Antwort Jak se zbavit Zatuchliny z knih? Weitere Antworten – Jak se zbavit plísně z knih
Etanol (líh) v 70% koncentraci nalít do misky, namočit do něj hadřík a opatrně otírat napadené části papíru/desek tak dlouho, dokud není plíseň úplně setřená. Etanol se rychle odpaří, ale materiál může trochu navlhnout, takže se nechá jen na vzduchu (klidně i na sluníčku) uschnout.Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.Velmi účinná je směs teplé vody a saponátu. Velmi agresivní nebo abrazivní čisticí prostředky však nejsou vhodné. To, jak lze zabalené knihy dezinfikovat a nejen vyčistit, záleží na typu ochranné fólie. Při výběru správného typu dezinfekčního prostředku vezměte v úvahu, které typy mikroorganismů mají být usmrceny.
Jak vydezinfikovat knihy : Pokud bychom chtěli z knihy odstranit plíseň, stačí ji dát do neprodyšného obalu (používám vždy 2) a uložit ji dle množství plísně na několik dní do mrazáku. Tím plíseň "usmrtíme". Pak již můžeme plíseň odstranit mechanicky. Zatuchlé knihy = vlhkost.
Co zničí plíseň
Bílý ocet je účinný proti plísním, protože je kyselý. Kyselost octu může proniknout buňkami plísně a zničit je. Navíc ocet může zabránit růstu plísně tím, že mění pH povrchu, na kterém roste plíseň, což ztěžuje přežití. Použití bílého octa pro úklid plísně je poměrně jednoduché.
Jak odstranit plíseň z látky : Perkarbonát sodný neboli jednoduše soda je taktéž vhodný pro účinné odstranění skvrn od plísně. Stačí, když do 5 litrů vody o teplotě min. 60 °C přidáte 125 g perkarbonátu sodného, promícháte a přes noc do této směsi vložíte plísní zasaženou látku.
Je potřeba vložit zatuchlé ručníky do pytle a k nim přisypat jedlou sodu, kterou je potřeba nechat působit několik hodin, nejlépe přes noc. Před vypráním prádlo oprašte a vložte jej do pračky společně s pracím prostředkem. Účinek můžete zesílit pomocí již zmíněného octa nebo prášku do pečiva.
K omytí můžete použít speciální přípravky na čištění nebo různé roztoky jako třeba lžíci octa na litr vody. Poté celý kus nábytku přetřete mýdlovou nebo saponátovou vodou, pořádně otřete a nechte vyvětrat. Máte-li po ruce levandulový olej, smíchejte ho s vodou a umístěte dovnitř. Nábytek se krásně provoní.
Proč knihy žloutnou
Hlavní složkou papíru je celulóza, která během času oxiduje a vytváří barevné chromofory. Během oxidace celulózy vzniká více typů těchto látek a až dosud jsme nevěděli, který chromofor je zodpovědný za žloutnutí starého papíru.Vyberte si zařízení, na kterém chcete číst e-knihy:
- Počítač / notebook s operačním systémem Windows nebo MacOS.
- Čtečky elektronických knih. – Čtečky Amazon Kindle. – Čtečky PocketBook.
- Zařízení s OS Android.
- Zařízení Apple s iOS.
Germicidní lampa s tvrdým UV zničí barvy (zmizí), tisky, ilustrace. Je nutná aplikace na všechny povrchy (stránky) pro likvidaci choroboplodných zárodků a ještě to poškodí papír. Ozón má silné oxidační účinky na papír, textil, usně i plasty.
Vlhké a méně mokré dokumenty je možné vysoušet v domácím prostředí. Rozložené a otevřené knihy a dokumenty vyskládat na volný, dobře větraný prostor, případně je nejdříve proložit filtračními nebo novinovými papíry, zatěžkat a tím vysušit nejvíce vlhkosti a později dosušit volně otevřené na vzduchu.
Čím vybělit plíseň : Jak vyčistit od plísně oděvy
Ocet se najde v každé kuchyni a právě ten budete potřebovat. Pokud máte plíseň na oblečení, namočte jej přes noc do octa. Další den použitý ocet vylejte a postup opakujte s novým čistým octem. Kyseliny v octu by měly pomoci živou plíseň nejen zahubit, ale i rozložit.
Jak odstranit plíseň octem : Stačí smíchat rovné díly bílého octa a vody do spreje. Potom nastříkejte roztok na oblasti postižené plísní a nechte působit asi hodinu. Poté oblast otřete čistou houbou nebo hadříkem. Pokud plíseň přetrvává, může být nutné tento postup opakovat nebo použít silnější roztok octu.
Čím vyčistit fleky na látce
Pro odstranění mastnoty stačí trocha sody přímo na flek. Učinná pasta ze sody a citronové šťávy zatočí se zažloutlými límečky a na opravdu zářivě bílé záclony si připravte lázeň z horké vody s pěti lžícemi sody a stejným množstvím soli.
To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Jak se zbavit zatuchlého prádla : Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.