Antwort Jak udělat Nezlomitelnou mezeru? Weitere Antworten – Jak napsat Nezlomitelnou pomlčku
Vložení do textu
Microsoft Windows – přidržením Alt a současně sekvencí 0 1 6 0 na numerické klávesnici (Alt a číslo 0160 dle použité kódové stránky). macOS – pomocí ⌥ + mezerník .Klikněte na místo, kam chcete vložit pevnou mezeru, a stiskněte ctrl+Shift+mezerník.Nejčastějším řešením je oddělení předložky na nový řádek pomocí enteru – a to je chyba! Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160.
Jak nahradit mezeru pevnou mezerou : Symbolem „·“ značím obyčejnou mezeru, tedy po závorce stiskněte mezerník. Symbolem „°“ značím pevnou mezeru, tedy po jedničce stiskněte Shift+Ctrl+Mezerník nebo Alt+0160.
Jak psát pomlčku klávesnice
Windows. Na většině počítačů s Microsoft Windows je možno pomlčku zadat podržením Alt a zápisu číselného kódu znaku: krátkou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 0 , dlouhou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 1 .
Co nesmí být na konci Radku : Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.
Touto mezerou se oddělují slova, čísla a značky, je často používaná. Ukážeme si několik dalších typů mezer, které se používají a které každý textový editor dokáže napsat. Nezlomitelná mezera, v MS Word pojmenovaná jako _pevná mezera_, se používá místo mezislovní mezery tam, kde nesmí nastat konec řádku, (řádkový zlom).
Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera. V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.
Jak napsat pevnou mezeru bez numerické klávesnice
Pevná mezera se vkládá kombinací kláves Ctrl + Shift + Mezerník .- Pevná mezera slouží ke spojení slov, které se nesmějí rozdělit. Jednoznakové předlož- ky a spojky (v, s, z, k, o, u, a, i) nesmějí zůstávat na konci řádku, proto je s následujícím slovem svazujeme pevnou mezerou. Iniciály s příjmením či jméno s tituly také neroz- dělujeme, a proto vkládáme pevnou mezeru.Nelze nechat dva verše na jedné straně a dva verše na straně následující. V celém dokumentu pomocí ctrl + H (pro jistotu ještě jednou) zrušte pevné mezery (ctrl + shift + mezerník) a nahraďte je obyčejnými.
Tři základní přístupy jsou psaní pomocí kombinace Alt + Ctrl + “nějaká klávesa“, Shift + “nějaká klávesa“ a Alt + “nějaké číslo“. Poslední jmenovaný způsob se nazývá ASCII, což je prapůvodní znakový kód, který má své uplatnění především u klávesnic s numerickou částí.
Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou : Spojovník klademe mezi slova nebo jejich části bez mezer, protože výrazy jím spojené tvoří těsný celek. Naopak pomlčku mezerami buď oddělujeme, nebo ve zvláštních případech neoddělujeme. Pozn.: Existuje i ČSN, která kodifikuje užití interpunkce.
Jak se zbavit a na konci řádku : Typickým problémem většiny bakalářských a diplomových prací je přítomnost předložek, spojek a krátkých slov na konci řádků. Všechny krátké předložky a spojky by měly být svázány pevnou mezerou (shift + mezerník) s následujícím slovem.
Jak se zbavit předložky na konci řádku
Jednopísmenné předložky totiž nemají na koncích řádků co dělat, proto ho jednoduše přes Shift + Enter odsunete na druhý řádek. Problem solved Ne tak docela. Když totiž do prvního řádku ještě dopíšete nějaké slovo, nebo třeba kopírujete tento text do jiného dokumentu, zalomení řádku samozřejmě zůstává zachováno.
Předložky a spojky
Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.A) Řádek bychom neměli zalamovat v těchto mezislovních mezerách: spojení jednopísmenné předložky (k, o, s, u, v, z) nebo spojky (a, i) s následujícím slovem (k případu, o Marii, u oběda; jablka a hrušky); uvnitř číselných výrazů členěných mezerou (5 000; 1 000 000; 1,234 567; +420 123 456 789);
Kdy dělat pevnou mezeru : Pevná mezera (tvrdá, nedělitelná) je od klasické nerozeznatelná. Používá se všude tam, kde není dovoleno dělit výrazy, které k mezeře přiléhají, na dva řádky. Zachovává se tak čitelnost a plynulost textu.