Antwort Jak udělat krutonky z chleba? Weitere Antworten – Jak se dělají krutony z chleba
Příprava
- Chléb nakrájejte na pravidelné kostky o hraně asi 1 cm.
- Ve větší pánvi rozpusťte máslo a vsypte chléb. Pozvolna opékejte 5 minut dozlatova.
- Přidejte rozmělněný česnek a ještě 1 minutu opékejte. Odstavte z ohně a vmíchejte nasekané bylinky.
- Podávejte ke krémovým polévkám, česnečce nebo cibulačce.
Krutonky v troubě:
Tato metoda se hodí pokud máme poměrně čerstvé, ještě měkké pečivo a chceme si udělat větší množství křupavých krutonků. Pečivo nakrájené na kostičky rozprostřeme na čistý plech a opečeme v troubě rozehřáté na 180 °C dozlatova (asi 10 minut).Jak usmažit krutonky
Na pánev vhodíme nakrájené kostičky pečiva, ztlumíme plamen, a na velmi mírnou teplotu zvolna opékáme a mícháme. Kostičky musí být jen zlatavé. Pomalým smažením zpevní a vydrží v polévce dlouho křupavé. Větší množství krutonků můžeme připravit i na plechu v troubě při teplotě 150 °C.
Jak smažit rohlík do polevky : Housky nebo chleba nakrájíme na kostičky a dáme na rozehřátou pánev. Pohýbováním pánve osmažíme kousky pečiva dozlatova. Pro zlepšení chutě můžeme osmažit kousky pečiva na rozpuštěném másle.
Jak udělat strouhanku z chleba
Asi nejjednodušším způsobem, jak využít starý chleba, je strouhanka. Střída i kůrka se nakrájejí a rozmixují na drobná zrníčka (o něco hrubší než klasická strouhanka), opečou se na pánvi s trochou oleje, pepře a soli a po libosti dochutí dalším kořením či bylinkami, jako je tymián, rozmarýn nebo oregano.
Co se dá udělat z chleba : Krajíce chleba opékáme nasucho nebo na tuku a potíráme česnekem, pestem nebo různými pomazánkami s česnekem, výborné jsou sýrové nebo zeleninové. Krajíčky chleba lze i namočit do rozšlehaného vejce, usmažit a pak obložit zeleninou.
Pečivo rozložte na plech vyložený pečicím papírem, vložte do trouby vyhřáté na 200 °C a pečte dozlatova přibližně 10 minut.
Postup přípravy
Pečivo nakrájím na kostičky,v rendlíku rozpustím máslo,přidám prolisovaný česnek,pečivo rozložím na hlubší plech,naliji máslo a řádně promíchám. Vložím do trouby rozehřáté na 200 stupňů,peču přibližně 20 minut,během pečení několikrát opatrně promíchám.
Jak smažit rohlíky
Rohlíky překrojíme a ještě podélně rozkrojíme. Na řezné straně je potřeme těstíčkem. Potřenou stranou je dáváme do rozpáleného oleje a osmažíme dozlatova. Potom obrátíme a ještě osmažíme druhou stranu ,ale jenom chvilku, aby se nepřipálila.Mezi tím si připravíme krutony, toastový chléb nebo jiné bílé pečivo nakrájíme na kostky a opečeme je na suché pánvi dozlatova. Krutony dáváme do polévky až na talíři.
- Kostičky chleba nebo bílého pečiva promícháme s trochou oleje a voňavými bylinkami nebo kořením, upečeme na pánvi nebo v troubě dokřupava a pak použijeme místo chipsů k televizi, k posypání salátů či do krémových polévek.
- Vídeňské, špekové, hrníčkové i jiné knedlíky jsou lahůdkou k masu, špenátu nebo zelí.
Z plátků toastového chleba odkrojte kůrky a nechte chleby den až dva usušit. Poté je nastrouhejte na hrubém struhadle nebo jemně pomixujte nahrubo. Pečte napečicím papíře v troubě na nízký výkon (150 °C) asi 3 minuty, potom obracečkou otočte a dopečte další 3 minuty.
Co dělat se starým chlebem : Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě.
Jak využít staré pečivo : Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.
Kolik stroužků česneku
Doporučená denní dávka česneku je přibližně 5 g, což odpovídá asi jednomu stroužku.
Zahřejte troubu na 180 °C, horkovzdušnou na 160 °C. Odřízněte vršky z celých palic česneku tak, aby byly vidět všechny stroužky. Česnek zakapejte olivovým olejem, zabalte do alobalu a pečte pětačtyřicet minut doměkka. Otevřete alobal, dejte stranou a nechte trochu zchladnout.Chvilku před vložením rohlíků do rozpálené trouby, je postříkejte vodou a posypte solí, kmínem nebo mákem. Tip: Poté, co zapnete troubu, aby se předehřála, vložte do nižší části hlubší plech. Spolu s tím, jak budete vkládat do trouby plech s rohlíky, nalijte do rozpáleného spodního plechu vodu.
Jak se pečou domácí rohlíky : Troubu si předehřejte na 240-250 stupňů (horní a spodní ohřev). Vykynuté rohlíky postříkejte vodou a posypte mákem, kmínem či solí. Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15-16 minut. Ihned po vytažení z trouby pečivo znovu postříkejte vodou, zůstane tak lesklé.