Antwort Jak se starat o vermikompostér? Weitere Antworten – Co dávat do Vermikompostéru
Do vermikompostéru patří především odkrojky a zbytky zeleniny a ovoce, třeba bramborové slupky, ohryzky z jablek, zelené natě apod. Nezapomínejte na čajové sáčky, žížaly se v nich často a rády rozmnožují, ale pozor na ty umělohmotné (obvykle pyramidového tvaru u dražších čajů).Jak se starat o kompost v létě
Předtím, než kompost založíte, je dobré promyslet jeho umístění. Ideální je místo chráněné před přímým slunečním světlem a větrem – na větrném místě vám kompost rychleji vyschne. Kompost můžete zakrýt netkanou textilií, skrz kterou se dovnitř dostane dostatek vzduchu a vody.Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.
Jak oddělit žížaly od kompostu : Oddělení žížal
Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.
Co se nesmí dávat do kompostu
Co do kompostu určitě NEPATŘÍ
chemické a chemií znečištěné produkty – barvy, noviny, časopisy, motorové oleje, laky, spreje. chemicky ošetřené biologické materiály – rostliny po ošetření bofixem, roundupem a ostatními přípravky. popel, cigaretové nedopalky. rostliny nebo jejich části, napadené chorobami.
Co urychluje kompost : Prvním, podkladním materiálem pro kompost může být drcená kůra, sláma nebo větvičky stromů. Následně můžeme začít přidávat jednotlivé kompostovatelné materiály – sláma, listí ovocných stromů, chlévský hnůj, zbytky zeleniny. Kompost se snažte udržet dostatečně vlhký v celém jeho průřezu.
Kdy je kompost zralý
Kompostu vonícího po lesní půdě se dočkáme zhruba za šest měsíců, může být však hotov již za 8 až 10 týdnů. Zralý kompost má tmavě hnědou barvu, je jemný a nepáchne. Má schopnost zadržovat vodu, provzdušňovat půdu a obohacovat ji o živiny.
Kompost založte vrstvou zahradního odpadu ve výšce zhruba 25 cm. Na dno umístěte větvičky, abyste zajistili přísun vzduchu do spodních vrstev, a na ně může přijít například vlhké spadané listí nebo čerstvě posečená tráva. Jak si později povíme, vzduch i vlhkost jsou pro kompostování klíčové.
Co nesmi na kompost
Co do kompostu určitě NEPATŘÍ
chemické a chemií znečištěné produkty – barvy, noviny, časopisy, motorové oleje, laky, spreje. chemicky ošetřené biologické materiály – rostliny po ošetření bofixem, roundupem a ostatními přípravky. popel, cigaretové nedopalky. rostliny nebo jejich části, napadené chorobami.Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky. Jak vypadá životní cyklus žížalyKompost založte vrstvou zahradního odpadu ve výšce zhruba 25 cm. Na dno umístěte větvičky, abyste zajistili přísun vzduchu do spodních vrstev, a na ně může přijít například vlhké spadané listí nebo čerstvě posečená tráva. Jak si později povíme, vzduch i vlhkost jsou pro kompostování klíčové.
Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).
Proč nedávat citrusy do kompostu : Na domácí komposty se nedoporučují dávat ve velkém množství kvůli tendenci k intenzivnímu plesnivění. Co se týče chemických látek v kůře jižního ovoce, používány by měli být povětšinou organické fungicidy, které by se měli při procesu kompostování během několika týdnů rozložit a půdu tak nikterak neohrožovat.
Kde má být umístěn kompostér : Kam umístit nádobu
- Kontakt s půdou: Pro biomasu je zcela nevyhnutelné, aby se dotýkala půdy.
- Vyvýšené místo v polostínu: Zabrání stoupání vody z mokré půdy do biomasy.
- Pozor na slunce, vítr a déšť: Rozkládající se směs organického odpadu by měla být chráněna před přímým slunečním světlem, větrem i deštěm.
Co nesmí přijít do kompostu
Do kompostu nepatří:
- zbytky masa a ryb.
- chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
- mléčné výrobky.
- noviny a časopisy.
- plast, sklo, kov, textil.
- rostliny napadené chorobami.
- plevel s kořínky.
"Kvasící materiál zakryjte papírem nebo zasypejte pilinami," radí Tomáš Hodek. Piliny totiž v kompostu působí jako dezinfekce.Jak poznám, kdy je kompost hotový Hotový kompost má tmavou barvu. Když se rozprostře v ruce, neměl by být cítit zápach po hnilobě, ale spíše jako lesní půda. Materiál by měl být dobře rozložený a není vidět žádný zbytkový organický materiál.
Jak poznat vyzrálý kompost : Jak poznat, že je zralý – Ve vyzrálém kompostu už nejsou vidět části rostlin, tvoří ho stejnorodá drobtovitá hnědá hmota. Výjimkou jsou velké části dřeva, které se nestačily rozložit – ty odstraníte při proházení. Přičichněte si: zralý kompost voní po půdě.