Antwort Jak se zpracovava vzduch? Weitere Antworten – Jak se vyrabi vzduch
Kapalný vzduch se v minulosti získával při průmyslovém pochodu, kdy se atmosférický vzduch zbaví prachu, CO2 a vlhkosti a stlačí až na 200násobek normálního tlaku. Následně se ochladí studenou vodou a pak se nechá rozepnout do prostoru na tlak 20 až 30násobek normálního tlaku.Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky. Vzduch je důležitou průmyslovou surovinou, ze které se získává hlavně kyslík, dusík a argon.Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.
Z jakých plynů se skládá vzduch : Složení atmosférického vzduchu: 78 % dusík. 21 % kyslík. 0,04 % oxid uhličitý
Kolik vzduchu potřebuje člověk
Uvádí se, že člověk potřebuje na hodinu 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je kolem 50 m³ vzduchu. Jeden člověk ho tedy vydýchá za dvě až tři hodiny, čtyřem lidem nebude stačit ani na hodinu.
Jak si vyrobit kyslík : Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.
Za suchý vzduch doma může nejčastěji vytápění centrálním topením, ale také topení v kachlových, peletových nebo krbových kamnech. V létě se vzduch vysušuje používáním klimatizace. V zimě můžete vlhkost v bytě snižovat i tím, že větráte.
Vzduch se do topení ale dostává i během průběžného dopouštění vody do systému či přes různé spoje, ventily a čerpadla. Zavzdušnění proto nelze vyloučit ani v průběhu topné sezóny.
Který plyn je lehčí než vzduch
Oxid uhelnatý je nedráždivý plyn bez zápachu. Je lehčí než vzduch, ale se vzduchem se volně mísí. Jeho přítomnost v místnostech je tedy ovlivněna spíše vzdušným prouděním. Vzniká nedokonalou oxidací uhlíkatých látek.Stlačený vzduch se vyrábí z atmosférického vzduchu zbaveného mechanických nečistot jeho komprimací a sušením. Stlačený vzduch se dodává do podnikového rozvodu, případně do rozvodů externích firem umístěných v areálu Spolany a.s. se nesmí používat do dýchacích přístrojů!z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve svém článku uvádí, že člověk potřebuje každou hodinu asi 15 až 25 m³ vzduchu. V pokoji 5 × 4 metry je pro příklad kolem 50 m³ vzduchu. To znamená, že v takovém pokoji i jeden člověk vzduch vydýchá za několik málo hodin.
Vzduch proudí do plic přes průdušnici, která se větví na hlavní průdušku pro pravou a levou plíci. Průdušky se dále postupně dělí na stále menší a menší, až po opakovaném členění vznikají průdušinky a na jejich konci jsou plicní sklípky. Počet plicních sklípků v plicích přesahuje půl miliardy.
Jak se tvoří kyslík : Jeho hlavním a prakticky jediným přirozeným zdrojem je fotosyntéza suchozemských zelených rostlin a mořského fytoplanktonu, při níž se rozkládá oxid uhličitý na kyslík. Člověk jej umí vyrobit i uměle rozkladem vody. Zelené rostliny jsou základním zdrojem kyslíku na Zemi.
Jak se vyrábí dusík : Dusík se dnes prakticky výlučně vyrábí nízkoteplotní rektifikací zkapalněného vzduchu a tvoří přitom spíše přebytky při výrobě více žádaného kyslíku. Při postupném ochlazování nejprve dochází k oddělení kapalného CO2. Dále dochází ke zkapalnění kyslíku s dusíkem, případně ještě argonem.
Co zvlhčuje vzduch
Voda ve zvlhčovači se ohřívá na vysokou teplotu. Následně teplá pára, která ze zařízení vychází, zvlhčuje okolní vzduch. Při ohřevu vzduchu dochází k eliminaci škodlivých bakterií, mikroorganismů a jejich zárodků.
Pokud je relativní vlhkost nižší než 50 až 53 %, mohou pomoci zelené rostliny. Užitečná je však také vnitřní fontána, misky s vodou nebo sušení prádla. Ještě lepší jsou pasivní výparníky, které můžete zavěsit na topení. Pokud jsou hodnoty nižší než 40 %, je lepší použít účinnější zvlhčovače vzduchu.Vnikání plynů do otopných soustav
Ve vzduchu je přibližně 78 % dusíku (N2) a 21 % kyslíku (O2). Vzduch se dostává do vody nejen při prvním napouštění soustavy, ale také při každém dalším doplňování vody po opravách či rekonstrukcích rozvodů potrubí. Napouštění vody se provádí běžně hadicí.
Jak dostat vzduch z topení : Lehce povolte odvzdušňovací ventil a pod ním držte nádobu na vodu. Z ventilu začne unikat horký vzduch, dávejte tedy pozor na opaření. Jakmile se všechen vzduch dostane z těla radiátoru, začne ventilem unikat voda, která je znamením, že je topení odvzdušněno. Ventil nakonec znovu uzavřete.