Antwort Jak si trenovat paměť? Weitere Antworten – Jak trénovat mozek a paměť
V tomto článku vám představíme několik způsobů, jak můžete zařadit trénovaní mozku do svého každodenního života a podporovat tak své mentální zdraví.
- Křížovky a logické hry.
- Čtení
- Fyzická aktivita.
- Sociální interakce.
- Učení se novým věcem.
- Meditace a relaxační techniky.
Je třeba co nejvíce zapojit fantazii, spojovat jednu věc s tou následující a vše si barvitě představit. Nebojte se vymýšlet nereálné obrazy, naopak – čím komičtější, směšnější a absurdnější představa, tím lépe si informace uložíme do paměti.Základním pravidlem pro zlepšení paměti je, že pokud si chcete zapamatovat určitou věc, není zapotřebí udělat nic jiného, než si tuto věc spojit neboli asociovat s jistým neměnným a fixním objektem za pomoci vaší vlastní fantazie. V ideálním případě pak informace k zapamatování napojit na body paměťové cesty.
Jak posílit svou paměť : Do krátkodobé paměti se ukládají informace jen na několik desítek sekund a abychom si zapamatovali co nejvíce, je potřeba tyto informace opakovat a spájet do souvislostí. Základem je tedy číst, opakovat si, luštit křížovky nebo sudoku a snažit se zapamatovat si co nejvíce informací.
Co zhorsuje paměť
Co paměť oslabuje nejčastěji
Deprese: Zde se uplatňuje snížená hladina serotoninu v mozku. Hormonální výkyvy: Objevují se především u žen v menopauze. Užívání léků: Některé léky a jejich dlouhodobé užívání může poškozovat paměťové mechanismy.
Co zlepšuje paměť : Blahodárné účinky na paměť tak připisovaly třeba lesnímu ovoci, jako jsou například borůvky, ostružiny či jahody, ale také třeba švestkám. Jiné zdroje v této souvislosti zase zmiňují například ananas, broskve či grepy, které jsou zároveň dobrým zdrojem serotoninu snižujícího riziko stresu.
Rizikové faktory pro vznik poruch paměti: genetické dispozice. onemocnění srdce a cév. vysoký krevní tlak a hladina cukru, cholesterolu a triglyceridů v krvi.
Poruchy paměti a soustředění mohou být počátečními příznaky i některých vážnějších chronických nemocí, jako je například Alzheimerova choroba či některé typy demencí. Proto se v případě neustupujících obtíží raději obraťte co nejdříve na lékaře.
Co ničí mozek
Pojďme se nyní podívat na sedm potravin, které vašemu mozku škodí nejvíce.
- Sladké nápoje.
- Rafinované sacharidy.
- Potraviny s vysokým obsahem trans tuků
- Vysoce zpracované potraviny.
- Aspartam.
- Alkohol.
- Ryby s vysokým obsahem rtuti.
Potraviny pro mozek – pro jeho výkon a regeneraci
- Potraviny, které podpoří náš mozek.
- Co byste měli do svého jídelníčku zařadit
- Vlašské ořechy.
- Avokádo.
- Banány.
- Jablka.
- Skořice.
- Čokoláda a kakao.
Konzumace malin, borůvek, ostružin a jahod, které obsahují flavonoidy, udržují mozek ve formě. Lesní ovoce zlepšuje paměť, soustředění, schopnost učit se, motorické dovednosti a zvyšuje regeneraci mozkových buněk.
Co může být příčinou poruchy paměti a jak naši paměť podpořit Snížená koncentrace, schopnost učení a porucha paměti je obvykle spojena s nedostatečným či nekvalitním spánkem a s tím spojenou únavou a stresem, ale může být také vyvolána také některými léky a samozřejmě také věkem.