Antwort Jak se stříhá jabloň? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat jabloň
Základním a důležitým řezem u jabloní je řez zimní, které se provádí v období od ledna do dubna. Nejideálnějším obdobím je pak konec února a začátek března, kdy je nejmenší pravděpodobnost mrazů. Dalším obdobím, kdy je vhodné stříhat jabloně a provádět tak letní řez je od konce července do konce srpna.První rok: Odřízněte hlavní kmínek 70–90 cm od země a ponechte pouze tři očka. Z nich vyrostou tři kosterní větve. Druhý rok: Nejprve odstraňte všechny boční větve na kmeni, které rostou pod úrovní kosterních větví (tří hlavních větví z předchozího roku). Pak kosterní větve zakraťte na délku přibližně 30 cm.První koncový výhon odstraníme úplně a druhý zaštípneme za druhým listem. Pokud vyrostl jen jeden výhon, zkrátíme ho také obdobně. Řezem za zelena posílíme spící očka a stimulujeme jejich vývin v květní pupeny. V zimě pak takto vypěstovaný plodný obrost upravíme seříznutím nového výhonku na 3 pupeny.
Kdy a jak stříhat ovocné stromy : Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Kdy stříhat vlky na jabloních
Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.
Jak správně stříhat stromy : Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.
Jádroviny, zejména jabloně a hrušně, nejsou na dobu řezu tolik náročné, přesto je lépe počkat s hlavním řezem až po skončení mrazů, zpravidla v březnu nebo v dubnu. První plodiny, které lze řezat bez následků již v únoru, jsou bobuloviny – rybíz, angrešt, maliník, kanadské borůvky – a také vinná réva.
Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.
Jak stříhat vlky na jabloní
Vlky odstraňujte v létě
Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.
Jednoletý stromek s obrostem zkrátíme na 80-90 cm, kmínek do 40 cm vyčistíme od obrostu a oček a výhony rostoucí v ostrém úhlu ohneme do vodorovné polohy. Dvouletý stromeček zkrátíme na 100-120 cm, silné boční výhony zkrátíme, nevhodné ohneme a pokud je terminál příliš silný, ohneme ho také.
Kdy stříhat jabloně na jaře : Jarní řez jabloní lze provádět už od poloviny února, ideální dobou je první polovia března. Už téměř nehrozí promrznutí pupenů po řezu a zároveň pupeny ještě spí, a tedy nedochází při řezu k jejich poškození.
Kdy se Strikaji ovocné stromy : Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.
Kdy se stříhají vlky na jabloních
Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.
Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří
U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. Ponecháváme výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene.Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).
Jak omladit staré jabloně : Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.