Antwort Jak správně vést deník? Weitere Antworten – Jak si správně vést deník
Buďte upřímní
Koneckonců je to deník, a když nebudete chtít, nikdo jiný ho neuvidí. Takže nemá cenu se přetvařovat nebo se vyhýbat ošemetným tématům. Naopak – psát o nepříjemných věcech může být ozdravné. Zvlášť když je to něco, o čem se nechcete bavit s okolím.Jak vést deník vděčnosti Deník nebo zápisník vděčnosti by měl obsahovat: datum, prostor na poznámku – do poznámky si můžete zapisovat, komu jste dnes prospěli, kdo pomohl vám, co bylo dnes krásné, za co se můžete pochválit i co vám udělalo radost.Jednoduše otevřete svůj deník a začněte psát o tom, co vás napadá právě teď nebo o čem zrovna přemýšlíte. Můžete popsat svůj den, své pocity, touhy, cíle nebo prostě popisovat, co vám zrovna běží hlavou. Pokuste se psát deník každý den.
Jak si psát motivační deník : Jak si psát motivační deník
- Deník, který se vám bude líbit. Základním a nejdůležitějším bodem považujeme vzhled deníku.
- Zapište si cíle. Co by nemělo ve vašem deníku chybět
- Hledejte pozitiva. Každý večer si k deníku sedněte a zapište si alespoň jedno pozitivum, které se vám za den stalo.
- Zdobte si ho.
- Plánujte.
Proč je dobré si psát deník
Psaní deníku je nástroj, díky kterému ze sebe dostáváme nával emocí a starostí. Úplně se jich nezbavíme, ale zprostředkuje nám odstup a třeba i lepší řešení. Pokud jste své niterní pocity doposud nesvěřili ani deníku, nic se nebojte. Nikdy není pozdě začít.
Proč je dobře psát si deník : Psaní deníku poskytuje prostor mezi našimi myšlenkami a realitou. Můžeme si ji na jeho stránkách zrekapitulovat, znovu přehrát, promyslet. Na podobném principu funguje třeba meditace všímavosti, kdy se učíte se na své myšlenky dívat s jistým odstupem.
Jak vděčnost praktikovat
- Založte si deník nebo sklenici vděčnosti. Nejrozšířenější a také ve studiích nejčastěji zkoumanou formou praktikování vděčnosti je journaling – tj.
- Všímejte si maličkostí
- Sdílejte vděčnost s ostatními.
- Udělejte si z vděčnosti rituál.
Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě. Deníkovat můžete i za účelem vytváření své vysněné budoucnosti.
Co řešit na terapii
Neexistuje ani seznam témat, který by vám řekl, co řešit na psychoterapii a co ne. Nejdůležitější je to, jak danou situaci prožíváte vy sami. Dva lidé mohou stejnou životní událost prožívat diametrálně jinak, v souvislosti s jejich dosavadními zkušenostmi, rodinným zázemím nebo temperamentem.Psaním deníku se dají zpracovat těžké zážitky a traumata z minulosti. Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě.Dopis by měl mít maximálně 3 – 4 odstavce:
- V prvním odstavci napište, na jakou pozici reagujete.
- Ve druhém odstavci napište, co vás na pozici zaujalo a jak uplatníte své zkušenosti a dovednosti.
- Ve třetím napište, čím budete přínosem, co tam chcete dělat – vaši vizi na dané pozici.
- A nakonec si napište o setkání!
Do deníku můžete psát i kreslit nebo využít pestré škály nálepek a štítků. Vhod přijdou také inspirativní myšlenky známých osobností o cestování i mapy světa, Evropy a České republiky.
Jak využít deník : Deset nápadů jak využít prázdné bloky a sešity, které si šetříte
- filmový zápisník.
- pracovní blok.
- sešit na nápady.
- deník vděčnosti.
- knižní zápisník.
- svatební plánovač
- deník děťátka.
- tipy jak na sociální sítě
Co je to deník : Deník je literární dílo, koncipované jako série fiktivních nebo skutečných, zpravidla datovaných záznamů, pořizovaných průběžně v kratších časových intervalech (často v intervalu jednoho dne, odtud název).
Jak být více vdecny
Vyjádřete vaší vděčnost ostatním
- Pošlete děkovné dopisy.
- Řekněte někomu: "Zlepšil jsi mi den", "Jsi nejlepší", "Opravdu si tě vážím", "Jsi skvělý".
- Buďte konkrétní, řekněte za co jste opravdu vděční.
- Vyjádřete svůj vděk někomu veřejně (prostřednictvím příspěvku/příběhu na Instagramu nebo například před kolegy v práci).
Jedná se o pocit pozitivního charakteru, kdy chcete vyjádřit poděkování. Vděčnost můžete cítit jako náladu či emoci, ale stejně tak i něco trvalejšího – jako postoj nebo stav bytí. Vděčnost můžete vnímat na rovině osobní, kdy svoje díky projevujete jinému člověku, např. za nějakou pomoc či pozornost.„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.
Jak často se chodí na terapii : Na začátku vždy doporučuji chodit (alespoň) jednou týdně. Mnoho lidí má pocit, že čím považují své problémy za lehčí nebo se cítí “zdravější”, tím méně by měli docházet. Opak je ale pravdou: ČÍM LÉPE NA TOM KLIENT JE, TÍM ČASTĚJŠÍ SNESE TERAPII.