Antwort Jaký substrát pro papriky? Weitere Antworten – Jak namíchat substrát pro papriky
1) Pro výsev použijte kvalitní výsevní substrát s pH upraveným v rozmezí 6 – 8. Podmínkou je nižší obsah živin, pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší. Rostliny v nich jsou často nevyrovnané a chlorotické. Můžete použít i hrubý Agroperlit.Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky. Před vysazováním sazenic nezapomeneme půdu odplevelit, překypřit, pohnojit a sazenice následně vydatně zalít. Já osobně do každé jamky ke kořínkům sazenic sypnu Hnojík.
Jakou půdu pro papriku : Půda, do které budete papriky sázet, by už měla být dostatečně humusná. Dva týdny před vysázením pohnojte půdu síranem amonným a během vegetace hnojte ledkovým hnojivem. Nasazování a zrání plodů podpoří draslíkaté hnojivo.
Jaký je nejlepší substrát
Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.
Jak namíchat vlastní substrát : Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.
Pěstování na záhonech
Nepodceňujte to, jinak se dobré úrody nedočkáte. Rajčata se pěstují ve sponu 60 × 60 až 80 × 80 centimetrů, papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů.
Ve skleníku v květnu vysázíme také předpěstovanou sadbu paprik, nejlépe do dvojřádku 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe nebo do sponu 50×60 cm, zásadně po jedné rostlině. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme.
Čím hnojit rajčata a papriky
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.Papriky vždy hnojíme až po odkvětu, jakmile začíná násada plodů stejně jako rajčata tj 2-4x za měsíc.Nepracují kořeny a tím pádem neposkytují nadzemní části žádné živiny. Tady je totální disbalanc mezi množstvím světla, tepla a vláhy. Květináče jsou zbytečně předimenzované, substrát příliš jemný bez hrubších složek a hlavně průvan. Rostlinkám je zima.
Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.
Jaký je rozdíl mezi substrátem a zeminou : V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.
Jak namíchat substrát pro zeleninu : Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.
Jakou zeminu pro zeleninu
Zahradnické substráty obsahují na rozdíl od výsevních substrátů hnojivo. Výsevní substráty bývají bez hnojiva proto, aby se mladé, rostoucí rostlinky nespálily. Zahradnický substrát je ideální na záhony, kam budeme sázet zeleninu. Neuděláte chybu, když místo zahradnického substrátu použijete zahradnický kompost.
Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.Vykopejte stružky (dvojřádky) – vždy dva řádky ve vzdálenosti 40 cm, pak 80 cm mezera a další dvojřádek. Všechny je řádně prolijte vodou, vláha by měla dosahovat asi 40 cm hluboko. Dobrý start paprik podpoří hnůj a kombinované hnojivo. V jednom řádku umístěte rostliny po 35 cm.
Jakou zeminu na rajčata : Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.