Antwort Jak se zalévá kokedama? Weitere Antworten – Jak Zalevat kokedamy
Vlhkomilné kokedamy stačí zalévat zpravidla jednou týdně, kokedamy nenáročné na zálivku postačí zalít i jednou za 10 – 14 dní.Naše nejstarší kokedamy mají i 10 let. Pokud se o kokedamu naší výroby dobře staráte, nenecháváte bal příliš dlouho ve vodě rozmočit a doplňujete občas rostlině živiny přidáním hnojiva do zálivky, pak vám kokedama vydrží roky.Pro výrobu kokedamy zvolte nějakou nenáročnou vlhkomilnou pokojovou rostlinu jako je například sleziník, asparagus, maranta či scindapsus. Vyhněte se rostlinám, které potřebují hodně vody a nesnesou ani krátkodobé sucho jako třeba ledviník, netík, šáchor či eukalyptus.
Jak pověsit Kokedamu : Pokud chcete zavěsit kokedamu na stěnu, použijte skobu, nebo věšáček, který dostatečně vyčnívá ze stěny. Díky tomu se kokedamy nebudou dotýkat zdi a nebude hrozit, že by ji poškodily. Při umístění respektujte nároky rostliny v kokedamě, podrobně se tomuto tématu věnujeme v článku na blogu.
Jak moc zalevat kvetiny
Příliš vláhy
Zahradníci a floristé doporučují zalévat méně až málo. Rozhodně rostliny nepřelévejte. Zatímco s mírným nedostatkem vody si většina rostlin umí nějak poradit, přelévání je obvykle hodně poškozuje. Přílišná vlhkost totiž nahrává plísním a dalších organismům, které květinám škodí.
Jak hnojit kokedamy : Hnojení kokedamy
Mech hnojení ke svému růstu nepotřebuje, rostlina uvnitř kokedamy ale ano. Hnojivo jí dodá živiny potřebné pro vývoj kořenů, listů a květů. Rostliny by se měly hnojit během hlavního období růstu – tedy na jaře a na podzim.
Přesazování kokedamy
Má totiž jen omezený prostor pro kořeny, podobně jako bonsaje. V momentě, kdy kořeny bal prorostou a dostanou se na povrch, jejich růst se na vzduchu a světle zastaví. Rostliny je ale nutné jednou za vegetační období přihnojit, aby se do substrátu dodaly nové živiny.
Název kokedama je odvozen od japonského slova Koke = mech a Tama = koule. Rostlinu totiž místo v květináči pěstujeme v kulatém balu zeminy, který je ještě obalen mechem a zajištěn provázkem. Kokedama je vlastně taková varianta bonsaje. Tento způsob pěstování rostlin je velmi estetický a vlastně i úsporný.
Co do Kokedamy
Pokud s kokedamou začínáme, volíme vlhkomilné rostliny a právě pro ně základní substrát obsahuje japonský černý jíl, rašelinu s neutrálním pH a nebo kvalitní kompost, běžný substrát určený pro pokojové rostliny, pemzu (či perlit) a zeolit.Název kokedama je odvozen od japonského slova Koke = mech a Tama = koule. Rostlinu totiž místo v květináči pěstujeme v kulatém balu zeminy, který je ještě obalen mechem a zajištěn provázkem. Kokedama je vlastně taková varianta bonsaje. Tento způsob pěstování rostlin je velmi estetický a vlastně i úsporný.KDY a jak často kokedamu zalévat
Kokedamu zaléváme cca jednou až dvakrát týdně. Frekvence zálivky závisí na druhu rostliny, velikosti a dále na prostředí, ve kterém je kokedama pěstována – například u vlhkomilných rostlin bude zálivka častější než u sukulentů apod. Vždy je třeba brát uvedený interval jako orientační.
Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .
Jak správně zalévat : Jak správně zalévat
- Před zaléváním vždy zkontrolujte půdu. Nejlepší měřič vlhkosti je na konci vaší ruky – vaše prsty.
- Zalévejte ráno. Nejlepší doba pro zalévání rostlin je ráno.
- Zalévejte vždy tam, kde jsou kořeny.
- Zalévejte pomalu.
- Nepřemokřujte.
- Nenechte je vyschnout.
- Používejte mulč k zachování vlhkosti.
Jak si udělat domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Jak aplikovat hnojivo
Aplikace hnojiv do hloubky 6 – 8 cm mezi řádky
Především při setí obilovin, ale i u většiny dalších plodin je výhodná aplikace hnojiv do hloubky 6 – 8 cm pomocí jednodiskových aplikačních botek. Tyto jednodiskové botky jsou uspořádány tak, že ukládají hnojivo vždy mezi dva řádky do hloubky cca 3 – 4 cm pod osivo.
Vodní kámen může způsobovat bělavá místa na povrchu kokedamy. Plíseň na kokedamě se objevit může, z naší zkušenosti se to ale děje poměrně zřídka, ve chvíli, kdy je v místnosti hodně vlhko a teplo. Pak doporučujeme plíseň opatrně mechanicky odstraňovat a nechávat kokedamu co nejvíce vyschnout a zalévat jen mírně.V prodejnách Knihkupectví LUXOR
Naše kokedamy zakoupíte také ve vybraných prodejnách Knihkupectví LUXOR po celé ČR. Kokedamy Luxor nabízí především ve variantě na zavěšení. Na výběr je hned z několika druhů kokedam: fíkus Ginseng, asparágusy, anturie, haworcie, sloní noha (Nolina) nebo chamaedora.
Proč opadávají listy fíkusu : Pokud vašemu fíkusu opadávají listy, pravděpodobně ho trápí jeden z výše popsaných problémů. Hlavními důvody ale většinou bývá přesun a chladné stanoviště. Hnědé a žluté fleky na listech může způsobit přelití a oschlé okraje listů zase přesychání substrátu a nízká vzdušná vlhkost.