Antwort Jak spravne degustovat? Weitere Antworten – Co se hodnoti u vína jako prvni
Jako první před samotnou degustací je důležité správné seřazení vín, a to takto:
- od suchého přes polosuché, polosladké až po sladké;
- od bílého přes růžové po červené;
- podle stáří od nejmladšího po nejstarší;
- nejdříve nearomatické, pak aromatické;
- nejdříve jakostní, pak přívlastkové;
Je to jednoduché, naučte se degustovat víno v šesti jednoduchých krocích.
- Vzhled – zkoumáme čistotu a intenzitu barvy.
- Zakroužení – k uvolnění aromat ve víně
- Přičichnutí – první přičichnutí je nejdůležitější, ucítíme tóny ve víně
- Doušek – nejprve chutnáme malým douškem.
- Poválení na jazyku – poválíme víno na jazyku.
Vzduch napomůže transformaci vína. Pokud se nemůžete rozhodnout, buď víno dekantujte, anebo rovnou rozlijte do sklenic a před podáváním znovu ochutnejte. Starší vína se vyznačují delikátnější chutí – nalijte malé množství do skleničky a po 5 až 10 minutách znovu ochutnejte, abyste věděli, zda dekantovat či nikoli.
Jak probiha degustace vína : „Jako první ochutnáváme víno bílé, dále víno červené a na závěr přicházejí na řadu vermuty. Suchá vína se servírují před sladkými víny, lehčí vína před silnějšími a mladší ročníky před staršími. Víno naléváme do jedné třetiny skleničky zvolna tak, aby pomalu stékalo po stěně skleničky.
V jakém pořadí pít víno
Pořadí vín při degustaci
Bílá vína podáváme před víny červenými, suchá vína před sladkými. Mezi bílým a červeným vínem nikdy nepodáváme víno šumivé. Chceme-li pít i šumivá vína, můžeme degustaci zahájit suchým sektem nebo šampaňským a ukončit polosladkým a sladkým šampaňským či sektem.
Kdy poprvé stočit víno : Stáčení probíhá do demižonu či jiné nádoby, například do lahví. Pravý okamžik pro stáčení přichází, když se víno vyčistí. Po prvním stočení bude ale ještě kalné, proto je potřeba ho stočit i podruhé. Teprve poté můžeme víno začít ochutnávat.
Ve 100bodovém systému hodnotíme vína pomocí 10 kritérií v kategoriích vzhled – zde se hodnotí čirost a barva vína; vůně – intenzita, jemnost a kvalita; chuť – intenzita, jemnost, kvalita a perzistence vína (tedy délka času po polknutí vína, během kterého Vám v ústech přetrvává jeho chuť) a celkový dojem z vína.
dochuť, kdy se nám na jazyku ohřívají zbytky vína a chuťové tóny se mění. Porovnáváme-li mezi sebou více vín, je důležité každé víno zapít vodou a pomáhá také zakousnout trochu bílého chleba, který napomůže k neutralizaci chuti v ústech.
Proč se Dekantuje víno
A důvod číslo dva Dekantace napomáhá víno takzvaně vydýchat. Při dlouhodobějším kontaktu s kyslíkem může dojít k otevření škály aromatických látek i k zjemnění vína.5 způsobů, jak poznat zkažené víno
- Víno nesmí chutnat jako korek.
- Bílé ani červené víno by nemělo mít netypickou barvu.
- Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno.
- Zkažená vejce
- Kyselou chuť nechme místo vína okurkám.
Po přidání do receptury jídla se víno vaří alespoň po dobu 3 až 4 minut, aby se všechny chutě dobře prolnuly a odpařil se alkohol (viz dále).
Etiketa praví nalévat víno vždy z pravé strany stolovníka a podle významu stáří s výjimkou žen, které mají s nalitím vína pochopitelně přednost. Pokud budete sami hostitelem, kolečko zakončujete u své sklenice. Stane-li se, že v průběhu podávání vína dojde ke variaci vín, vždy vyměňte svým hostům sklenice na víno.
Jak správně pít víno : Třeba u mladých červených vín je ideální chladnější teplota při pití mezi 14 až 16 stupni Celsia. Starší a vyzrálejší červená vína jsou nejlepší při teplotě 16 až 18 stupňů, a teprve archivní či mohutná červená vína s vyšším obsahem alkoholu si zaslouží teplotu kolem 20 stupňů.
Kdy a jak stříhat víno : Vhodný termín pro stříhání révy je od února do března. Samozřejmě, záleží to i na konkrétní lokalitě a jejích aktuálních teplotních podmínek. Réva by se neměla stříhat, když hrozí silné mrazy (pod -10 °C) proto, že by se mohly poškodit právě sestříhané části.
Jak dlouho vydrzi víno v pět
Vínko v kvalitních pet lahvích, v nichž se zachová vysoká kvalita vína i několik týdnů a v lednici vydrží i měsíc.
Suché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr. Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr. Polosladké víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 12-45 gramů/litr. Sladké víno – obsah zbytkového cukru nad 45 gramů/litr.Kvašení trvá u lehčích vín v rozmezí 7 až 10 dnů. Těžší vína musejí kvasit i 30 dnů. Dokud jsou ve víně přítomny kvasinky, tedy ještě i po dokvašení, musí se víno chránit před přístupem kyslíku. Po dokvašení se některá vína musejí nechat ještě vyzrát, některá lze okamžitě konzumovat.
Jak se spravne dekantovat : Mladá vína byste měli otevírat půl až dvě hodiny před podáváním, v případě robustních vín se tato doba prodlužuje na čtyři až dvanáct hodin. Při lití vína z láhve byste měli držet dekantér šikmo a víno do něj přelévat tak, aby stékalo po vnitřních stranách nádoby.