen odhrnout zmrzlou vrstvu a nasypat to pod ni. A když je máte doma, tak krmíte celou zimu.
Jak dlouho se dožívají žížaly : Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky.
Jakou krev má žížala
Ano žížala má krev. Je zbarvená červeně.
Jak oddělit žížaly od kompostu : Oddělení žížal
Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.
Voda je základní podmínkou pro veškerý život na Zemi. Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost.
Naše žížaly mají například rády odkrojky rajčat, ohryzky od jablek, kávový logr nebo listy salátu. Malé kousky a slupky od další zeleniny mizí ve vermikompostéru také rychle. Žížaly si poradí i s celým čajovým sáčkem, zmuchlaným ubrouskem nebo rozmačkanou skořápkou od vajíčka.
Proč při dešti vylézají žížaly
Při prudkém nebo dlouho trvajícím dešti žížaly vylézají na povrch půdy, aby se neudusily ve vodě zatékající do chodeb v půdě (dýchají celým povrchem těla).Žížaly jsou spolu s dalšími půdními organismy pravou rukou každého zahrádkáře, pracují ve dne v noci, v půdě vytvářejí chodbičky, takže zemina lépe zadržuje vodu, a navíc rozkládají a recyklují odumřelé rostliny, čímž se do půdy uvolňuje velké množství živin.Čím žížaly krmit:
- zbytky ovoce, zeleniny (včetně slupek citrusů)
- slupky od cibule a česneku.
- zbytky pečiva.
- zbytky čaje a kávy (včetně čajových sáčků a kávových filtrů)
- použité papírové kapesníky, ubrousky.
- proužky papírové lepenky, natrhaný papír.
- piliny, podestýlka hlodavců
- opadané listí stromů a keřů
Způsob života a potrava
Potravu žížaly tvoří především tlející listí, případně drobní uhynulí živočichové, rozkládající se v půdě. Jejím trávicím traktem tedy projde poměrně velké množství potravy s nízkým obsahem živin.
Na co má žížala opasek : Opasek vytváří kokon, který se naplní vajíčky a pak spermiemi. Vajíčka jsou uložena do půdy. Potom se vylíhnou malé žížaly. Když se mládě podobá dospělému – říká se tomu přímý vývin.
Proč nejsou v kompostu žížaly : Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.
Jak často hnojit Žížalím čajem
Obecně řečeno, použití červího čaje jednou týdně může vašim rostlinám zajistit stálý přísun základních živin a mikroorganismů.
Prvních pár týdnů přidávejte spíš jen zeleninové zbytky, ovoce vynechte. Pro začátek stačí hrst bioodpadu. Nezapomeňte, že nějakou dobu trvá, než se žížaly rozmnoží. Nakonec vše opět přikryjte podestýlkou, případně již hotovým (vermi)kompostem, který pomůže rychlejšímu namnožení mikroorganismů.Jak přilákat žížaly
Žížaly také úplně nemilují jílovité a tuhé půdy. Zkuste je osvěžit, například pomocí mulčování. Nejlépe na podzim je proložte vrstvou mulče (spadané listí, posečená tráva).
Co se dá chytit na žížalu : Ve světě rybařiny se žížaly nejčastěji rozdělují na 3 druhy – na rousnice, dendrobeny a hnojáky. Rousnice jsou velké žížaly, které mají masitou stavbu těla. Tyto velké žížaly jsou nejlepší pro lov úhořů, sumců nebo třeba kaprů.