Antwort Jak správně provzdušnit trávník? Weitere Antworten – Kdy se provádí vertikutace trávníku
Jak správně vertikutovat Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout.Pokud byla daný rok zima mírnější, pravděpodobně budete s údržbou muset začít dříve. Nejpozději byste měli sekat ve chvíli, kdy výška trávníku dosáhne 10 centimetrů. Poznámka: Jestliže jste trávník po zimě pohnojili, vyčkejte alespoň jeden až dva týdny, než na něj vyrazíte se sekačkou.Pokud je půda příliš mokrá, může vertikutátor vytrhat i zdravé rostliny trávníku. Těsně před vertikutací posekejte trávník na výšku dvou centimetrů – to je obvykle nejnižší nastavení sekačky. Před nasazením vertikutátoru byste měli z trávníku odstranit větší kameny.
Co udělat před vertikutaci : Před vertikutací se tedy ujistíme, že je trávník řádně udržovaný, zdravý (tedy bez známek stresu kvůli infekčnímu onemocnění) a s dostatkem minerální výživy. Znamená to i to, že není vhodné vertikutovat mladý trávník, neboť hrozí jeho poškození. Tuto činnost provádíme u trávníku staršího tří let.
Jak hnojit po vertikutaci
Po vertikutaci je důležité trávníkové hnojivo. Na rozdíl od jara, kdy je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, tak na podzim je vhodnější použít hnojivo bohaté na draslík, který odolává mrazům a posiluje růst obnovených travných porostů.
Co s mechem po vertikutaci : Může se kompostovat mech vyhrabaný při vertikutaci Může se kompostovat mech vyhrabaný při vertikutaci Ano, mech se může kompostovat. Mech je organického původu a lze ho tedy bez problému zkompostovat stejně jako trávu, listí a jiný organický odpad ze zahrady.
Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.
To nejlepší, co trávníku v únoru můžete dát je klid. Pokud však u Vás není na trávníku sníh ani trvalý mráz, je to ideální doba pro poslední aplikaci podzimního hnojiva. Tato dávka dokáže trávník v předjaří geniálně zregenerovat, aniž byste se museli v březnu nějak snažit. Zazelená se a zhoustne dříve než jste zvyklí.
Čím hnojit po vertikutaci
Po vertikutaci je důležité trávníkové hnojivo. Na rozdíl od jara, kdy je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, tak na podzim je vhodnější použít hnojivo bohaté na draslík, který odolává mrazům a posiluje růst obnovených travných porostů.Posekejte trávník na výšku cca 2-4 centimetru. Kolečka nebo nože vertikutátoru nastavte tak, aby se travní drn nařízl do hloubky přibližně tří milimetrů. Rovnoměrně rychlým tempem jezděte přístrojem po ploše. Když s vertikutátorem zůstanete stát, mohl by se vypnout.Mech nemá rád teplo a sluneční světlo a daří se mu v celodenním stínu. Špatně vyživovaný trávník – Pokud je trávník nezdravý, nebude schopen konkurovat mechu. Pokud trávník podle potřeby přihnojujete kvalitními hnojivy, umožníte mu lépe konkurovat mechu.
Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.
Kolik kg osiva na m2 : Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2. Množství určené pro celou plochu trávníku rozdělíme na dva či více dílů a každý z nich vysejeme ručně nebo secím strojkem po celé ploše pozemku a vždy hned mělce přehrábneme, aby se osivo smísilo s půdou do hloubky asi 1 cm.
Co s travnikem v breznu : V březnu vyrazte na trávník s vertikutátorem nebo speciálními hráběmi, které pomohou s odstraněním mechu z plochy. Při provzdušnění dojde nejen k odstranění mechu, ale i ostatních nečistot, jako jsou zbytky listí od podzimu a travní plsť. Je vhodné také použít přípravky odstraňující mech z trávníku.
Co s houbami v trávníku
Nejprve zlikvidujte plodnici hub, zeminu zryjte, nakypřete a důkladně zalijte vodou. Tím dodáte trávníku dostatek živin a vody. Pokud víte, že by to nestačilo a váš trávník je v opravdu dezolátním stavu, vykopejte zeminu až do hloubky 30 centimetrů a vyměňte ji za čerstvou.
Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.Díky první jarní seči se trávník vyčistí od větviček, listí a jiného nepořádku, který se během zimy na trávník dostal. Ideální je nejdříve trávník vyhrabat nebo přejet vyčesávačem, čímž se částečně i provzdušní a zbaví části plsti. Pokud je trávník hodně zvlhlý, tak je nejšetrnější použít rotační kartáč s košem.
Proč se Vápní trávník : Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.