Antwort Jak se starat o dřevěnou podlahu? Weitere Antworten – Jak ošetřit dřevěnou podlahu
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.K zateplení podlahy se mohou využít desky z minerální vaty, EPS desky či izolační desky (polyuretanové s hliníkovou fólií). Jsou ideální v situacích, kdy není možné podlahu příliš zvyšovat (zvýšení nepřesáhne čtyři centimetry).Jsou krásné na pohled, slibují vysokou odolnost a především vynikají ve své výdrži. Ta se totiž pohybuje řádově okolo několika desítek let. Dřevěné podlahy vám doma opravdu vydrží roky a roky, ale rozhodně to nebude zadarmo. Bude vás to stát pozornost, kterou si podlaha z tohoto žádaného materiálu žádá.
Jak zpevnit dřevěnou podlahu : Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny. Šindele připněte na místo tak, aby se nepohybovaly až budete pracovat na podlaze.
Čím natřít dřevěnou podlahu
Podlahovou odolnost získá dřevěná podlaha povrchovou úpravou provedenou lakováním podlahovým lakem (vodou ředitelným anebo rozpouštědlovým) nebo olejováním podlahovým olejem nebo olejem s tvrdým voskem. K výběru máte: rozpouštědlové laky EL Holz-Siegel, CLOURETHAN, CLOUCRYL bezbarvý
Jak uklízet dřevěnou podlahu : Doporučit můžeme i koupi speciálního stříkacího mopu, který oceníte především v rámci rychlého úklidu. Pravidelně byste měli dřevo ošetřovat i pomocí voskových lazur či olejových laků. Jsou to právě profesionální přípravky určené přímo na dřevěné podlahy, které je pomohou šetrně oživit.
Pro nalakování dřevěné podlahy není lodní lak nejvhodnější. Vhodné jsou tvrdé laky jako je epoxidový lak S1300 Epolex lak na dřevo, V1305 Lazurol aqua ekohost. V1301 Bakrylex lak akrylurex, případně i syntetický lak S1020 Lazurol lak venkovní pochozí.
Připravenou venkovní dřevěnou podlahu je dobré nejprve předem napustit fungicidním prostředkem LAZUROL – IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD – S1033, který dřevo chrání proti dřevokazným, dřevozbarvujícím houbám a hmyzu, ale zároveň upravuje i savost dřeva, a tak snižuje spotřebu laku.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Použít můžete pružné tmely, akrylát a pod., aby se zamezilo protékání stěrky. Následně je potřeba celou plochu napenetrovat penetrací určenou na dřevěnou podlahu. Doporučuji Penetraci od PCI VG5. Penetrace se musí nanést pečlivě a v průběhu nasypete do penetrace křemičitý písek.Pro nalakování dřevěné podlahy není lodní lak nejvhodnější. Vhodné jsou tvrdé laky jako je epoxidový lak S1300 Epolex lak na dřevo, V1305 Lazurol aqua ekohost. V1301 Bakrylex lak akrylurex, případně i syntetický lak S1020 Lazurol lak venkovní pochozí.Spárovým tmelem BONA HOME zacelíte spáry a neduhy na dřevěné podlaze v interiéru. Určený do interiéru na rozměrově stabilní malé až středně velké dřevěné podlahy. Skvěle vyplní spáry o rozměru 0,1 – 2 mm a drobné neduhy jako např. díry po šroubech.
Mop na dřevěné a plovoucí podlahy
Nejlepší jsou ploché mopy s návlekem z mikrovlákna, které skvěle saje a jde lehce vyždímat. Mop by při vytírání měl být jen lehce vlhký a v žádném případě nesmí nechávat kaluže vody. Proto se zaměřte na mopy, které mají dobrý ždímač.
Co se starou dřevěnou podlahou : pokud je původní dřevěná podlaha dostatečně soudržná s podkladem (v opačném případě nutno vyspravit), nemá větší odchylky od místní rovinnosti než +2,0 mm / – 2,0 mm na dvoumetrové lati a její povrch je dostatečně hladký, aby podlahovina RS-click mohla volně dilatovat, pak je možné položit naši plovoucí podlahovinu …
Čím natřít starou dřevěnou podlahu : Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Co položit na dřevěnou podlahu
Podlahová prkna je nutné pokládat celoplošným lepením na pevný a rovný podklad. V praxi to znamená povolenou odchylku 2 mm na metr. Nejběžnější podklad dřevěné podlahy je dnes litý cement či anhydrid. Lze ale pokládat i na osb desky nebo starou dlažbu, pokud splňuje potřebné parametry.
Z díry v podlaze stačí odstranit nesoudržné části, průmyslovým vysavačem vysát prach, díru navlhčit vodou a zapravit betonovou směsí. Povrch betonové směsi se zahladí ocelovým hladítkem a je hotovo. Menší díry v betonové podlaze není třeba opravovat, vyrovnají se během aplikace samonivelační stěrky.Skvrny od inkoustu – na skvrnu nasypte sůl, vysajte a dočistěte kyselinou citronovou. Nakonec podlahu setřete čistou vodou. Zaschlé skvrny – se zaschlými skvrnami si dobře poradí také vychladlý černý čaj, který dřevo také vyleští
Jak vytírat dřevěnou podlahu : Ideální je uklízet nasucho, smetákem nebo vysavačem. V případě větších nečistot je možné sáhnout po vlhkém mopu, ovšem pouze vlhkém, nikoliv mokrém. Jestliže podlahu ještě po vytírání setřete do sucha, děláte pro ni to nejlepší.