Antwort Jak servírovat šampaňské s jahodami? Weitere Antworten – Jak se pije šampaňské s jahodami
Jednotlivá jahoda se buď zavěšuje na sklenku sektu, na míchátko, nebo se – je-li jahod více – podává na malé misce jako chuťovka. V tom případě se může přiložit malá nádobka s cukrem krystal, nebo – lépe – krupicí. Cukr moučka se nedoporučuje, vytváří na jahodě nevzhledné hrudky.Šampaňské lze podávat s různými pokrmy od sýrů, ryb, mořských plodů, masových pokrmů nebo sladkostí a skvělou volbou je i kombinace se sushi a sashimi, protože se jedná o pokrmy, které jsou precizní a v chuti čisté.Dáte-li do nevypité lahve sektu lžičku, zabrání to vyprchání bublinek. Tento trik, jak uchovat v sektu bublinky, se ještě nedávno těšil velké popularitě. Dokonce se na trhu objevily lžičky se speciálním designem a na internetu kolovaly „důkazy“, že bublinky takto opravdu vydrží věčnost.
Jaké ovoce do šampusu : V Čechách je zvykem podávat šampaňské s jahodami. „Já osobně jako sommeliér pro suché šampaňské, to znamená šampaňské, které je označené brut, extra brut nebo nature brut nedoporučuji dávat žádné jahody a nic jiného.
Jak se pije šampaňské
Teplota servírování je velmi důležitá. Šampaňské servírujte vychlazené na teplotu 6° až 8°C. Po otevření láhve činí optimální teplota šampaňského ve sklenici 9°. Čím starší šampaňské je, tím se servíruje při vyšší teplotě.
Jaký je rozdíl mezi šampaňským a sektem : Hlavní rozdíl mezi sektem a šampaňským spočívá v jejich výrobě. Na sekt i šampaňské je použita odlišná výrobní metoda. Ty se liší v tom, že zrání sektu probíhá v uzavřených nerezových tancích, až poté se stáčí do lahví, zatímco šampaňské zraje přímo v lahvích.
Šampaňské servírujte vychlazené na teplotu 6° až 8°C. Po otevření láhve činí optimální teplota šampaňského ve sklenici 9°. Čím starší šampaňské je, tím se servíruje při vyšší teplotě. Velmi stará šampaňská vína mohou být servírována při teplotě sklepa, to znamená asi 14°C.
Sekt, šampaňské či šumivé víno, jako je prosecco nebo lambrusco, patří už ze zásady do sklenice typu “flétna”.
Jak správně držet šampaňské
Vystřelujete špunt, nebo ne Na otevíraní sektu je důležitá již zmiňovaná teplota a určitě taky šetrná manipulace pří otevírání. Já doporučuji držet lahev v poloze 45°. Jednou rukou držet korek a druhou točit lahví a pomalu uvolňovat korkovou zátku.Ví, jak si nejlépe vychutnat sekt a co šumivé víno před vypitím potřebuje. „Doporučuji láhev sektu chladit minimálně čtyřiadvacet hodin předem, aby víno neutrpělo tepelný šok. V žádném případě nedávejte láhve pro rychlé zchlazení do mrazáku.Nakrájíme na menší kousky např. pomeranč, ananas, broskve a zasypeme cukrem a zastříkáme vodkou, necháme cca 2 hodiny v chladu uležet, aby se ovoce nasáklo alkoholem a cukrem. Poté zalijeme bílým či růžovým vínem a dáme do chladu a podáváme. Nejlepší je začít ráno, v poledne dolít vínem a večer se může boule podávat.
Prosecco se vyrábí jako víno šumivé (spumante) nebo perlivé (frizzante), ale povolená je i výroba vína tichého (tranquillo). Bublinky získává Prosecco díky použití Charmatovy metody – druhotné kvašení probíhá v uzavřených ocelových tancích, nikoli v láhvi jako u klasické „šampaňské“ metody.
Jak dlouho vydrzi šampaňské : Obecně platí, že šampaňské by nemělo být starší než jeden rok. Skladováním totiž ztrácí na své ovocné chuti a jemnosti. Proto radíme – lahve šampaňského neschovávejte, ale otevřete si je co nejdříve od zakoupení.
Jak rozdělat šampaňské : V prvém případě do dlaně uchopíme špunt a lahví několikrát pootočíme, aby se korek uvolnil. Kdekdo přitom v této fázi kroutí místo lahve špuntem, který pak může snáz vyklouznout a někoho zranit. Poté většinou postačí špunt palcem lehce popostrčit a ten se už se poroučí sám.
Jaký je rozdíl mezi šampaňským a šumivým vínem
Zásadní rozdíl není ani tak ve složení ani v postupu výroby, jako spíše v jeho původu. Pravé šampaňské totiž může pocházet pouze z vinařské oblasti Champagne-Ardenne, která leží v severovýchodní Francii. Sekty jsou pak ostatní šumivá vína vyráběna stejným způsobem, jako šampaňské.
Nejčastěji si asi kupujeme šumivé víno. To má bublinky tvořené přirozenou cestou. Do této kategorie spadají i sekty, kde je legislativně dána vyšší jakost hroznů. Vybrat si mezi nimi je ale stejně složité jako vybrat si dobré tiché víno.Teplota servírování
Šampaňské servírujte vychlazené na teplotu 6° až 8°C. Po otevření láhve činí optimální teplota šampaňského ve sklenici 9°. Čím starší šampaňské je, tím se servíruje při vyšší teplotě. Velmi stará šampaňská vína mohou být servírována při teplotě sklepa, to znamená asi 14°C.
Jak dlouho vydrží šampaňské : Obecně platí, že šampaňské by nemělo být starší než jeden rok. Skladováním totiž ztrácí na své ovocné chuti a jemnosti. Proto radíme – lahve šampaňského neschovávejte, ale otevřete si je co nejdříve od zakoupení.