Antwort Jak silná prkna na podlahu? Weitere Antworten – Jak tlustá prkna na podlahu
Tloušťka prken je obvykle od 22 do 27 mm, optimální šířka s ohledem na kroucení a objemové změny je do 120 až 150 mm. Z estetických důvodů se často volí šířky větší, což předpokládá zvýšené nároky na použitý materiál.Podlahovky jsou silné palubky s tloušťkou od 19 do 45 mm. Tloušťka palubek záleží na typu a skladbě podkladní vrstvy. V případě betonového podkladu stačí palubky o tloušťce 19 mm. Jsou vhodné při rekonstrukci podlah v chatách, srubech apod.Můžeme použít polystyren, matrace – podle nabídky trhu v místě. Podlaha by měla být palubová. Vzduchová mezera pod ní (15 – 45 cm) je prospěšná z toho důvodu, že tento prostor větrá a pomáhá vysoušet základy budovy.
Jak polozit prkna na podlahu : V případě podlahových prken pokládaných na polštáře stačí podložku položit ve formě pásů pod polštáře, aby přesahovala alespoň o 1 cm na každé straně. Funkcí podložky je tepelná a akustická izolace, aby se hluk nepřenášel do podkladu a následně do konstrukce stavby.
Co se dává pod dřevěnou podlahu
Druhy podkladu pod dřevěnou podlahu
Pro pokládku dřevěných podlah je vhodný například betonový nebo anhydritový potěr. Používají se také různé desky na bázi dřeva (např. OSB), něco sádrovláknité podlahové dílce, ale za jistých podmínek je možné položit dřevěnou podlahu i na staré linoleum nebo dlaždice.
Co dát na křivou podlahu : V zásadě lze podlahu vyrovnávat třemi způsoby – samonivelační stěrkou, speciálním anhydritovým potěrem či „suchou cestou“.
Podlahové palubky a jejich tloušťka
Tloušťka podlahových palubek začíná na 19 mm a může být až 40 mm. Na podlahu je nejužívanější tloušťka 28 mm, je dostatečně pevná a vydrží i větší zatížení. Pokud však pokládáte podlahu na místa s extrémním zatížením, určitě bude lepší zvolit šířku větší, tedy 40 mm.
Dřevěná podlaha vydrží dlouho, ale není to zadarmo
Jsou krásné na pohled, slibují vysokou odolnost a především vynikají ve své výdrži. Ta se totiž pohybuje řádově okolo několika desítek let.
Jak vyrovnat prkennou podlahu
Pomocí vodováhy a pravítka určíte u podlahy nejvyšší bod. Na vyrovnání podlahy pak budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a poté nanesete na problémová místa. Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny.Jakým směrem prkna v místnosti položit Zažité pravidlo říká, že prkna mají ležet rovnoběžně s dopadajícím světlem, tedy kratší stranou k oknu. Lépe tak vynikne kresba dřeva. Pokud má místnost okna či prosklené dveře na více stranách, vždy lze určit stranu, která poskytuje více světla.Rozlitý olej, ředidlo, nářadí, co občas spadne na zem – to všechno musí vydržet podlaha v garáži a dílně. Proto existují epoxidové stěrky a potěry, které jsou přesně pro takovou zátěž uzpůsobené.
Kročejová izolace a zateplení v jednom
Může se položit pod parkety, plovoucí podlahu ze dřeva, a dokonce i pod linoleum. Pořídíte ji v roli o 10 m². Jednotlivé role se následně kladou vedle sebe (nesmí se překládat přes sebe). Pokud pokládáte podlahu na beton či anhydrit, je nutno položit navíc i parozábranu.
Jak vyrovnat nerovnosti na podlaze : Pokud je nerovnost podkladu příliš velká, lze podlahu srovnat lokálně nahrubo například cementovým potěrem v potřebné tloušťce a poté menší nerovnosti dorovnat samonivelační stěrkou. Druhou možností je využít suchou metodu, tedy provést vyrovnání podlahy bez použití betonu.
Jakou krytinu na nerovnou podlahu : Jakou podlahu by jste doporučili na nerovný podklad Pokud se jedná o drobné nerovnosti může se položit PVC s filcem nebo laminátová podlaha a nebo vinyl click. Pod laminátovou podlahu a vinyl click je nutné použít doporučenou podložku.
Jak se montují palubky
Palubky připevníme na rošt z dřevěných latí. Rošt připevníme na zeď, musí být vždy nejméně ze dvou latí, které jsou od sebe cca 1 metr. Čím menší jsou rozestupy mezi latěmi, tím více je palubka chráněna před deformací. Latě kotvíme na hmoždinky, vruty nebo hřebíky v závislosti na podkladu a vašem uvážení.
Palubky obkladové se vyrábějí nejčastěji v tloušťce 12,5 mm, 14 mm, 16 mm a 19 mm. Můžeme se také setkat s palubkami tloušťky 15 mm a 23 mm. Palubky slabší se hodí spíše na použití v interiéru jako jsou obklady stěn a stropů. Silnější rozměry 16 mm a více se naopak hodí spíše do exteriéru.Beton, kámen, keramika
Mezi absolutní klasiku pro vlhké prostory se řadí všechny „minerální“ materiály, jako je obkladový kámen, keramika či beton. Patří sem také nejen samonivelační cementové stěrky, které jsou ideální na plochy v garážích, dílen a suterénů, ale také např.
Čím ošetřit dřevěnou podlahu : Chcete-li usnadnit rozhodování, do obytných prostor zvolte olej. Je vhodnější při nižším provozní zatížení, dobře si poradí se vzdušnou vlhkostí a podtrhne dokonalý přírodní vzhled dřevěné podlahy. Do komerčních prostor, které mají vyšší nároky na odolnost či údržbu, použijte raději lak.