Antwort Jak se vyrábí kov? Weitere Antworten – Jak Vyrabime kovy
Pouze van Arkelovou-de Boerovou metodou a redukcí některých halogenidů lze získat vysoce čisté kovy. Fyzikálně chemické metody rafinace kovů jsou představovány především elektrolýzou, extrakční postupy, destilací, termickými rozklady.Kovy se získávají redukcí svých oxidů uhlíkem. Rudy, které nejsou oxidy se většinou nejdříve na oxidy převádějí pražením za přístupu vzduchu. Nejdůležitější rudou je galenit PbS (sulfid olovnatý). Výroba spočívá v přeměně galenitu na oxid olovnatý PbO, který se poté redukuje uhlíkem (koksem).Železo se dnes vyrábí vysokoteplotní redukcí železné rudy ve vysokých pecích. Mezi základní suroviny, které se pro výrobu železa používají, jsou již zmiňované železné rudy, které obsahují různé množství železa. Nejčastěji se pro zpracování používá krevel (Fe2O3) nebo magnetit (Fe3O4).
Jak vzniká kov : Mnohé kovy se připravují elektrolýzou taveniny halogenidů, hydroxidů nebo oxidů. Slitiny se připravují smíšením dvou nebo několika roztavených kovů, které vytvoří homogenní kapalnou směs.
Proč se vyrábí slitiny kovů
Samotné (čisté) kovy nemají vždy požadované či vyhovující vlastnosti pro daný výrobek. Pro zlepšení vlastností kovů se proto tvoří slitiny kovů, u kterých se dosáhne požadovaných vlastností. Jedná se o slitiny hliníku s dalšími prvky. Lehké slitiny se vyznačují svou nízkou hustotou při vysoké pevnosti.
Co se vyrábí z kovů : Výroba kovů používaných ve strojírenství
Používá se i pří výrobě železa a oceli i barevných kovů. Navazuje na ni hutní druhovýroba (větší výrobky).
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Typické vlastnosti kovů (u slitin ovlivnitelné), jsou houževnatost, pevnost, tvrdost, vodivost. Nejlepšími vodiči jsou kovy s jedním elektronem ve valenční sféře (měď, stříbro, zlato). Kovové materiály se dají dobře tvářet, slévat svařovat etc.
Jak se vyrabi železo ve vysoké peci
Vysoká pec je neustále shora plněna železnou rudou, koksem a vápencem. Koks slouží hlavně jako palivo pro roztavení železné rudy, vápenec váže nečistoty obsažené v železné rudě. Další zpracování surového železa na ocel se nazývá zkujňování. Tím se ze surového křehkého železa v pevném stavu stává elastická ocel.surové železo se vyrábí ve vysokých pecích z kyslíkatých rud. Vysoká pec (viz obrázek) má výšku asi 25 až 30 m a průměr 10 m. Každá vysoká pec pracuje nepřetržitě řadu let. Shora se pec neustále plní železnou rudou, koksem a struskotvornými přísadami (zejména vápencem nebo dolomitem).Kovy jsou pevné neprůhledné látky, mají zvláštní (kovový) lesk. V pevném i kapalném skupenství, jsou dobrými vodiči tepla i elektřiny. Jsou dobře tvárné, dají se kovat válcovat, lisovat i odlévat. V tekutém stavu se mohou mísit a slučovat (tvoří slitiny).
Slitina je směs kovu s dalšími kovy nebo prvky či sloučeninami, která vzniká tavením a jejich smícháním.
Co je nejtěžší kov na světě :
Osmium | |
---|---|
Vzhled | stříbromodrý kov |
Identifikace | |
Registrační číslo CAS | 7440-04-2 |
Atomové vlastnosti |
Co je potřeba k výrobě oceli : Ocel se tradičně vyrábí zkujňováním surového železa s přísadou ocelového šrotu anebo pouze z ocelového šrotu v obloukových pecích. Během výroby se ve vsázce snižuje obsah uhlíku, fosforu a síry.
Jak a kam se třídí kovy
Ke sběru kovových odpadů se obvykle v ČR využívají kontejnery šedé barvy. Před vyhozením bychom měli kovové plechovky sešlápnout, aby nezabíraly ve sběrných nádobách tolik místa. Aby nemusely obce pořizovat speciální nádoby a zajišťovat samostatný svoz kovů, bývají často kovové obaly sbírány společně s plasty.
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.Převážná většina prvků (cca 5/6) jsou kovy a jejich typickými vlastnostmi kovů jsou neprůhlednost, kovový lesk (způsobený jejich schopností odrážet viditelné světlo), kujnost, tažnost, dobrá elektrická (klesající s rostoucí teplotou) a tepelná vodivost.
Kde se v přírodě vyskytuje železo : Železo se v přírodě běžně vyskytuje jako minerál, například jako oxidy, hydroxidy, karbonáty a sulfidy železa. V některých případech může být železo také přítomno ve vodě v různých formách.